nedeľa 10. augusta 2014

Manifest Komunistické strany (Mladá fronta Praha, 1962)

Ponúkame vám vydanie Manifestu Komunistickej strany (Mladá fronta Praha, 1962) s parádnymi ilustráciami od rôznych svetových autorov.

8 komentárov:

 1. Bude niekedy ešte politická kaviareň ? Alebo niečo iné kde bude Marián Vitkovič?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Sledujte blog Nezávislí a facebook.com/vtkvc

   Odstrániť
 2. Ďalšia zaujímavé tituly sú aj na http://kniznica.soup.io

  OdpovedaťOdstrániť
 3. marián vitkovič22. augusta 2014, 1:08

  ... Prehlasujem na " čestné pionierske " že Julián Bosák ml. a Peter Takáč ml. a zopár ich / spoločných / priateľov spravili za posledných cca 5 rokov pre skutočné ľavicové myslenie a hnutie v štáte zvanom Slovenská republika reálne asi 25- násobne viac než celé " / úV/ KSS, úSVIT, SDľ, ... plus pár desiatok rádoby liberálno ľavicových mysliteľov s nabratými hypotékami a od SMER-u - SD podľa výberu ich ex- šTB a SIS - spin doktorov natesno pridelenými flekmi a platmi , najmä v štátnej správe a vo /semi/ verejných inštitúciách ..." . ... seba v rámci tohto snaženia nehodnotím .
  Nakoľko títo dvaja inteligentní mladí muži, momentálne sa tu z letnej nudy " hašteriaci " nad impactom a placementom tu uverejneného v podstate bezvýznamného a bezobsažného Parentiho článku / akých sú na webe a inde tisíce , stačí otvoriť len napr. hocijaké číslo Monthly Review či - pre US- progressivists - trebárs Democracy Now , ... z týchto skutočne pracujúcemu ľudu potrebných a nedoceniteľných aktivít nikdy nemali ani hrdzavú grešlu - oprávnene ich možno považovať za jedny z posledných nádejí " revolúcie " ktorá príde či kto chce alebo nie ...
  Dnešná doba - nielen v tejto zemičke - to by bolo najmenej - je sakramentsky ťažká a zložitá, ... tak by bolo dobré uvedomiť si že z toho " viva la revolución " je po väčšinu našich zväčša trúchlivých pozemských dní najdoležitejšie to " viva " . ... áno, " kráľovstvo reálnych ľavičiarov skutočne nie je z tohto sveta " , oni vždy a do konca bojujú na tomto svete za skutočnú republiku pre všetkých . Takže , hlavne " stay alive and be ready ! " , priatelia .

  ... no ak sa ešte chcete chvíľu " nudiť " dalej . prečo nie ? - aj relaxovať niekedy treba , priberte si k tomu hoci aj tieto dve už notoricky známe v podstate frivolné dišputky :

  http://www.nybooks.com/articles/archives/2012/jul/12/violent-visions-slavoj-zizek/

  http://www.newstatesman.com/politics/2014/04/h-g-wells-it-seems-me-i-am-more-left-you-mr-stalin

  ... v každom prípade, bolo mi cťou vás oboch poznať a spolupracovať s vami .

  S pozdravom .

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Ja len krátko, lebo je veľa skutočnej práce a nemám čas trolovať, ako má vo zvyku Julo. (namiesto ktorého by mohol preložiť toho Wellsa.) Vďaka za príspevok, myslím, že viem kam mierite, napriek tej hlúpej recenzii od Graya je tam preliv. Žižek, navzdory veľkej kontroverznosti, v podstate neodsudzuje Stalinov skutočne revolučný krok kolektivizácie, ktorý si, na druhej strane, vyžiadal veľké obete. Ide však o typ násilia, ktoré pôsobí skutočnú zmenu a nie je opakovaným nástrojom riešenia nedostatkov. Aj vtedy, keď sa Sovieti museli utiechať k intervencii, niečo už nefungovalo zvnútra. Tu nejde o použitie násilia, ani toho, kedy je oprávnené, pretože ono problémy nerieši. Ak sa pri tom zároveň nerieši podstata problému, tak tomu nepomôže ani veľa násilia, ako pri nacistoch. Pokiaľ násilie nerieši charakter triednych (spoločenských) vzťahov uchováva problém a je len negáciou, nie negáciou negácie atď. Bedákať a vyhovárať sa na okolnosti nevedie nikam. Toto je dôležité, nie porovnávanie sa s tým, že to robil aj Západ a podobné nedostatočnosti. PT

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. A ešte niečo: dovolím si odtiaľto vymazať naše "debaty".

   Odstrániť