utorok 15. júla 2014

Festival piesne šťastlivých detí

Kaščákova Pohoda stojí dva až trikrát toľko ako Uprising či Grape. Pre sebaprezentáciu hipsterov, ideálnych konzumentov, ktorým každý štýl vydrží pár víkendov, je však masovkou.

Vyčesané ofiny, pristrihnuté brady, tesné džínsy, nezmyselné nápisy na tričkách, či tielkach - ťažko sa nepodobať. Neschopní vytvoriť nový zmysel už nekritizujú status quo svojich rodičov, pretože nemajú čím. "Viem, kto som, ale vždy len na chvíľu." Ich život je cvaknutá póza z afterparty, výpoveďou hlášky z posledného virálneho videa. Tvária sa ako hedonisti, no takmer nefajčia, nejedia mastné a v nedeľu chodia čučať s rodičmi do kostola. Spoveď pre nich nie je ponaučením, ale sprchou po sexe, prijímanie kultúrnou záležitosťou. Chvíľami pripomínajú hippies, no prezidentovi, ktorý hovoril o preventívnom útoku na Ukrajine, radi zatlieskajú. Húlia trávu ako rastafariáni, stravujú sa ako vegetariáni, no kritika sociálneho útlaku a druhý človek sú im ukradnutí viac než kdejaká činčila.

Až archetypálny obraz ideologickej identifikácie poskytuje osoba Andreja Kisku. Americký príbeh naivného Slováka skúšajúceho hľadať lepšie vyhliadky v zahraničí musí imponovať mnohým. Vykonávajúci podradné práce, klamaný zamestnávateľom, napriek tomu šťastne spoznávajúci dominanty "slobodných" USA, sa vracia domov, aby začal s podnikaním. Táto časť naratívu nabaľuje osudy drobných podnikateľov, ktorí sa chceli osamostatniť a byť strojcami svojho šťastia prostredníctvom vlastnej podnikavosti a princípu lacno nakúp, draho predaj. Ženy a veriacich si Kiska získava svojou charitatívnou činnosťou medzi chorými deťmi. Keby pravicová propaganda denníka SME a Týždňa lepší príklad nenašla, sadol by Kiska do úlohy detskej postavičky dobrosrdečného Medvedíka Pú.

Rovnako ako ostatní, aj on svoj podiel milosrdenstva prejavuje cez charitatívny marketing, dnes vnímaný ako win-win propagácia firmy. Napriek tomu, že jemu podobní využívajú všetky výhody tejto krajiny -od lacnej pracovnej sily, zbabelých a úplatných politikov, až po odpustené dane-, sociálno-ekonomické problémy neberú za vlastné a prenechávajú ich ramenám štátu, ktorý nenávidia. Tak, ako boli ohŕdnutí klienti bánk dobrí Kiskovým úžerníckym nebankovkám, sú mladí, dychtiví ľudia pre korporácie na Pohode vhodní iba ako zvyšovatelia predajnosti. Nik im preto nebude kaziť bezstarostné opojenie hudbou System of a Down, ktorí vyzývajú na osratie systému, kde každú hodinu od hladu zomrie 4000 detí, zatiaľ čo na bomby idú milióny. Vo vojnách, kde prezidenti nebojujú.

Podporte na vybrali.sme

54 komentárov:

 1. Problém s týmto článkom je, že je to nezmyselná generalizácia a publikum Pohody je oveľa rôznorodejšie, ako sa tu prezentuje. Politická orientácia Pohody je jasná, pokiaľ to človek chce vidieť, ale zároveň sa to dá priamo na Pohode úplne odignorovať. Je to jediný festival svojho druhu na Slovensku, a špeciálne v slovenskom prostredí, kde je depolitizovaná aj politika samotná, je tak dosť pritiahnuté za uši vyvodzovať z toho nejaké politické závery. Väčšina ľudí je tam jednoducho kvôli hudbe a „atmosfére“.

  Predstavovanie Pohody ako ideálu konzumu je tiež nepresvedčivé. Na to sú iní kandidáti – idiotské seriály, hollywoodske blockbustery, sračková pop music – ktorých prísun je konštantný, nepretržitý a každodenný, a ktoré sú oveľa viac otupujúce ako aj ten posledný odpad z Pohody (aj viac ako napr. Para). Pre mnohých je Pohoda práve alternatívou voči konzumu, alternatíva ako taká je relatívna a závisí od toho, k čomu sa človek dostane a čo pozná. Keď niekto ani nevie kto je napr. Luigi Nono, tak to ťažko pre neho bude alternatíva ku konzumu – pracuje s tým, čo má.
  A na Pohode sú aspoň možnosti – keď minulý rok Atoms for Peace hrali Harrowdown Hill, asi málo ľudí vedelo, kto bol David Kelly a aký mal vzťah k invázii v Iraku, ale aspoň tam bola šanca to zistiť (rovnako ako sa napr. niekto môže cez Yorka dostať k Chomskému). „Ideál konzumu“ ti takú šancu nikdy nesmie dať.

  P.S.: spomínaš vegetariánstvo – postnem túto pasáž z jednej užívateľskej recenzie na Revolutionary vol. 1 od Immortal Technique: „The nadir is the 'Beef & Broccoli' monologue, where Technique erects the huge, flapping strawman of hordes of frothing vegetarians trying to control his life with their wacky new-age ideas in order to flaunt a string of lame kiss-offs to nonexistent people and make his politically degenerate point. "Being a vegetarian should never be associated with being a revolutionary or being open-minded. That's a dietary choice." Except that the act of consumption is inherently politicised by the mode of production. The coexistence of a global food surplus and widespread hunger impune that mode. The issue is not meat so much as the production of meat and the reasons to go herbivorous are political more than they are ethical. The politics of vegetarianism encapsulate the DIY ethic of both grassroots democracy and underground hip hop -- what are you prepared to raise and slaughter yourself within the limits of the planet's capacity?“ https://rateyourmusic.com/review?id=14576851

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Škoda, lebo je to vyjadrené vo vete s priamou rečou.
   Odkazy alternatívnej kultúry blednú ako sprané hipsterské tričká. Postmaterializmus alternatívnu kultúru nevníma ako nejaký vyšší zámer, ale len ako prejav vlastnej individuality. Nezaujíma ich čo je za tým a celkom uniká podstata toho čo robia. Nejde o to, ČO Yorke hovorí, ale ŽE hovorí a že boli na ňom.
   Neexistujúci spoločenský rámec tlačí jedinca k sebaidentifikácii prostredníctvom rozbitých obrazov, ktoré sú okolo neho a ktoré nedokáže poskladať do niečoho zmysluplného. PT

   Odstrániť
  2. To je teória, ale nemyslím si, že je správne aplikovaná práve na Pohodu.

   Alternatíva proti konzumu nemusí spočívať len v čítaní akéhokoľvek umenia cez prizmu politickej ideológie (a lá Lukács či v menšej miere Frankfurťania) alebo - z druhej strany - v avantgardnom lartpourlartistickom individualizme. Významné sú subkultúry (e.g. raveová, metalová, hip-hopová, atď.), kde sa identita člena subkultúry formuje z veľkej časti nezávisle na ňom samom ako nezávislom jedincovi. Odhliadnuc od toho, čo konkrétna subkultúra predstavuje a za čím stojí, je to každopádne protiváha proti "postmodernému narcizmu".
   Pohoda má podľa mňa bližšie skôr k subkultúre ako k "ideálu konzumu" či hipsterskej kultúre Pitchforku. A v takom prípade je takáto kritika návštevníkov Pohody - na rozdiel od kritiky politiky Pohody (časť o Kiskovi je dobrá) - nespravodlivá a kontraproduktívna.

   Odstrániť
  3. Nehovoriac o tom, že niektorí návštevníci môžu na Pohode hľadať aj avantgardu, lebo nič lepšie nepoznajú.

   Odstrániť
  4. Michal, zabudol som reagovať ešte na tú možnosť ignorovať politickú časť Pohody. Naozaj sa to dá? Zvesti o Kiskovej prítomnosti na festivale sa museli dostať ku každému. V texte som opísal aký imidž sa okolo neho buduje.
   Festival má navodzovať príjemné asociácie, a to ako v súvislosti s antiinterrupčnou kampaňou pri vchode, tak armádou ako hostiteľom festivalu, či bankou, pivovarom alebo žuvačkami, ktoré tam sú. Človek, ktorý nemá vyformovaný názor na tieto veci si ho na základe týchto reklám a PR vytvorí. Veď na to predsa sú.

   (Som trochu prekvapený, lebo som z nejakého dôvodu predpokladal, že si voči manipulatívnej schopnosti ideológie vnímavejší.) PT

   Odstrániť
  5. Michal, stále sme sa nepochopili. Čas kontrakultúr minul. Spomínam hippies, vegetariánov, rastafariánov, z ktorých ostalo len pozlátko. Práveže tu pôsobí postmoderný narcizmus, definovaný ako pocit neprítomnosti určitého spoločne zdieľaného rámca (spoločnosti, témy).
   Pripadá Ti takáto festivalová móda autenticky subkultúrne?
   http://www.moda.sk/akcie/20140704-Pohoda-festival-zacina--nalici-vas-na-nom-maybelline-.html
   http://damskajazda.webnoviny.sk/hudba/clanok/1364-modna-pohoda/
   Táto kultúra je predaná, žiaľ. Dokonca je to kultúra vyrábaná, pretože si ju nevytvárajú sami ľudia, ale PR agentúry a thinktanky. PT

   Odstrániť
  6. Dá sa odignorovať práve preto, že "zvesti o Kiskovej prítomnosti na festivale sa museli dostať ku každému". Tým, že je politická propaganda zjavná, dá sa ľahšie vytesniť.

   Môžeš povedať, že Pohoda rituálne upevňuje obraz, ktorý si o sebe pravicový volič utvára - aký je "pohodový" a "nad vecou" (a keď napr. tvrdí, že zamestnanci sú stále príliš chránení a minimálna mzda príliš vysoká, nemyslí to teda akože nijako osobne). A takto určite Pohoda tiež funguje. Ale zároveň tam je veľká časť aj opačného elektorátu, ktorý tam ide kvôli hudbe a kultúre.

   Preto kritizovať a satirovať politiku Pohody je na mieste, ale en bloc kritizovať celé publikum (a trocha na inej rovine) je podľa mňa prestrelené.

   Odstrániť
  7. návštevníci Pohody sú kulisou/komparzom

   Odstrániť
  8. Eh, teraz sa nám preplietajú dva prúdy diskusie.
   Myslím, že si rozumieme vo východiskách, a zhodneme sa aj v tom, čo Pohoda predstavuje politicky, len sa úplne nezhodneme v tom, ako interpretovať publikum Pohody, t.j. či ho interpretovať ako homogénnu masu narcisov, hipsterov a pravicových sebaukájačov, alebo či tam je potenciál aj na niečo iné (navzdory možno zámerom organizátorov a ich sponzorov).

   A pokiaľ účelom tohto blogu je aj snaha o emancipáciu, tak otázka je, či je v takom prípade takáto nerozlišujúca kritika nutná.

   Odstrániť
  9. Určite nie je publikum jednoliate. Hovorím o efektoch a kultúrnej premene. Ale už viem, kam mieriš. Samozrejme, že v sebe Pohoda nesie stopu ľavicovosti (minimálne účinkujúci), ktorú priznáva aj Kaščák, no tá sa (zatiaľ) využíva na zakrytie ideologického charakteru festivalu. Nič totiž nebude absolútne, avšak otázkou je, či je táto diferencia (ľavicovosť) momentálne využiteľná? Diskurz a podmienky vystúpenia účinkujúcich určuje Kaščák a preto všetci píšu modrým perom. PT

   Odstrániť
  10. Tato Vasa diskusia je krasnou ukazkou problemu slovenskeho skolstva, na ktore poukazuju vsetky medzinarodne texty - vela nabifleneho, vela teorie, malo empirie a logiky.

   Stan kde vystupoval Kiska a dalsi diskuteri mal kapacitu ani nie tisic ludi. Financne nam prispela Europska komisia. Cela tato cast programu je na Pohode minoritna zalezitost, ktoru uplne ignoruje okolo 90 % ucastnikov. Ak niekto venuje tejto veci prioritu, a odignoruje hlavny program pre cca. 90 % ucastnikov (podia "Bazant", "Orange" a "SLSP"), tak to svedci len a len o pisalkovi, a o tom ze ovela viac ako hudba ho zaujima politikarcenie, ci frflanie.

   Headlineri tohtorocnej Pohody Kraftwerk, Travis aj Suede prezentovali v textoch skor lavicove postoje a nazory. Prvi menovani napr. vo veci jadrovej energetiky. V casti tvorby Suede je citelne to, ze frontman a autor texov Brett Andersson pochadza z chudobneho prostredia, a preto upriamuje pozornost na socialne vylucene typy ludi. Ak niekto tvrdi, ze na Pohode su aj piesne pravicove, tak jeho poznanie a aj IQ su velmi nizke. Ine je to samozrejme v tej minoritnej casti festivalu venovanej diskusiam, tam zjavne dominuju medzi pozvanymi aj nepozvanymi hostami praviciari, co je dane tym ze tuto cast pripravuje taki kamarati Kascaka kt. nazory su slusne povedane extremisticke (Stefan Hrib, nadacia Pontis a pod.).

   Program na Pohode je tak siroky, ze si tam najde svoje kazdy nazvine to ze intelektual. Chodi tam sice aj dost ludi kt. sa chcu aspon vizualne podobat na americku subkulturu hipsterov, ale drviva vacsina navstevnikov mi prisli ako bezni ludia, bez vyrazneho oblecenia ci ucesov ktorymi by sa snazili aby boli identifikovani s hipstermi. 90 % ucastnikov berie Pohodu ako kompinaciu A. obycajneho hudobneho festivalu ktory ma specificku dramaturgiu velmi podobnu ako ma Radio FM plus k tomu vazna hudba, a B. dobre zorganizovaneho podujatia kde sa doraz kladie na komfort ucastnikov (ziadne alebo velmi kratke rady, siroka ponuka jedal a pod.). V tomto slova zmysle je pravicovy, pretoze sa snazi odlisit od toho nekomfortu ktory v CSSR bol do 1989 (dlhe rady v potravinach, mala ponuka atd.). Kto ma nostalgiu za byvalym rezimom, bude sa na Pohode citit zle, to je pravda. Ale je cista loz nazyvat Pohodu festivalom politickej piesne, pretoze to bolo prave naopak, ze taketo festivaly boli pred 1989.

   Odstrániť
  11. michal, dobre si to povedal - generalizovanie pri 30.000 ľuďoch fakt nie je na mieste.

   všade počujem o politike na Pohode, bola som 5ty krát a stále neviem o čom hovoríte :D Radičová vtedy verejne nič nehovorila a teraz Kiska - dobre to napísal Michal, bolo to asi 1percento z celkového programu, ja som o tom ani nevedela...

   a dobre píše aj tuto kolega nado mnou, ľudia tam chodia úplne normálni, od deciek cez teenagerov, rodinky s deťmi až po seniorov. taký malý svet.

   Odstrániť
  12. @Anonymný 16. júla 2014 22:42
   Tým záverom si to trochu pokazil - komfort súčasné konzumu je za cenu brutálneho zneužívania lacnej pracovnej sily, utrpenia, detskej práce. To by som radšej mal tie rady v obchodoch. Zrejme si nechcel napísať, že Pohoda je V TOMTO zmysle pravicová a toto reprezentuje.

   A empirickú skúsenosť mám, na Pohode som bol dvakrát a posledne som si to užil, lebo mám rád Cavea a Yorka. Tá ideologická a propagandistická časť sa dá odfiltrovať (ale nemám absolútne žiadny problém s tým, keď sa tvrdo kritizuje) a ako píšeš, kapely tam niekedy prinesú ideologicky niečo, s čím by organizátori určite nesúhlasili - i keď zas neviem, či tam Kaščák niekedy zavolá Rage Against the Machine, Stereolab, alebo Manic Street Preachers. Ale inak som argumentoval podobne ako ty, nie?

   Odstrániť
  13. Pre Michala - Pohoda je podla mna lidrom toho ako sa da v zmysle hesla "bud zmena ktoru chces vidiet" (tusim asi pobodne Gandhi) nieco urobit, ci v slovniku kretenov ako Blaha bojovat proti zneuzivaniu lacnej pracovnej sily ci detskej praci. Roky si sledujem brigadnikov a dobrovolnikov na Pohode, a su zjavne spokojni s podmienkami, zjavne pracuju s radostou, s usmevom. A naopak. na Pohode je minimum vyrobkov z tretieho sveta, ved napr. vratne plastove pohare boli vyrobene v CR.

   Plus som nikde nepisal o konzume, ale o komforte. Michal Kascak casto pouzival slovo obyvacka, teda ze chce aby sa ucastnici citili ako u neho v obyvacke, To nema ziaden presah na to o com pises - netusim preco to vnimas aj v tejto teme, to uz moze byt akesi posadnutie.

   Kascak sa netaji tym, ze kapely ktore podporuju priamo ci nepriamo rezim Fidela Castra nebudu pozvane. Co plati aj na Manic street preachers. Skoda, mnohym fanuskom Pohody vratane mna by to urobilo radost. Ale da sa to respektovat. Dalsie dve kapely kt. spominas mam tiez velmi rad, ale tu su irelevantne pretoze uz roky nehravaju.

   Mimo Pohodu by sme mohli hodnotit je sprievodne programy ktore robi .tyzden a Pontis, a to je skutocne PR pre mnohe veci z ktorych cast vnimam aj ja ako zle. O tom, preco Pontis robi vela zla, kedysi pisal skvely dnes uz nezijuci chalan Jan Kovac znamy a pisuci pod pseudonymom Myslanov. Verim ze sa to da vygooglit. Na Pohode ale kazdy lahko vie stany .tyzdna a Pontisu obist, a aj umiestnenim do rohu arelu je zrejme ze nejde o podstatnu vec, ale o uplne okrajovu vec. Skoda, ze sa tieto propagandisticke akcie na Pohode nekritizuju v kvalitne napisanych textoch a ako ten od Janka Kovaca Myslanova, ale namiesto toho si citam aj tu a aj v novom slove teraz Blaha, ci kedysi tusim Havran a Polak napisali texty ktore sa vsetky daju dat do jedneho vreca "prvoplanove bludy" velmi lacno preukazujuce pravdivost prislovia "kto chce psa bit, palicu si najde".

   Odstrániť
  14. "na Pohode je minimum vyrobkov z tretieho sveta"

   Ale to nie je úplne pravda, pozri si na najbližšom ročníku, odkiaľ je oblečenie aj v tých rôznych etno shopoch. Ja som bol z toho dosť sklamaný. Práveže tých výrobkov z tretieho sveta je tam bohužiaľ veľa.

   RATM inak od 2009 opäť koncertujú, Stereolab stále tvoria, ale to len tak nota bene.

   Tým, že Kaščák nepozve kapely, ktoré podporujú Castra (to som predtým nevedel, btw), tak z Pohody nevyhnutne robí politickú záležitosť a otvára sa kritike. Nie je to nejaké subjektívne rozhodnutie, ale politické rozhodnutie - propagácia určitej ideológie - a to je v poriadku, keď sa to kritizuje, nie? Publikum Pohody môže byť apolitické a môže tam byť len a len kvôli hudbe (pričom snaha apolitickosť je však tiež súčasťou kapitalistickej ideológie, ktorá vyžaduje nekritické obyvateľstvo), ale Kaščák sa, čeliac svojim kritikom, nemôže predsa vyhovárať na to, že je apolitický, keď jeho voľba kapiel je od základu takto tvrdo politická.

   Odstrániť
 2. Jaaaj nedockavo som cakal, kedy sa objavi 358 hatepost na Pohodu. Nesklamali ste, gratulujem.
  P.S. ake je to zit zivot zalozeny na vymedzovani sa voci ostatnym? Hipsterom, komercakom, pravicakom, konzervativcov, krestanom, socdemakom, hlupakom, konzumentom. Asi smutne, ze? Zivot Ubermenscha je veru tazky :(

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja som zas čakal, že sa určite ozve niekto ako ty. A určite nie si posledný. Čo máš k textu, bratku?

   Odstrániť
  2. Asi tolko, ze pisatel zjavne v zivote na ziadnej Pohode nebol. Inak by vedel, ze tak rozmanite publikum nenajde asi nikde. Ludia makajuci v korporaciach co si chcu sprijemnit vikend, studenti co sa chcu rozbit, ludia co su tam kvoli hudbe, hipici, diskotypci, krestanske konzervy, volnomyslienkari, vegani, masozruti, fetaci, bankari, robotnici, rodinky, ludia v rokoch, ... nabuduce odporucam najskor navstivit, az potom pisat. Mozno sa ti to dokonca zapaci .)

   Odstrániť
 3. marián vitkovič15. júla 2014, 13:40

  ... som išiel do mesta , ked sa tu zjavil tento skeč ... hned ma napadlo že by sa zišlo voľajako " prebásniť " klasiku - " Dnes žiarivo nám slnko svieti ... " , vrátim sa na chvíľu domov - a hle, Bosák Jr. už to tam nakvačil .... Začínate / me byť lepšie skonsolidovaní ako boľševici ...

  K tomu Kaščákovmu and comp. každoročnému grc- happeningu škoda stratiť 10 slov ... je to jeden z posledných už v podstate " rituálnych " aktov cca 29.5 - tisíc hlavového kolektívneho samopotvrdzovania akože " vlastnej " akože " mimo open office - výbehu nezávislej " existencie ... Nezaujímavé už ani k " hejtovaniu " ... Svetráči z 89 , " poslední profesní " občianska spoločnosť " - autodafisti za 888 jevri plus gastráče mesačne .... a more korporátno - stánkového grcu ... Akurát ma prekvapuje / vlastne ani nie / že Kaščák furt nepochopil že by to mal / preventívne / trocha žánrovo zheterogenizovať , ináč sa tá homogénna hipster - tlupka nakoniec užerie sama sebou .... Vidím to tak na finále - 2016 derniéra - supermegagalactic cool socioauthists Oasis ako headlineri s Papá Srholcom a nejakým " Jáchymov - rapom " do toho .... Ale inak , je to vlastne jedno , " systém " si znova vytvorí a zasponzoruje nejakú " pravo- i ľavovarlatovú impotentu " , trebárs i do zásoby - ako napr. Hríb vs. Havran v RTVS ....

  ... hocijako , užitočné popsaníčko i toto , ... naposledy sme sa s jedným miestnym " Fouchém " zhodli že ..." treba trpezlivo, napriééék našim súčasným slov. i globálnym lobotómio - reáliám , každodenne , s nepochopiteľnou no o to radostnejšou energiou - čo najviac " skutočných intelektuálov demaskujúcich symbolizmus " systému " " ... a toto k tomu určite prispieva . Národ i ľud úprimne dakuje .

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vy ste nafetovany alebo len opity takto skoro poobede? Alebo len typisky Vitkovic?

   Odstrániť
  2. Tento prispevok moze ziskat cenu za maximum prvoplanovych odrecitovanych fraz pred rokmi vyfabulovanych oteckami hejtermi Pohody Michalom Havranom, Michalom Polakom, ci SMERakom Blahom. Zmyslom recyklacie tychto blbosti moze byt snad len snaha o aplikaciu pravidla 100x opakovana loz sa stava pravdou.

   Pravda je takato: spomedzi podobnych hudobnych festivalov (vid zahr. weby kt. sa festivalom venuju bez potreby politizovat ich, napr. virtualfestivals.com) je Pohoda ocenovana odbornikmi prave za to ze ma ovela viac heterogennejsiu ponuku ako ostatne festivaly. Odborna kritika zvacsa ocenuje to, ze popri pope je tam dost vela aj vaznej hudby, aj tzv. World music, a aj spevaciek ktore zachadzaju skor do jazzu ci soulu, tento rok napr. aj z komercnych radii znama soulova spevacka Kelis. Marian Vitkovic vyfabuloval v tomto uplny nezmysel, o 180 stupnov otoceny realite.

   Tiez ma zabavila ta fabulacia o Oasis. V prvom rade, skupina Oasis uz nefunguje, jej dvaja frontmani bratia Galagherovci su na zivot a na smrt rozhadani, a maju uz davno vlastne kapely. Pohoda vzdy pozyvala presne opacne britske kapely, ktore sa voci Oasis snazili, tento vymedzit - tento rok napr. Travis (googlite si v textoch kapely slovo Wonderwall co je nazov hitu Oasis, a z textov zistite to negativne vymedzovanie sa). Pohoda aj ak by nahodou chcela mat skupinu Oasis, tak si ju nemoze financne dovolit, lebo Oasis brali radovo 10 nasobok toho co v 2014 beru prestarnute kapely Kraftwerk, Suede ci spominani Travis. Teda dalsia fabulacia uplne mimo empiriu a realitu.

   A takto by sa dalo pokracovat aj dalej.

   Odstrániť
  3. marián vitkovič17. júla 2014, 0:24

   ... vážený, život ma dávno naučil " let s ignore " , ale Vy ste fakt zábavný ako Macko Pú po toluéne v Sečovciach ... Hentie " hudobnokritické " útvary si precvičujete v nejakom " šerco "caffé ?

   ad 1. : to že ma zaradzujete medzi lacný fabulačný " smer- sd " - štátny flek - dorast typu Havran, M. Polák , či Blaha svedčí len o tom že ste ešte nedošli ani do predembryonálneho štádia . Váš problém ...
   ad 2 . : informácie typu " Oasis už roky nefunguje " ma neskutočne obohatili , cítim sa ako znovuzrodený ...
   ad 3 . : Pohoda vždy bola , je a bude lacný , simple predkalkulovaný proreform- hipster - grc , ... v podstate sa nad tým škoda akokoľvek vzrušovať , čím viac bude kritikmi ignorovaná , tým v podstate horšie pre Kaščáka and comp . , ... hocijako - kto si len prebehne asi 130- členný " diskusný crew " na napr. Pohode 2013 nemože sa neurehotať k smrti nad tým donekonečna opakovaným orákulom od " spontánnych vodcov 89 " všetkého druhu - a väčšinou štátnoceckového trvalého i aktuálneho uplatnenia až po tradičné morálne gýče formát " Hríb, dobrodinci bezdomovcov a vobec expresne cirkevné reštuitúcie neakcelurujúci Mons. Bezák , etc ... " . ... čo tu fabulujete ?
   ad 4. : áno , súhlasím , dnes je pretlak obstarožných " hviezd ktoré musia zarábať z live performance ... také sú dlho , a zrejme nezvratne " free download " - trendy ... Takže celkom možné že sa dožijete na tej sranda akcii aj toho Liama Galaghera a zbytku " too cool , music dnt matters ... " - seskupeníčka ... šak dajú nejakú zľavu . Travis , Suede ... ? - jokes for kids .
   ad 5 . : principiálne mi nejde vobec o to že znakom heterogenity má byť nejaký metal / ktorý tam simulujú tí trtkovia z " čad " / ani RAM, 15. Morellova nová zájazdová kapela , či S.O.D. , etc ... celý ten humbuk je smiešny a otravný v podstate najmä svojou prvoplánovosťou a akože ešte " formálnou " apolitickosťou a tým že každý " hrebeňový akord - trt " sa tam vydáva za hottest world sensation - asi ako ked P. Doherty škrieka pod Michalskou a 26,5 BA- hipster trta odprisaháva že božsky pjeje ...ale , napokon - nech si Kaščák and comp. robí čo chce , čím menej ľudí cares , tým lepšie ...
   ad 6 . : si aspoň " líznite " nejaké meno , nech može smečko zakontrahovať nového kulturológa ... Alles Gute .

   Odstrániť
  4. koho mysli ten Vitkovic tym "15. Morellova nová zájazdová kapela" a "SOD"...? a tipujem, ze sem-tam by si aj on zasiel nieco kuknut z Pohoda lineupu, ale proste nie lebo je to Pohoda, Hrib ...lebo ved pravdou je Pohoda uz za tie roky existencie priniesla zopar fajnovych veci (nemyslim Suede a Travis) a kazdemu, kto nieje uplne vymlety muselo par krat srdce zaplesat ...no ale, vsetky tieto kazdorocne diskusie medzi "zanietenymi Pohodakmi" a napr. "Nezavisly.blog" su smiesne a nevedu nikde tak ako vsetky diskusie na Slovensku, teda "ty nemas pravdu a patris do takeho ustavu" a "a nie pravdu mam ja a ty patris do hentakeho"...cudujem sa "Pohodakom" a cudujem sa aj "Vitkovicovi" ...ved ide o jeden posrany vikend v roku...jedine co by som sa opytal Vitkovica: chce aby Pohoda skoncila? alebo mu to je uplne jedno? otravuje ho to az tak velmi?

   Odstrániť
  5. Ad Vitkovic - dlha reakcia, uplne od temy mojich upozorneni na Vase nepravdy a fabulacie, za to plna trapnych prvoplanovych osobnych utokov. Pridam preto len jednu pikosku, a to ze aj kapela Suede je jednoznacne lavicovo orientovana, co je dosledok toho ze jej frontman a autor textov vyrastol ako jeden z najchudobnejsich ludi v komunite v UK kde vyrastal. Na rozdiel od politikou posadnutych ludi ako vy a vsetci dalsi hejteri Pohody vsak lavicove ekonomicke temy vycerpal este pred vydanim prveho albumu, a potom si uz nastastie vystacil s temami o partnerskych vztahoch, laske, spolocnosti a pod. Tym chcem povedat to, ze nemoze ist o ziaden festival politickej piesne, a ak aj nejaky politicky prud by sme chceli spajat s kapelou Suede tak je to socialna demokracia (da sa o tom zistit viac na internete, staci vediet googlit).

   Je velka skoda, ze aj Vam p. Vitkovic a aj dalsim menovanym ktori ste pisalo o Pohode tak velmi hrabe. Robite medvediu sluzbu aj tomu nestastnikovi Hribovi ktoreho ma velka cast navstevnikov Pohody za blbca (ta velka cast, co tam prisla najma na Kraftwerk, Moderat, Suede, Travis, Disclosure, Tame Impala atd. atd.). Ale na rozdiel len pomateneho Hriba sa na Pohode aktivizuje napr. aj nadacia Pontis a to je organizacia konajuca casto v rozpore s etikou ci principmi nazvime to ze idealnej demokracie, kedysi mal o tom paradny blog Janko Kovac Myslanov. Je velka skoda, ze namiesto kvalitnych blogov ako ten od Janka si zaslepeni fan klub Kisku, Radicovej, Hriba and co. dnes cita aj od Vas a najma od Blahu uplne hluposti a to ich len utvrdi v ich presvedceni - v tomto je to medvedia sluzba Hribovi, Pontisu and co. Cim viac sa budete snazit urazat ludi ako mna, tym viac robite tuto medvediu sluzbu. Ja reaguejm na text, upozornujem na lzi, nepresnosti ci blbosti v texte, ale nemam potrebu sudit Vas, len chcem poukazat na to ze ste na Pohode zrejme boli mozno len raz ci mozno ani raz, ved budte statocni a napiste. Ja som bol na Pohode vyse 10x, a verim aj dalsie roky tam pojdem uzit si kvalitne koncerty, komfort a kvalitu gastra, a stretnutia s priatelmi mimo stanu .tyzdna co je velmi lahke pretoze stan .tyzdna aj s tym zidovskym a dalsimi pre mna zbytocnostami je umiestneny v uplnom rohu, de facto az za arealom len tam nie je plot, ale pre mna je koniec arealu ten modry stan co je posledny hudobny stage.

   Odstrániť
 4. Je pravda, ze Kascak dostava z ministerstva kultury financnu dotaciu na tento pohodovy festival ? Ja len, ze ak ano, ocita sa to v suflicku " vynlozene financne prostriedky statu na kulturu " a tato kultura ako tak, nnejako mysli, prejavuje sa ma nejaky svoj progres. By ma zaujimali dovody nutnosti, dat zvolenie k tomu, aby takyto progres realne mohol existovat a dovod vysvetlit presne, k comu je taketo zvolenie pre cloveka dobre alebo zle,v krajine, ktora sa vola Slovensko.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Z MK SR nema nic. Nejake drobne dava Europska komisia. Okolo dve tretiny pokryju ucastnici zo vstupneho, a z toho ze z vyssich cien jedal a napojov dostanu Kascak and co. cast penazi vo forme vysokeho najmu pre stankarov. Zvysok davaju korporacie, najma Heineken, Orange, Slov. sporitelna a pomenej rozne dalsie (Curaprox napr.) za to ze tam propaguju svoje znacky (Zlaty Bazant), vyrobky ci sluzby, a pod. Potom su tam aj kadejake mimovladne organizacie a pod., ale tie nic neplatia, to je len taka moda, podobne ako napr. kolotoce ktore z Pohody tento rok vymizli az na jeden kus.

   Odstrániť
  2. presne tak... vždy ma ale šokovalo, že sa nájdu ľudia, ktorí v jednom príspevku dokážu nadávať na vysokú cenu lístka a zároveň na prítomnosť reklamy na feste :D vďaka sponzorom a reklamám môže byť cena na takejto úrovni...

   a náklady, ktoré pohoda má, si ani nevieme predstaviť... každá blbosť niečo stojí, napríklad krásne vlajočky, ktoré rozdelujú sektory v stanovom mestečku a z ktorých každý rok asi polovica zmizne, lebo si ich zoberú návštevníci domov...

   Odstrániť
 5. Jedna z mala prijemnych a pozitivnych veci na SR..na Východnej bol Gasparovic, tiez je to spolitizovany festival? Paneboze, mili filozofi,preco neriesite hnoj v telke radsej, vladu jednej strany...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Neviem, či viete, ale na ten festival, tú pozitívnu časť sa platí, plus máte všade reklamy. Za 100E máte 3 Uprisingy s jazerom na plávanie a tobogánmi. Žiaden konzervativizmus, Štefan Hríb, Kiska, armáda.

   Odstrániť
  2. lebo na uprisingu reklamy niesu...na uprising pozyvaju kapely ktore pytaju menej nez kapely, ktore chodia na Pohodu preto je lacnejsi...na Pohode je hrib iba vtedy ak si ho aktivne vyhladate...

   Odstrániť
  3. Uprising je absolutne neporovnatelny festival s Pohodou. Pretoze je uzko zamerany na reggae, kym Pohoda je multizanrova, a multikulturna - su na nej aj divadla, citacky a pod.

   Ak ide o peniaze, je potrebne si zistit kolko zhruba stoja koncerty vystupujucich. Uprising ponuka zoskupenia na ktore je vlez okolo 5 az max. 20 eur. Pohoda ma sice 80 % z rovnakej kategorie, ale ma aj okolo 10 vystupujucich na ktorych je vlez vyse 20 eur, casto aj okolo 50 - 100 eur, napr. pred rokom Nick Cave patri k najdrahsim.

   Drviva vacsina navstevnikov Pohody sa snazi vidiet tych najdrahsich vystupujucich. Vidno to z poctu ludi na koncertoch. Uz ina vec je, ze kolki su tam kvoli tomu ze sa im tie drahe z radii zname kapely pacia, a kolki su tam kvoli prestizi, statusu a pod. Ale toto je problem mnohych slovakov vo vseobecnosti, a nema to s Kascakom ci Hribom nic spolocne. Za svoje peniaze dostanu vela drahych interpretov, teda vysoku cenu, ale kazdy z nich inu hodnotu. NEda sa porovnavat to, ze pre mnohych bol koncert Kraftwerk splneny sen, za ktorym by museli ist do zahranicia a platit ovela viac, a na Pohode dostlai k nemu mnozstvo inych koncertov, a festival kde maju kamaratov a pod. A uplne inu hodnotu ma pre tych, co tam idu preto ze je to prestiz, aj preto ze sa Pohode venuje tolko medialneho priestoru, aj zo strany hejterov ako vy.

   Odstrániť
  4. ako môžeš nadávať na cenu lístka a zároveň na reklamy? nebyť sponzorov a reklamy, cena je 3x vyššia...

   Odstrániť
 6. zaujimave ako dokaze jeden vikend v roku niektorych totalne vytocit...a to kazdy rok...ja byt Kascakom tak to este viac pritvrdim aby takyto "murdci" explodovali...Mimochodom Vitkovic? nieje to ten pan co kandidoval do ep za komunisticku stranu?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Korporáciami, politikmi, armádou a cirkvou vytváraná kultúra.
   Nepripadá mi to ako "vytočenie", je to smutné. Na iné nie sú peniaze, ani nápady. I keď Uprising je iný.

   Čo konkrétne máš ku komunistickej strane? Jediná sa nepodieľala na úpadku republiky, nezávislá od "sponzorov", vychádzajúca od ľudí. Čo Dzurinda, Mikloš, Fico, Mečiar, Slota, Kotleba? Nie sú to tí s tými sitkami, Gorilou, emisiami, pozemkami?
   Dva razy mysli, či Tvoja výpoveď má nejaký obsah.

   Odstrániť
  2. trepes sprostosti....ked si ides pozriet na Pohodu take nieco ako Tame Impala napr.? co maju oni spolocne so slovenskou politikov? s cirkvou? koraporaciami? armadou? nic...Pohoda a podobne festy niesu jedna kulturna udalost ale mnozstvo jednotlivych kulturnych udalosti...

   Odstrániť
  3. a v com je uprising iny? okrem ineho zanroveho zamerania v nicom...

   Odstrániť
  4. komunisticka strana sa nepodielala na upadku republiky? do roku 89 to tu zdevastovali (myslim ze bez diskusie) totalne a po roku 89 sa nepodielali na devastovani lebo ich nikto nevolil...asi tak...

   Odstrániť
  5. Článok nebol o hudobnom vkuse, ale ideológii, ktorá je v podujatí prítomná a neodňateľná. Tiež o kultúrnom posune, kedy sa zo subkultúry stali chvíľkové pózy.

   Ak poukazuješ na komunistickú stranu, s čím ju chceš porovnávať?
   Čo zdevastovala komunistická strana? Myslím, že za svoje vzdelanie, zdravie, výchovu, bývanie a zázemie jej môžeš ďakovať. Nebyť reálneho socializmu (ktorý si nikto pochopiteľne neidealizuje), niet tu čo kradnúť, však?

   Odstrániť
  6. lol jasne, bola by tu pust, ako v Rakusku napriklad, vdaka bohu za komunistov!

   Odstrániť
  7. Prečo ako v Rakúsku? Rovno Anglicko ste mohli vytiahnuť, alebo Švajčiarsko, to je najlepší ideologický prísľub. Nejakú koloniálnu mocnosť, hegemóna, alebo neutrálny štát. Čo tam po tých druhých, z ktorých to žilo...
   Čo tak kapitalistické Mexiko, Kongo, alebo Haiti ;) Tam je čo závidieť! Pod Rakúskom bolo fajn, len škoda tých štúrovcov...

   Odstrániť
  8. V com je Uprising iny? Nielen zaner je iny. Je tam menej podii, menej kultury, nie su tam vobec divadla napriklad. Je tam mensi vyber jedal, a mensi komfort celkovo. Ale na Uprising chodi aj ina klientela, skor konzumenti marihuany ako piva, skor skromni ludia ktori nepotrebuju vege bio fair trade jedla z Bratislavskeho regalu.

   Odstrániť
  9. Ze komunisti sa nepodielali na úpadku? Vlastne nie, nepodielali, to je slabe slovo. Prenasledovanie za to, co si myslis, nemoznost slobodnej volby, zamedzenie vzdelaniu, masirovanie mozgov..vtedy to bola propaganda..ano, aj dnes media manipuluju, politico luhaju, ale min. si mozes mysliet a hovorit a krocat na namesti l,co chceš, podpisovať petície bez toho, aby ta zavreli..na to si uz zabudol, cisi daky neokomunista prave sa vyliahnuci, co vie prd o minulosti? Bozechran slovensko pred takymi ako ty


   Odstrániť
  10. Propaganda je dnes veľmi tvrdá a zasahuje oveľa ďalej ako k médiám a politikom. Hollywood je napr. nástroj kapitalistickej propagandy. Konzumeristická ideológia podľa ktorej ťa konzum definuje je tvrdý nástroj kapitalistickej propagandy. U nás je to tak úspešné, že máme pocit, že napr. štátne podniky sú prejavom totality a že treba všetko sprivatizovať. Veľká časť obyvateľstva ešte masochisticky žiada úplný rozklad welfaru. Tá propaganda je tak úspešná, že práve môže pokojne nechať kohokoľvek kričať na námestí, pretože to absolútne nič nezmení. Pokiaľ by si sa ale pokúsil spraviť niečo, čo aj môže veci zmeniť, tak potom príde odplata (Manningová, Snowden, Assange, atp.).

   Slobodne si môžeš zvoliť svojho oligarchu, ale nie zástupcov reálne presadzujúcich záujmy strednej a nižšej triedy. Slobodne môžeš konzumovať - ale keď chceš kupovať výrobky, ktorými nepodporíš nejaký krvavý režim alebo detskú prácu, tak to je dosť náročné.

   Ako netreba mať ilúzie o minulom režime, ale ani o súčasnom.

   Odstrániť
 7. Taky detail. Pohoda tu bola este pred hipstermi a bude tu aj po nich. Takze clanocek sa autorovi zase raz nepodaril. Mozno nabuduce.

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Odtrhnutosť od reality a pózerstvo tu sú stále. Keď tu nebudú hipsteri, bude Pohoda iná. Konzervativizmus, armáda, cirkev a korporácie v hlavnej role ostávajú.

  OdpovedaťOdstrániť
 9. keby pohodu organizoval meciar, robili tam debaty so slotom, a chodili by tam mladi kotlebovci a rozdavali odznaky a do toho by vam ponukli skvele zvukove zazitky, koncerty a vitanie slnka s priatelmi a pohodou cely cas, tiez by ste nevideli, o com autor pise?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To je totalny rozdiel. Pohodu neorganizuje ziaden politik. Tiez sa neda povedat ze by tam chodila len urcita skupina ludi s jednotnym nazorom. Chodia tam mladi ludia a ti sa samozrejme obliekaju podla toho co teraz fici a ronako oblecenych mladych ludi stretnes aj na Grejpe, Colours of Ostrava, Szigete, na tribune futbaloveho stadiona, v kine, v puboch atd...ja ani nikto iny nepozna ideologicke alebo politicke presvedcenie ucastnikov Pohody a ak niekto tvrdi ze ano nech mi o tom predlozi nejaky prieskum...na Pohodu boli mimochodom pozvani minule roky aj Caplovic a Zala ale obidvaja na poslednu chvilu odmietli...tusim minuly rok tam bol v diskusii Chmelar...a pokial viem, Kascakove mimofestivalove verejne aktivity suvisia skor s ludskymi pravami ako s prezentaciou politickych stran...cize ano, neviem o com autor pise kedze ja si v prvom rade vyberam podobne akcie kvoli ich hudobnej dramaturgii...kazdy rok chodim na Pohodu kvoli hudbe takisto ako na sziget a sem tam zavitam na CoO alebo Rock for people alebo iny festival...to ze na jednom z tych viacero absolvovanych festivalov v roku bol niekde nejaky stan a v nom bola diskusia s prezidentom je ten velky problem o ktorom sa tu bavime?

   Odstrániť
  2. Počkaj... máš pravdu. Propaganda nehrá žiadnu rolu, ani reklamy, politické a tématické PR. Kto nechce nevidí to, kto nechce prepne na iný program, alebo vypne televízor. Ako sme sa len mýlili, veď je sloboda!

   Prečítaj si predchádzajúce posty...

   Odstrániť
  3. jaaaaj, mne to az teraz doslo....preboha, to snad nieeee, Kacak spravil fest na ktorom je reklama...to je ale hnusne hovado ten Kascak, ako si to len mohol dovolit....fuj...


   Odstrániť
  4. Síce opakované... ale na začiatok fajn. A odpovede na svoje otázky si našiel?
   Pokračujem, hej?: Jasné! Veď reklamy sú všade, dôležité je, ako hral Kraftwerk a vôbec nevieme, čo je neokonzervativizmus. Armáda, cirkev a voľný trh sú normálne a jediné správne. Korporátny PR mi chce len dobre a vie, čo mám chcieť. Ak cítim, že nie, nekúpim si to, ale fakt nechápem prečo dávajú toľko peňazí na reklamu, veď nemá až taký efekt... Ale mier hippies, sociálna rovnosť rastafariánov a punková nevôľa zaradiť sa do odcudzeného života svojich rodičov sú trápne pasé, ktoré vyšlo z módy. Dnes letia Tesco, Gap, Hilfiger a Garnier. To je pestrosť!

   Odstrániť
  5. Skus organozovat nieco aj ty a uvidis, ako " lahko "sa zhanaju peniažky bez sponzorov a reklamy..no skus, ale ozaj, choď do toho, popros fica alebo inych uzasnych komunistov, nech podporia kultúru. .no pod do toho..neokunaj sa. Áno, spolocnost je spotrebná, ale keby nebola, ty nemas pracu..ak sa ti tento system nepáči, chod na kubu, do Bieloruska, alebo najlepsie, k severokorejcanom

   Odstrániť
  6. Dúfam že si uvedomuješ ten logický skrat čo si práve vytvoril. Lebo ako môžeš niekoho za vyslovenie vlastného názoru posielať do Bieloruska či iných krajín o ktorých je známe, že sa tam za vlastný názor chodí do basy.
   Ak máš teda problém s názorom iných ľudí, tak ty sa odsťahuj k severokórejčanom, tam budete mať všetci rovnaký. Všetci, čo budete mať ešte hlavu na krku ...

   Odstrániť
  7. To skôr peklo zamrzne ako keby takýto všetko opičovávači naozaj niečo zorganizovali.

   Odstrániť
 10. Kascakove politicke aktivity spocivaju skor v propagacii neoliberalnej ekonomickej politiky. aj ked sa tomu samozrejme nerozumie. a podobne to je aj na pohode, kde vystupuju vyberovi politici a postabicky verejne cinne.

  OdpovedaťOdstrániť