piatok 22. augusta 2014

Bez komentára: Spomienka na 21.august 1968 (Košice, 2014)


21. 8. 2014, Košice, moderuje: Ladislav Rovinský zo Spolku na podporu skrášľovania Košíc, viac TU

9 komentárov:

 1. ...tak toto si naozaj nezasluzi komentar, ale ani nepotrebuje...

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Zadubenost, obmedzenost myslenia, nepripustenie si vlastného zlyhania, potreba si vzájomne pritakávať, používanie tých istých nelogických poučkových argumentov a vysvetlení, nemohúcnosť reagovať na zlyhania hospodárstva. Tak by som toto charakterizoval.
  V čase ked sa ročne spácha desiatky samovrážd ľudí, čo nemajú na základné životné potreby, v čase ked malá skupinka ľudí vlastní polovicu celého bohatstva, ked ludia, ktorým ťahá na 30rokov a vysokoškolsky vzdelaní, zamestnaní bývajú u mamky a nemajú na vlastné bývanie, v čase keď tisícky ľudí po Bratislave chodia po uliciach hladní, zmoknutí, chorí atd, niekto dokláže usporiadať takúto besiedku pred Primabankou kdesi na východe a rozprávať takéto nezmysli.
  Najväčší paradox je, že ked sa pozriete na tých vačšinou starších ľudí, vrátane toho invalida aj toho dedka v bledom saku, tak vidíte, že samí sú chudáci otrhaní, žijúmožno z 330 euro mesačne ked vôbec, a robia službu ľudom, ktorí ich, rovnako ako všetkých ostatných zdrali z kože a žijú v luxuse o akom si nám ani nesnívalo. Toto je tá najvačšia tragédia, ked sami chudáci neviedia zastať ani sami seba a svoj záujem. Toje tá najvačšia tragédia.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Súhlasím. Intervencia však bola trauma, ktorá sa namiesto vyrovnania s ňou, prehĺbuje propagandou. Systém musí stáť na nejakých mýtoch, v tomto prípade prechode k samostatnosti, slobode a individuálnemu šťastiu. Keď sa potom náhodne, tak ako vo videu opýtate ľudí, či to naozaj tak je, budú sa prinajlepšom spoliehať na existenciu niekoho, kto vie vysvetliť, čo je vlastne lepšie.

   Ak sa mali kedysi ľudia správne vyjadriť k intervencii, dnes je škandalózna a neprijateľná kritika kapitalizmu: Čo vôbec chce človek, čo kritizuje kapitalizmus? Je normálny? Nebude to len nejaký povaľač, ktorý nevie prijať "zodpovednosť" (tých 300E...)? Nie je to komunista?

   Čo však vlastne znamená to slovo komunista? Že kapitalizmus nedbá na človeka? PT

   Odstrániť
  2. marián vitkovič23. augusta 2014, 12:37

   ... hmm, ... to sú otázky , na konci teda ... Pre začiatok skúste, z voleja, takto : otvorte si toto : http://wiiw.ac.at/economic-convergence-and-structural-change-the-role-of-transition-and-eu-accession-dlp-3357.pdf, ... na to že to písal ten blb Havlik , ktorému som už v 1993 vysvetľoval že " tie super efekty z transform. rozdrbania JRD v poľnohosp. " nastanú tak akurát v jeho čoraz vzácnejšej polúcii ,sa vykašlite, aj na to ako použili v podstate neškodnú " conditional convergence " - haluz / Mankiw, Barro , etc . / - stačí str. 38 - tabuľka , SR : HDP na hlavu / vrátane kojencov / - s už upravenými cenovými hladinami / PPP- adjusted - 1991 / akurát po cenovej liberalizácii- inflácia 61 % : 5 800 EUR/rok , ... 2014 : 19 800 EUR/rok a hlava ... Dajme nejakú " kapitalisticky slušnú " mzdovú kvotu na HDP - trebárs 60% - potom na 1 obyv. v r. 1991 - 290 EUR/mesiac, ...
   2014 - 990 EUR/mesiac , takže 4- členná rodina s 2 malolet. deťmi - 3 960 EUR/ mesiac ... What for a fucking wonder occured here !?!
   ... je fajn že Julo stočí hentých cca 25 pošukov na čele s "anticommunist- hipster " za 1 happy meal z McDonalds- Rovinským a kamienky drátujúcim "výtvarníkom" Kalmusom ktorého pasie Hríb and comp. ako svojho psa / pes sa , of course, nažerie vždy prvý / ...
   v auguste 1968 vo vašich Košiciach liali z vrchu stavby práve do výšky ťahaného Hotela Slovan "hrdinskí anonymní roboši " horúcu smolu na dole prechádzajúce soviet. tanky a gazy - čo myslíte , ako odpovedali títo obliati chlapci pred cca 2 dňami sa pohnuvší na rozkaz smer čSSR ? ... chlapci z krajiny , ktorá v r. 1921 vyrobila dokopy celá / akurát po " bielej" občianskej vojne / presne 300 tisíc ton ocele a železa / to dnes dá za 2 roky i minioceliareň v Strážskom /oproti 8,5 mil. ton v r. 1913 ... - no v r. 1943 dokázala zvýšiť výrobu vojen. materiálu za 2 roky o 400 %, a doslova žrať trávu / civilná výroba klesla na 41 % roku 1941 / - okrem iného i preto aby ste sa dnes všetci nevolali Wolfgang von Hohenlohehure , či tak voľajako ?- teda, ak by ste mali to šťastie sa vobec nejako vhodne "asimilačne" narodiť.
   ... Dnes sa "stredným vajcom oligarchie " za " prezidenta " vybratá opica selfieuje pri oblievaní kýblom studenej vody , cca 1989 furt tých istých ex- šTB- SIS - trtkov rozohráva plebs zabávajúce hry o " únose Kováča ml. " .... a - možem Vám/vám zaručiť že ak sa s " týmto stavom sveta "zásadne nepohne do cca 3 rokov napíšete : " za 250 Eur ? " ... tak skúste/me pohnúť aspoň " stavom tejto prd-krajinky " , to predsa nemože byť žiaden problém ...   Odstrániť
  3. marián vitkovič23. augusta 2014, 12:39

   ... len oprava, tá tabuľka je na str. 36 .

   Odstrániť
 3. Vážený súdruh Marián Vítkovič,
  Vaše vyjadrovanie (". What for a fucking wonder occured here !?! ") zodpovedá úrovni Ústavu slovenskej a svetovej ekonomiky Slovenskej akadémie vied v Bratislave ? . Ako externý pedagóg na Ekonomickej univerzite Vašim vybraným slovníkom asi získavate zaslúženú pozornosť.
  Pár ľudí, ktorí si prišli pripomenúť obete invázie augusta 1968 a následnej okupácie komunistickej normalizácie Vás občiansky nedostižne prevyšujú.
  Svojou komunistickou propagandou možno získavate pozornosť, nie však pre Vás tak dôležité hlasy. (Alebo už ste v EP ? ;-) )

  Ladislav Rovinský

  Mimochodom - až sa pôjdete nakŕmiť do Mc Donalda - mňa tam nehľadajte :-)


  7. septembra 2014 18:05

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. p. Rovinsky, nie som ten na koho reagujete, len obycajny diskuter, ale chcem sa opytat...ako to, ze ste za tej "okupacie komunistickej normalizacie" vystudoval (za peniaze danovych poplatnikov) 2 vysoke skoly a hned po skole sa aj zamestnal v relativne velmi dobrej praci ?...navyse tato "istota" vam dala zaklad, na ktorom ste postavil svoju ponovembrovu existenciu...viete kolko mladych ludi si dnes, v trhovej kapitalistickej spolocnosti nemoze dovolit ani 1 vysoku skolu a ked aj, tak po jej skonceni moze o prac.prilezitosti, ktoru ste mal kedysi vy, len snivat, a casto ich caka urad prace alebo nutena pracovna emigracia ? ...pripada mi to z vasej strany ako keby ladovy medved nadaval na to, ze priroda stvorila tulene, teda potravu ktorou sa zivi..proste take nelogicke a vzajomne sa vylucujuce...navyse, vo vasich blokoch sa zasadzujete za cyklotrasy, proti tazbe nerastov, za mestske parky a pod. co su temy lavicove... viete, lebo zvycajne je to tak, ze praviciari (ako udajne aj vy) kapital, tazbu, rusenie verejnych ploch a pod. podporuju ..nic v zlom, ale nemate ten vas vnutorny ideologicky zapas v hlave tak trochu domiesany ?..vopred dakujem za odpoved..Pavel

   Odstrániť
 4. Pavel,
  za peniaze daňových poplatníkov študujú mladí ľudia aj dnes... Zamestnal som sa po vysokej škole - mimo miesta môjho trvalého bydliska - lebo som VEĽMI CHCEL. Neskôr som sa vrátil do Košíc a zamestnanie zodpovedajúce mojej kvalifikácii som nenašiel - nemal som komunistickú tlačenku. Od roku 1977 som nepracoval na mieste zodpovedajúcom mojej kvalifikácii. Dnes by som bol nezamestnaný na podpore - vtedy som bral čo bolo. Toľko ku mojej úžasnej pracovnej príležitosti... Mňa pracovný úrad nečakal...
  Keď som zamestnávateľovi predložil na schválenie žiadosť o štúdium popri zamestnaní na vysokej škole - súdruh riaditeľ mi povedal, že "našej socialistickej spoločnosti stačí, že mám jednu vysokú školu" - trval som na tom aby na moju písomnú žiadosť odpovedal písomne a to napísať akosi nechcel :-).
  Napokon som mal dve kvalifikácie - s podobnou možnosťou uplatnenia.
  Čo sa týka "nútenej pracovnej emigrácie" Česko nebola cudzina a o možnosti pracovať na západe sme mohli snívať :-)
  Píšete "viete kolko mladych ludi si dnes, v trhovej kapitalistickej spolocnosti nemoze dovolit ani 1 vysoku skolu" - nie všetci si mohli dovoliť vysokú školu ani predtým, avšak - porovnajte si koľko ľudí študovalo na VŠ pred rokom 1989 a koľko dnes :-)
  O môj vnútorný ideologický zápas sa nestrachujte - ja, na rozdiel od Vás, nezápasím :-)
  Ku Vašej ľavicovej dileme: k najväčším nepriateľom socializmu (okrem štyroch ročných období) patrili ochranári :-)
  Neviem, koľko máte rokov, či ste obdobie invázie, okupácie a komunistickej normalizácie zažili alebo ho poznáte len z rozprávania Vašich súdruhov - môžem Vás ubezpečiť, že bolo.
  Užívajme si slobodu, možnosť necenzurovaného dialógu.
  Laco Rovinský

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. p. Rovinsky, ake pracovne pozicie ste zastavali v socializme a po nom?

   Odstrániť