pondelok 2. júna 2014

Milióny po celom svete sa vydali na pochod proti Monsanto

LAUREN MCCAULEY | Common Dreams
Dr. Vandana Shiva: „Nezamerali sme sa na Monsanto. Monsanto sa zameralo na naše semená a potravinovú slobodu, naše vedecké a demokratické inštitúcie, naše vlastné životy.“

„Je čas navrátiť nám naše potraviny!” bol pokrik ľudí 52 krajín sveta, ktorí vyšli v sobotu do ulíc, počas svetového dňa činu proti chemickému monštru Monsanto.

Tretí ročník Pochodu proti Monsanto (MAM) je, podľa zakladateľa hnutia Tamiho Canala, považovaný za doposiaľ najväčší, s miliónmi ľudí vo viac ako 400 participujúcich mestách.

“Od herbicídu Agent Orange po patenty čakajúce na Monsanto spojené so zmenami počasia, až po hrubú korupciu vlády, dospel MAM k tomu, aby zastavil všetky zákerné chápadlá, ktoré Monsanto má,“ povedal v rozhovore s Anti-Media Canal.

Po sociálnych médiách zdieľali protestujúci obrázky z demonštrácií po celom svete, na ktorých ľudia vyzývali na permenantný bojkot geneticky modifikovaných organizmov (GMO) a iných škodlivých agro-chemikálií.

„Ľudia sa ma často pýtajú ´Prečo Monsanto?´“ píše obhájkyňa potravinovej spravodlivosti dr. Vandana Shiva vo vyhlásdení z Pochodu. „Moja odpoveď je, že sme si nezvolili Monsanto. Monsanto sa rozhodlo zamerať na naše semená a potravinovú slobodu, naše vedecké a demokratické inštitúcie, naše vlastné životy.“

„Monsanto chce superzisky prostredníctvom úplnej kontroly nad prírodou a ľudstvom,“ pokračuje Shiva.

„Nie je možné dovoliť nenásytnosti a násiliu jednej korporácie zničiť život na Zemi, životy farmárov, životy našich detí,“ dodáva Shiva. „Preto pochodujeme proti Monsanto.“

Citujúc nedávne úspechy ako zákaz kultivácie GMO v dvoch častiach Oregonu a schválenie iniciatívy označovania GMO vo Vermonte, vyjadril Canal viacero „pozitív“ hnutia v tomto roku, kde ľudia „skutočne bojovali s goliášskym biotechnologickým priemyslom a prekonali prevahu a finančnú moc spoločností ako Monsanto.“
  
Napriek tomu, že boli GMO aspoň čiastočne zakázané vo viac ako 15 krajinách a musia byť označované v 62 krajinách, čelia podľa organizátorov MAM obhájcovia bezpečných potravín v USA ťažkému boju.

„Výmeny medzi zamestnancami Monsanto, vládnymi stoličkami a regulačnými úradmi viedli k tomu, že dôležití zástupcovia Monsanto zaberajú dôležité pozície v FDA (Správa potravín a liečiv) a EPA (Agentúra pre ochranu životného prostredia),“ píše skupina vo svojej výzve k činu.

Zoznam všetkých demontrácií Pochod proti Monsanto je možné nájsť tu.


Zdroj: Common Dreams

1 komentár:

  1. Monsanto Must DIE!
    Forever against Monsanto!

    OdpovedaťOdstrániť