štvrtok 7. augusta 2014

Palestínsky holokaust v Gaze

FIDEL CASTRO RUZ | granma.cu
Znovu žiadam, aby Granma (kubánske noviny) nepoužili prednú stranu pre tieto relatívne stručné riadky o genocíde Palestíncov, ktorá prebieha.

Píšem ich v rýchlosti, aby som zaznamenal to, čo si vyžaduje hlbšiu reflexiu.

Myslím, že sa objavuje nová, odporná forma fašizmu s pozoruhodnou silou, v tomto momente histórie, keď sedem miliárd ľudí bojuje o prežitie.

Žiadna z týchto okolností nemá nič so založením rímskeho impéria, približne pred 2400 rokmi, alebo s impériom Spojených štátov, ktoré bolo v tomto regióne len pred dvesto rokmi opísané Simónom Bolivarom, ktorý zvolal: „... Spojené štáty vyzerajú, že sú predurčené prozreteľnosťou, aby zamorili Ameriku utrpením v mene slobody.“

Anglicko bolo prvou skutočne koloniálnou mocnosťou, ktorá uplatnila svoju nadvládu nad veľkou časťou Afriky, Stredného východu, Ázie, Austrálie, Severnej Ameriky a mnohých karibských ostrovov v prvej polovici dvadisateho storočia.

Pri tejto príležitosti nebudem hovoriť o vojnách a zločinoch vykonyných impériom Spojených štátov počas viac ako sto rokov, len pripomeniem, čo chceli vykonať Kube, čo urobili mnohým iným krajinám vo svete, aby len potvrdili, že: „spravodlivá idea v hĺbke jaskyne je silnejšia ako armáda.“

Dejiny sú oveľa zložitejšie ako všetko, čo som povedal, ale tak to je, v hrubých obrysoch, ako vedia obyvatelia Palestíny a je tiež logické, že moderné komunikačné prostriedky reflektujú správy, ktoré prichádzajú denne, ako sa objavili pri hanebnej, zločineckej vojne v pásme Gazy, kúsku zeme, kde obyvateľstvo žije na území, ktoré ostalo z toho, čo bolo ešte pred päťdesiatimi rokmi nezávislou Palestínou.

Francúzska agentúra AFP informovala 2. augusta: „Vojna medzi islamským palestínskym hnutím Hamas a Izraelom zapríčinila smrť skoro 1800 Palestíncov,... zničila tisíce domovov a zruinovala ekonomiku, ktorá bola už oslabená,“ hoci nenaznačujú, samozrejme, kto inicioval túto hroznú vojnu.

Neskôr dodali,“... K sobotňajšiemu poludniu izraelská ofenzíva zabila 1712 Palestíncov a 8900 zranila. Spojené národy neboli schopné overiť identitu 1117 mŕtvych, prevažne civilistov... UNICEF napočítal najmenej 296 mŕtvych detí.“

„Spojené národy odhadujú... asi 58900 ľudí bez domova v pásme Gazy.“

„Desať z 32 nemocníc bolo zavretých a ďalších 11 poškodených.“

„Táto palestínska enkláva s rozlohou 362 km² nemá infraštruktúru potrebnú pre 1,8 milióna obyvateľov, predovšetkým pokiaľ ide o dodávky vody a elektriny.“

„Podľa Medzinárodného menového fondu prekročila miera nezamestnanosti v pásme Gazy 40%, teritóriu pod izraelskou blokádou od roku 2006. V roku 2000 bola nezamestnanosť 20%, v roku 2011 30%. Viac ako 70% populácie závisí počas bežného obdobia od humanitárnej pomoci, uvádza Gisha.

Izraelská vláda deklarovala humanitárne prímerie v Gaze o 7:00 v pondelok, avšak toto prímerie porušila v priebehu niekoľkých hodín útokom na dom, zraniac 30 ľudí, poväčšinou ženy a deti, pričom osemročné dievčatko zahynulo.

V hodinách súmraku toho dňa zomrelo 10 Palestíncov v dôsledku izraelského útoku v celej Gaze a celkové číslo zavraždených Palestíncov stúplo na takmer 2000.


Zabíjanie dosiahlo bodu, keď „francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius uviedol tento pondelok, že izraelské právo na bezpečnosť neospravedľňuje masaker civilistov, ktorý prebieha.“

Nacistická genocída Židov pobúrila všetkých ľudí Zeme. Prečo si táto vláda myslí, že svet bude necitlivý voči hroznej genocíde, ktorá sa dnes vykonáva na palestínskych ľuďoch? Možno sa očakáva, že spoluúčasť impéria Spojených štátov v tomto hanebnom masakri bude ignorovaná?

Ľudský druh žije v bezprecedentnej fáze dejín. Zrážka medzi vojenskými lietadlami, alebo loďami, ktoré sú pod drobnohľadom, alebo podobné udalosti môžu rozpútať konflikt s použitím sofistikovaných, moderných zbraní, ktoré sa môžu stať posledným známym dobrodružstvom Homo sapiens.

Sú udalosti, ktoré ukazujú totálnu neschopnosť Spojených štátov čeliť súčasným problémom sveta. Môžeme povadať, že nie je žiadna vláda v tejto krajine, žiaden Senát, žiaden Kongres, CIA, či Pentagon, ktorí by určili záverečný výsledok. Je to naozaj smutné, že by sa toto malo stať v stave, keď je tak veľké nebezpečenstvo, no možnosti pohnúť sa vpred sú rovnako veľké.

Keď prebiehala veľká vlastenecká vojna, ruskí obyvatelia obraňovali svoju krajinu ako Sparťania, ich podceňovanie bolo najväčšou chybou Spojených štátov a Európy. Ich najbližší spojenci, Číňania, ktorí ako Rusi dosiahli ich víťazstvo na základe podobných princípov, predstavujú dnes najdynamickejšiu svetovú ekonomickú silu. Krajiny chcú juan a nie dolár, aby obstarávali tovar a technológie a zvyšovali obchod.

Nové, neprehliadnuteľné sily sa vynorili. Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika – zavádzajúc prepojenia s Latinskou Amerikou a väčšinou krajín Karibiku a Afriky bojujúcim o rozvoj – tvoria sily, ktoré v našej ére mienia spolupracovať so zvyškom krajín sveta, bez vynechania Spojených štátov, Európy, či Japonska.

Viniť Ruskú federáciu za zničenie malajského lietadla je ohromujúcim zjednodušením. Ani Vladimír Putin, ani Sergej Lavrov, ruský minister zahraničných vecí, či iný člen tejto vlády by nikdy neprišiel s takýmto nezmyslom.

Dvdasaťšesť miliónov Rusov zomrelo pri obrane ich domoviny pred nacistami. Čísnki bojovníci, muži a ženy, dediči tisícročnej kultúry sú ľudia s neobvyklou inteligenciou a nezlomným bojovným duchom. Xi Jinping je jedným z najsilnejších a najschopnejších revolučných vodcov, akých som stretol v mojom živote.

Fidel Castro Ruz


zdroj: granma.cu

1 komentár:

  1. Nedávno som sa vrátil z Turecka, tak posielam správu o tom ako to naozaj s tými Kurdmi je, žiaľ, naše média sú skreslené a manipulované.
    Tu je odkaz na download:
    http://www.barankova-nevesta.estranky.sk/file/29/blizky-vychod-a-ukrajina.docx
    Je tam aj odkaz na video ohľadom Izraelu, Gazy, Ukrajiny atď.

    OdpovedaťOdstrániť