utorok 24. júna 2014

A večeraj ako žobrák!


Unikol mi zmysel ankety o dopadoch krízy medzi respondentami z hlavného mesta, ktoré má mínusovú nezamestnanosť, bohaté zastúpenie služieb a na skok do Viedne. Recesia síce je iné slovo pre krízu, ale v tomto prípade som nečakal vtípky. Rovnako nemiestne by bolo pýtať sa na znečistené ovzdušie v mestách a úbytok zelene ľudí z vidieka, či majú v lese dosť stromov. No ktovie, ak by relácie robili developeri a automobilky, je možné všetko...

Keď filozof Bělohradský, namiesto pomenovania príčiny a dôsledkov krízy, z vlastnej intelektuálnej nejednoznačnosti (ktorá je pre postmodernistu ešte cnosťou) povie, že ide o "krízu krízy", napadá mi prečo to neaplikovať na všetko a nevravieť o zápeklitom "probléme problému". Nie každý totiž vníma nejaký problém ako problém: pri jednom teplom jedle denne aspoň nezlenivieme, neprejeme sa, stres môže viesť k vyšším výkonom, a kapitalizmus predstavuje peklo len pre chudobné regióny...

Hold všetkým severským krajinám so širokým spoločenským konsenzom, ktoré sa lepšie vyrovnávajú s krízou, no kde vziať občiansku spoločnosť u nás, ak strácame strednú triedu? Naši mladí ľudia majú totiž akurát tak diplom, úver a letenku. Ešteže tým starším poostávala robota a domy po rodičoch, lebo by na tom boli takisto a lietať v starobe hore-dole už nie je taká psina. Hold všetkým adaptabilným a dovzdelaným, čo sa sú schopní preorientovať na inú prácu, stačí im pár školení, zopár dobrých nápadov, príp. pracovať keď im zavolajú, a spasia tak seba, aj pána Štefunka.

Našu strednú triedu s autom, bytom a jednou dovolenkou nahrádza chudobnejšia alternatíva, nový proletariát cestujúci vlakom či bicyklom, bývajúci u rodičov, s vreckovým na dvoj- trojdňový festival. No nie preto, že by proletariátom chcel byť, ale že vyčerpal paletu svojich možností. Samozrejme, že ľudia nevedia, prečo nie je lepšie, no práve nato by mali byť intelektuáli, ktorí by im povedali, čo a prečo sa to deje. Traja hostia v Havranovom štúdiu však boli súčasťou dilemy, tým zmieňovaným karikatúrnym „problémom problému“, brániacim pripustiť samotný problém.

Najhoršie na tom bolo, že jediným ekonómom debaty bol pravicový propagátor neoliberalizmu. Rolou štátu však nie je brzdiť kapitál, práve naopak. Prebytočný kapitál totiž ohŕdne prebytočnou prácou pokiaľ mu tá nesľúbi dosiahnutie zisku, a aby sa to zabezpečilo, štát mu ako rodič pripravuje pracovnú silu. Práve väčší zisk totiž dosiahne jeho zárukami, infraštruktúrnymi projektami, vzdelaním, zákonmi, či vojenskou obranou voči ostatným kapitálom. Skutočný problémom je teda to, kam presunie svoju akumuláciu a kto si ju zas odpyká.

9 komentárov:

 1. Škoda, že v diskusii nebol nejaký ortodoxný marxista. Ale možno nebolo treba ani to - nechápem, prečo Havran nezalovil v Kriteko, ktoré hosťuje - tam by našiel mnoho schopných ekonómov, ktorí by na tie vedeli na tie Karpišove banality (kvôli svojej ideologickej orientácii je odsúdený k opakovaniu banalít) reagovať.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ta diskusia na tej smiesnej televizii o veceri, ci jedle, ci myslienkach, je podivuhodna zavodna jedalen, kde jedlo je nejedle a myslienka nemyslena. Clovek sa pyta sam seba, kolko este casu bude musiet strpiet tento pajedly nevkus. A potom pride osvietenie a clovek vypne televizor. Aj toto poznanie je na nieco dobre.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. ten stefunko absolutne nulovy. nulovy. ked chce niekto v televizi nieco povedat, mal by mat aj nejake vzdelanie a vedomosti. tento nema ani prejav ani vedomosti.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Štefunko je dobrý. Akurát je strašne, strašne vyhoretý. A nie je smutnejší pohľad, ako na vyhoretého ľavičiara. Ale ja verím že sa ešte vráti.

   Odstrániť
 4. Tento komentár bol odstránený správcom blogu.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Upozorňujeme diskutujúcich, že nebudeme šíriť urážky ani osobné spory. Našim zámerom je debata na vecnej úrovni. Prosíme preto, aby to tiež rešpektovali.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tento komentár bol odstránený správcom blogu.

   Odstrániť
  2. Šlo o ad hoc reakciu, ktorú nebudeme reprodukovať. Vďaka.

   Odstrániť