štvrtok 5. júna 2014

Hladovkujúci z Gitmo: neničte dôkazy nášho mučenia

SARAH LAZARE | Common Dreams
Zadržaní vyplnili žiadosť na súd aby zastavili nápravné orgány pri ničení dôkazov dokazujúcich ich nútené kŕmenie

Muži na hladovke v detašovanom väzení Guantanámo Bay požiadali americký súd, aby zasiahol a zastavil armádu pri ničení dôkazov krutostí páchaných v priebehu ich násilného kŕmenia.

Podľa núdzovej žiadosti, ktorú vyplnili zadržaní v utorok, ministerstvo obrany tohto týždňa po prvýkrát priznalo, že vlastní videá zobrazujúce nútené kŕmenie chovancov – vysoko kontroverzného procesu, ktorý bol odsúdený ako mučenie a porušenie medzinárodného práva ľudskoprávnym úradom OSN. Od bolestivého vsúvania túb po pumpovanie jedla a hrozbu poškodenia žalúdka a udusenia, sa prax núteného kŕmenia porovnávala s water-boardingom.

Hladovkujúci hovoria, že záznamy poskytujú rozhodujúce dôkazy o ich zneužívaní a mučení, čo je kľúčom k právnemu vyšetreniu tejto praktiky. Vo februári federálny odvolací súd rozhodol, že sudcovia môžu dohliadať na sťažnosti zadržiavaných na Guantanámo Bay týkajúce sa ich podmienok – čím sa umožnilo vyšetrovanie núteného kŕmenia.

Podľa mimovládnej organizácie Reprieve so sídlom v Anglicku, ktorá je spoluobhájcom v prípade, „By záznamy mohli ukázať ´Nútené vypratanie cely´(FCE) v Guantanáme tímom transportujúcim zadržaných hladovkujúcich, ktorí odmietali ísť (alebo sú príliš slabí) na stoličku núteného kŕmenia. Tento proces, v ktorom skupina vojenskej polície v bezpečnostnom odeve vtrhne do väzenskej cely zadržaného a ´utlmí´ ho, bol dlho kritizovaný ako nevhodný. V roku 2003 utrpel špecialista amerických leteckých síl Sean Baker dlhodobé poškodenie mozgu počas výcviku núteného vypratania. Hral rolu zadržaného.“

Utorková súdna žiadosť uvádza, že sa ministerstvo obrany priznalo k vlastneniu videozáznamu, ktorý ukazuje proces FCE, ako aj reálny proces núteného kŕmenia, ktoré väzni označili ako bolestivý a degradujúci.

Kým armáda USA minulý rok zastavila vydávanie oficiálnych čísel hladovkujúcich, Reprieve odhaduje, že 17 mužov je naďalej bez jedla na protest proti svojmu väzneniu na dobu neurčitú. Väčšina zo 150 ľudí, ktorí ostávajú zadržaní na Guantanámo Bay, bola zbavená viny vládou USA.

Zdroj: Common Dreams

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára