piatok 11. júla 2014

Na seanse

V miestnosti sú zatiahnuté závesy. Jediné svetlo ide z plameňa sviečky. Uprostred stojí okrúhly, rustikálny stôl z orechového dreva. Tvorí most medzi zmyslovým a nadzmyslovým svetom.


Vôkol neho, ako dôsledok doby, sedia poslední ľudia. Sú príliš ochablí na to, aby čokoľvek chceli. Niektorí z nich sú ochotní už iba zomrieť a prispôsobiť sa tak dobovej selekcii. Stôl medzi nimi je i nie je. Stavia sa totiž na hlavu „a v jeho drevenej kotrbe rodia sa rozmary, omnoho čudnejšie, ako keby odrazu začal tancovať.“ Diškurz prítomných hostí sa znova točí okolo toho ako trhové hospodárstvo naloží s rodinou či štátom.

Kapitalizmu je to, pravdupovediac, všetko jedno. Katolícka časť však chce v tradičnej podobe zachovať to prvé, socialistická fajta zas to druhé, a národní socialisti oboje. Akoby sa nechumelilo. Akoby bolo možné mať sneh po celý rok a neroztápali ho zlatisté lúče. Lúče, pre ktoré pápeži kupčia so svojim úradom. Lúče, po ktorých z mráčikov sociálnych demokratov Clintona a Blaira ostali len slabé prehánky. Lúče, kvôli ktorým mal Göring slabosť pre prepych, bral úplatky za rabovanie židovských majetkov a provízie od priemyselníkov.

Mystérium kapitalizmu dokáže prekonať iba sila, ktorá sa skrýva za Marxovou vidinou komunizmu. Iba tu môže dôjsť k -povedané metaforou Manifestu- dospeniu „čarodejníkovho učňa neschopného naďalej opanovať tajomné sily, ktoré vyvolal“. Žiadna magická ideológia nedokáže naveky osedlať nepokojné masy... Osadenstvo seansy zatiaľ skúša špiritizmus. Čachre a reakcionárstvo ako ideológia na druhú. Na zem nakreslili kruh, ktorý ich má chrániť pred zlými duchmi. Strašidlo komunizmu je v miestnosti. Akoby na niečo čakalo predtým, než sa definitívne vyberie na druhý svet. Treba priznať, že sa na rozdiel od ostatných, reakčných mátoh minulosti nesnaží pôsobiť ideálne.

Každý cynický, no v duchu poblúznený, účastník seansy načúva hlasom svojich domnelých predkov. Čo by robil Adam Smith? Čo by snoval Alfred Rosenberg? Ako by sa zachoval Pius XI.? chodí im hlavami. A čo Maximilien Robespierre? ... Zavše vždy niekto mykne kútikom, popritom ako si zo seba ticho robia posmešky. "Čo vlastne robia na tejto seanse? A prečo zo mňa majú strach," pýta sa Strašidlo. Pri vitríne, bez výrazu v tvári, sedí Georg Hegel. Na sebe má župan, pod ktorým sú ešte šaty, a pije kávu. V duchu uvažuje: "Dejiny nás učia, že sme sa z nich nič nenaučili... čochvíľa z týchto hlupákov budú len kvety zašliapnuté na lúke." Hrmot sa blíži.

Vôjde ďalšia známa osoba. Je to pán Nietzsche. Na rozdiel od Hegla vidieť, ako na tvári potláča úškľabok. Baví ho dolievať prítomným víno. Je plné vášne z rozpučaného hrozna veľkosti olovených guliek do muškiet. Vie, že keď v pokročilej hodine a po pár pohároch vospolok znova prevráti stôl, nebude ich od seba nič deliť, a ani im teda brániť znova sa do seba pustiť. Pán v čižmách nervózne zviera vo vrecku nôž a muž s cigarou už nahmatal malú jednoranovku...

Obaja majordómovia vedia, čoho je osadenstvo schopné a tušia, že túto večernú seansu nemusia opustiť všetci. Raz darmo, Nietzsche je dobrý psychológ - vie, že nielen silnejší zákonite víťazia, že krivda je rovnako silný burič. Niektorí si myslia, že atmosféru graduje pre vlastné potešenie. Mýlia sa. Je to skutočný blázon... Tou popudlivou vôľou k moci je totiž samotný kapitalizmus, ktorý nakoniec v niekom vzbudí vraha. Paradoxne sa tak však sám stane obeťou dejinného rozumu.
5 komentárov:

 1. marián vitkovič11. júla 2014, 14:24

  ná, čo by dnes teda robil ten Uľjanov ?!? .. toť hlavný vopros ... Dobrá skeč, síce trocha viac klasického " even my mother likes žižek - style " - Teutonic terror of philosophy ,ale o.k . , aspoň niekto je v tejto krajine trvale znepokojený

  ... minule nejaký " mysliteľ " vzlykal na Brit. listoch že či by niekto nemal napísať po 25 rokoch novú edíciu " Nekolik viet " - zjavne mu nedošla / ani po tom štvrťstoročí / tá nesnesitelná lehkost naškrabania toho lacného morálneho kejčíku ...Som tak špekuloval že bych teda zosmolil nejakú tú novú verziu - ale , k čomu ?

  Ked človek prebehne slov. weby pripadá si ako mierne lascívne " informovaný " idiot ... naozaj neviem čo si vybrať z " podstatných info o tom či Procházka and comp. už uplácali z kukurice nejakého " občiansko - urbanistického " blba na primátora Bratislavy , ... či " zbytky roztrieštenej pravice " sa teda , oné , zjednotia a dajú nejakú " mohutnú anti-Fico spoločnú víziu pre 2016 " , ... či tých cca 25 - ťažkých Leško and comp. blog- hejtov na Ivett Macejkovú , vzorne natlačených na titulku vybrali.sme.sk si konečne všimne že tá ženština v 90. tokoch na KS BA " povypúšťala " ... Alles vorkalkulliert, už sa opakujem - " nuda k uzoufání ".

  Ono je to v podstate tak , že už im zostávajú len 2 posledné " kotvy " krízového politického cirkusu strachu - " rodinná " - kresťanská fundamenta a - paradoxne , jej rovnako sociálne mobilne / mimo furt tej istej vetvy DNA / i elementárne populačne - impotentná cca 4,5 eur na hodinu lacná štetka " inovatívneho start-upového - i will rise myself to heaven "- sociálne izolacionistického debilo- paleolibertarianizmu . V podstate už viac než 30 rokov nič nového - teta Thatcher s ujcom Reaganom pod dohľadom žvástov M. Friedmana a " psychoanalytic- drift " média gurus neokonzervatívnych cynikov - stretli - áno v plnej zhode Wojtylu a potom i A. Agcu , ktorého " šedých vlkov " nikto pred ani po tej totál rane mimo z cca 1, 5 metra vlastne nevidel .... Self- salvating original distribution of property - shit za pár drobných .... Aké účinné, aké trvalo natvrdlo " istotné " ...

  Takže vlastne nakoniec budú všetci hlavne dúfať že dožijú penzie,farmácia im potom nadelí aspoň dalších 60 rokov, z EUfondov budú časom mocť byť financované i osobitné chránené suburbs pre seniorov s komplex. servisom, ohradené - aj na personál pojdu dotácie .. Ma len tak napadá že furt nás ešte neinformíruvali o / doteraz / správe roka - nemecký Bundestag posledný rokovací deň - 04. 07. 2014 schválil novely zákonov o poisťovníctve , kde o.i., znížil od . 1.1. 2015 garantovanú úrokovú mieru / životného, ale nielen / poistenia na 1,5 % ... pred 14 rokmi bola ešte 4 % p.a. .... Potrebujeme azda ešte nejaký proof o / reálne / očakávanej dlhdobej dynamike rastu ... ? Okrem toho že táto zmena by vlastne mala znamenať v podstate krach celého sektoru komerč. poistenia a rušenie tzv. životných / " invest. kapitál. " .../ poistení v tempe bankového runu ......

  Najsamväčší kontajneroví giganti - Maersk a MSC - teraz uzatvorili alianciu na logistiku, plánovanie , etc - na lepšiu koordináciu vyťaženosti a zníženie / palivových atd . / nákladov ... Nejaký truľ- " dizajnér " na eTrende ohuroval nápadom využiť bilboardové konštrukcie ktorými je zasratá celá naša zemička ako " kontajner - bidlá " na ubytovanie bezdomovcov -

  ... nemecký priemysel " picol " v eurovolebnom máji 2014 o pekných 1,7 % dole, francúzsky včera o 2,4 ... Draghi je " v pohode " - sľúbil 1, 4 bilion EUR ťažkú bazooku bankám do 2016 hlava- nehlava ... NBS s cca 1050 zamestnancami " musela " u externých audit. firiem objednať tak za 700 tis. EUR audit vzoriek úver. portfólia slov. bánk, nestíha , cca polovicu z toho už vyplatila ...


  OdpovedaťOdstrániť
 2. marián vitkovič11. júla 2014, 15:01

  ... sakra , chlapi, máte tu limit na takých pisárov ako ja - to musím dokončiť teda takto - ešte že je to tu - inak by som to považoval za " waste of time " - tak či tak , o pár dobrých šplechov ste už kvoli zmenšovaniu povodného textu i v 1. časti prišli nenávratne, nevadí , k podstate teda dokončím :

  Práve s pasiou / lebo to sú reálne múdri páni / čítam najnovšie : Elhanan Helpman - Gene Grossman : Growth, Trade and Inequality , kde, o.i., niekde ku koncu premodelujú že : " ... growth could be higher in autarky if innovation potential is higher ... "... Pravidelne o cca 02. 00 hod. v noci sledujem z okna partiu bezdomovcov - Rómov ktorá horúčkovite , s pomocou bateriek a hlučnej hlasovej koordinácie , vo vzácnych chvíľach neprítomnosti strážnika unaveného zrejme kombináciou WM vo futbale a piva , paberkuje zbytky železa na stavenisku ktorého developerovi inak stojí za to už 2. týždeň celé dni otravovať hlukom a prachom asi 2 - km okolie rozbíjaním panelov pre roxory etc. do zberu šrotu ... Hle, jaké radostné to mravenište tvúrčí lidské práce !

  ... tak čo by dnes teda robil ten Uľjanov ... v situácii ked už totál otrlé globálne i domáce oligarcho- kapitál tlupy s ich polit. poskokmi vytrvalo vyžadujú potlesk všetkých v kasíne kde stále vsádzajú / a vyhrávajú / na "0" ktorú sami predinštalovali ?!? ... No v podstate treba len dokončiť toho " nešťastného " Pikettyho and comp. o " /social/ economic responses and limits of internal capital/ factor / allocation to / different / international trade /e.g. comparative advantage / models/settings ... " , a ešte, predsa len , presne premyslieť ako im odčerpať tú vnútornú rentu resp. jej zdroje bez toho aby ich úplne prestalo baviť pracovať/podnikať tam kde to vobec / decentralizovane / má zmysel ... a toto sa predsa dá .

  ... v podstate by sa mali začať / jedno ku komu či čomu / modliť aby to už niekto domyslel a zrealizoval ... lebo inak, áno, hrozí, že prví prídu všetci tí SaintJust, Dzeržinskij, etc . ... A mali by sa nalogovať na túto stránku mimochodom, lebo úprimne, 413 - fcb likes na nej - to je v našej tradičnej " full debil media konfekcii " v podstate urážka na cti .... Ale zasa, ako svojho času tvrdil tuším Gellner : " ... víťazstvo racionálneho rozumu nemusí byť zaručené ani trvalé .. "

  Azda teda , k posilneniu tejto " obrody " sa zase len zopakujem , - nech im na tej ceste odvahy a osvietenia pomáhajú trebárs i títo nervní / no nie sprostí /Teutóni zo Solingenu - šak za časť textu : " Charity in general is tax deductible as well ... " im mali dať tú " švédskobankovú " Nobelovku sličnej štetky Ekonómie už aspoň v 1989 . ... že fajn víkend všetkým .

  ACCEPT - Russian Roulette. YouTube

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Žiaľ ombedzenie rozsahu príspevku je dané službou blogspot, nevieme ju zmeniť.

   Odstrániť
  2. Kedy bude politická kaviareň, mala byť čoskoro.

   Odstrániť
 3. Three Rights which, in my opinion, should be preserved:
  .
  1 - The right to monoparenthood in traditionally monogamous societies: see the blog "The Origin Of Sex-Taboo". [English]
  .
  2 - The right to veto who pays (the taxpayer) - Semi-Direct Democracy: see blog "Fim-da-Cidadania-Infantil". [Portuguese]
  .
  3 - The right to survival of indigenous identities: see the blog "50-SEPARATISM-50." [English]
  .
  .
  .
  P.S.
  The separatists-50-50 doesn't seek pretexts to deny the Right to survival of others one... the separatists-50-50 only claim the Right to survival of Indigenous Identities (read: the 'globalization-lovers' must respect the rights of others one... and vice versa!)

  OdpovedaťOdstrániť