utorok 30. septembra 2014

Ako milovať Leni Riefenstahlovú

SLAVOJ ŽIŽEK | In These Times
Mali by sme jednoznačne odmietnuť predstavu, že disciplína, od sebakontroly po telesný tréning, je inherentne proto-fašistickou črtou

Život a dielo Leni Riefenstahlovej, ktorá zomrela v pondelok (8. 9. 2003, pozn. prekl.) vo veku 101 rokov, zjavne núka príbeh určitého prechodu, postupujúcej až k temnému zakončeniu. Začal s ranými „horskými filmami“ 1920-tych rokov, v ktorých účinkovala a neskôr ich i režírovala, oslavujúcimi hrdinstvo a telesné úsilie v extrémnych podmienkach horolezectva. Pokračoval k jej notorickým nacistickým dokumentom v 30-tych rokoch, ktoré oslavovali telesnú disciplínu, sústredenie a silu vôle v športe, ako i politike. Potom, po druhej svetovej vojne, vo svojich fotoalbumoch znovu objavila ideál telesnej krásy a elegantného sebaovládania sa afrického kmeňa Nuba. Napokon, v posledných desaťročiach svojho života sa zoznámila s náročným hĺbkovým potápaním a začala točiť dokumentárne filmy o zvláštnom živote v tmavých hlbinách mora.

Dostávame tak jasnú trajektóriu zhora až nadol: začíname s drsnými jednotlivcami boriacimi sa na vrcholkoch hôr a postupne schádzame, až kým nedosiahneme amorfné hmýrenie sa života samotného na dne mora. Nie je to, čo objavila tam dole, jej absolútny objekt, obscénna a nezdolateľne bujniaca, večná sila života samotného, práve tým, čo celú dobu hľadala? A neplatí to isté aj pre jej osobnosť? Zdá sa, že strach tých, čo sú fascinovaní Leni už nie je „Kedy zomrie?“, ale „Zomrie vôbec?“ I keď racionálne vieme, že práve zosnula, nejako tomu v skutočnosti neveríme. Bude žiť večne.

Tomuto priebehu jej kariéry sa zvyčajne dáva fašistický zvrat, ako v exemplárnom príklade známej eseje Susan Sontagovej o Leni, „Fascinujúci fašizmus“. Myšlienka, že dokonca aj jej pred- a postnacistické filmy vyjadrujú fašistickú predstavu o živote: Lenin fašizmus je hlbší ako jej priama oslava nacistickej politiky; spočíva už v jej predpolitickej estetike života, v jej fascinácii krásnymi telami zobrazujúcicmi disciplinované pohyby. Možno je čas sproblematizovať toto klišé. Vezmime si Lenin film z 1932. roka, Das blaue Licht („Modré svetlo“), príbeh dedinskej ženy, nenávidenej pre jej neobyčajnú statočnosť pri lezení na smrtiacu horu. Nie je možné čítať tento film presne opačným spôsobom, ako sa zvyčajne interpretuje? Nie je Junta, osamelé a divoké dievča z hôr, vyhnancom, ktoré sa takmer stane obeťou pogromu –niet iného, vhodnejšieho slova- dedinčanov? (Zrejme nie je náhoda, že Béla Balázs, Lenin milenec, ktorý je spoluautorom scenára, bol marxista.)

Tento problém je ešte všeobecnejší; siaha ďaleko za Leni Riefenstahlovú. Zoberme si úplný protiklad Leni, skladateľa Arnolda Schönberga. V druhej časti Harmonielehre, jeho veľkom teoretickom manifeste z roku 1911, rozvíja svoju opozíciu voči tonálnej hudbe takým spôsobom, ktorý zbežne anticipuje neskoršie nacistické antisemitské traktáty. Tonálna hudba sa stala „chorým“, „degenerovaným“ svetom, žiadajúcim si čisté riešenie; tonálny systém podľahol „príbuzenskému kríženiu a incestu“; romantické akordy ako zmenšený septakord sú „hermafrodické“, „kočovné“ a „kozmopolitné“. Je ľahké a zvodné povedať, že takýto mesiánsko-apokalyptický prístup je súčasťou rovnakej „duchovnej tradície“, ktorá následne dala vzniknúť nacistickému konečnému riešeniu. Avšak, práve to je záver, ktorému sa treba vyhnúť: to, čo robí nacizmus odpudivým, nie je rétorika konečného riešenia ako taká, ale konkrétny obrat, ktorý im dáva.

Ďalším obľúbeným záverom tohto typu analýzy, blízkym Leni, je domnele fašistický charakter masovej choreografie discplinovaných pohybov tisícov tiel: prehliadky, masové predstavenia na štadiónoch, atď. Ak to nájdeme tiež v komunizme, okamžite z toho vyvodzujeme záver o „hlbšej spriaznenosti“ týchto dvoch „totalít“. Takáto formulácia, samotný pravzor ideologického liberalizmu, sa míňa cieľu. Nielenže takéto predstavenia nie sú inherentne fašistické; nie sú dokonca ani „neutrálne“, čakajúce na svoje privlastnenie ľavicou či pravicou. Bol to nacizmus, ktorý ich ukradol a privlastnil si ich od robotníckeho hnutia, ich pôvodného miesta zrodu. Žiaden z týchto „proto-fašistických“ elementov nie je fašistický sám osebe. To, čo ich robí „fašistickými“, je iba ich špecifická artikulácia, alebo –povedané slovami Stephena Jay Goulda, všetky tieto prvky sú „vyňaté“ fašizmom. Neexistuje žiaden fašizmus avant la lettre, pretože je to to samotné slovo (letter), ktoré vytvára celok (alebo, taliansky, fascio) prvkov, ktoré vytvárajú daný fašizmus.

V rovnakom duchu by sme mali jednoznačne odmietnuť predstavu, že disciplína, od sebakontroly po telesný tréning, je inherentne proto-fašistickou črtou. Vlastne, samotný pojem “proto-fašistický” by mal byť zanechaný: ide o pseudokoncept, ktorého úlohou je zablokovať konceptuálnu analýzu. Ak povieme, že organizované predstavenie tisícok tiel (alebo, povedzme, obdiv k športom, ktoré vyžadovali veľké úsilie a sebakontrolu ako horolezectvo) je “proto-fašistické”, nehovoríme nič konkrétne, vyjadrujeme len vágnu asociáciu, ktorá má zakryť našu ignoranciu.

Takže, keď sa pred tromi desaťročiami stali kung-fu filmy populárnymi, nebolo jasné, že máme dočinenia s autentickou ideológiou pracujúcej triedy mladých, ktorých jediným prostriedkom úspechu bol disciplinárny tréning svojich tiel, ich jediného vlastníctva? Spontánnosť a holdujúci postoj “nechaj tak” sa viaže k tým, ktorí majú prostriedky si ho dovoliť – tí, ktorí nič nemajú, majú len svoju disciplínu. “Zlá” telesná disciplína, ak nejaká niekedy bola, sa netýka “kolektívneho tréningu”, ale, skôr, joggingu a body-buildingu ako súčasti mýtu New Age o realizácii svojho “vnútorného potenciálu”. (Niet divu, že posadnutosť svojim telom je takmer povinnou súčasťou prechodu bývalých ľavicových radikálov k „vyzrelej“ pragmatickej politike: od Jane Fondovej po Joschku Fischera bolo „obdobie latencie“ medzi dvoma fázami poznamenané zameraním sa na vlastné telo.)

Vráťme sa k Leni: Čo to celé však nemá znamenať, je, že by sme jej angažovanie sa s nacizmom mali brať ako čiastkovú, nešťastnú epizódu. Skutočný problém je udržať pnutie, ktoré sa linie jej dielom: napätie medzi umeleckou dokonalosťou jej činnosti a ideologickým projektom, ktorý si ho „vymanil“. Prečo by jej prípad mal byť odlišný od Ezru Pounda, Williama Butlera Yeatsa, a iných modernistov s fašistickými tendenciami, ktorí sa dávno stali súčasťou nášho umeleckého kánonu? Možno je hľadanie „pravej ideologickej identity“ Leni Riefenstahlovej zavádzajúce. Možno tu žiadna takáto identita nie je: bola autenticky zmietaná, nekonzistentná, chytená v pavučine súperiacich síl.

Nie je potom najlepším spôsobom ako zaznamenať jej smrť, podstúpiť to riziko a plne si vychutnať film ako Das blaue Licht, ktorý obsahuje možnosť politického čítania jej diela úplne iným spôsobom, ako je ten prevládajúci?

Zdroj: lacan.com

9 komentárov:

 1. marián vitkovič30. septembra 2014, 14:52

  Leni je v tom " trošičku " nevinne , ale inak celkom dobrý text . Dúfam že botox Zdenka S. sa nenahnevá a nepriklincuje sa od nešťastia na tú akurát získanú hipsterskú " divadelnú Dosku " .

  No mnohí dnes dúfajú v udržanie správneho á la pán Pižl - cholesterólu " transatlantických koreňov " našej slovenskej minicivilizácie ... Hľa, aká vzorná prehliadka signujúcich 25 - ročných darmožráčov :

  http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=785515

  Niektorým preplo už definitívne - v neutíchajúcej Alzheimer- style extáze medzi spomienkami na zle otvorený luncheonmeat niekedy v r. 1985 a dnešnými kolotočárskymi " geopolitickými " číslami Chmelára o novoRasputinovi Duginovi a jeho historickom vplyve na vetry bábušky Zajcevovej v 333 - dušovom sele voľakde pod Tulou sa vypínajú k takýmto i na sme.sk preberaným " heroizmom "

  http://www.jetotak.sk/editorial/sme-zapad-vychod-neexistuje

  - čím sa tieto sračky líšia od " all around cool f.cked " - hejtov JUDr. ľubka Nemeša na dailymale.sk , áno toho " škrabáka " ktorý v civile zastupuje realitnú firmu Privatbanky / Penta / pri dražbách exekvovaných nehnuteľností ... ?

  ... veru najvyšší čas pripomenúť korešpondenciu klasikov , ... nič sa odvtedy nezmenilo :

  http://www.loc.gov/exhibits/archives/g2aleks.html ... - pre Monsieur Havrana - je to vzorne stiahnuté z Library of Congress ... takže , citujme teda :

  " The intelectual forces of the workers and peasants are growing and getting stronger in their fight to overthrow the bourgeoisie and their accomplices , " the educated classes " , the lackeys of capital , who consider themselves the brains of the nation . In fact they are not its brains but its shit . "

  ... úvodzovky pri " the educated classes " - m.v. Inak niet čo meniť . S pozdravom .

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Za všetkých, čo sa tíško kosia pri čítaní o lanšmíte a druhom pozývacom liste pravoverných idiotov, vďaka! :) PT

   Odstrániť
  2. To ten slobodny Nemes sa sluhom stal ? Ale ved ano, bol vlhky. Taky klzavy typ.. Dik za info.

   Odstrániť
 2. Veľkým omylom intelektuálov je stavať myšlienkovú štruktúru na argumentoch, ktoré vychádzajú z analógií, prenesenia významu a literárnych figúr. Neviem odkedy sa tento omyl traduje a prečo sa tak masovo ujal, asi to spopularizoval Foucalt, ale celá filozofia sa tým zmenila na hermeneutické cvičenie.
  Taká filozofia k ničomu nevedie a je zbytočná. Texty o textoch o textoch. Veľká nuda a mútenie kalu. Nenadarmo, postmoderna je výrazom triedneho vedomia maloburžoázie v období, kedy prichádzajú o svoje symboly statusu. Tak si aspoň nahovárajú, že sú aj tak iba znakom, podvedomou štruktúrou a podobne.
  Je to celé zbytočné a samoúčelné. Treba články populárnovedecké, ktoré by dokazovali rastúcu koncentráciu bohatstva, ničenie životného prostredia a nutnosť zmeny. Neodkláňajme sa od reality, obzvlášť v tejto dobe, keď na to nie je čas, k zbytočnému dumaniu ako interpretovať 80. ročný film.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Dobre, tak dajte populárnovedecký článok. Dajte niečo, na čo je čas.
   Ktorá filozofia podľa Vás k niečomu vedie?
   A aká realita? Na tomto "omyle" sa zdôvodnili škrty a fungoval http://nezavisli.blogspot.de/2013/04/omyl-ktery-boli.html
   Ak aj ukážete opačný dopad neoliberálnych politík, ako bol ten zamýšľaný, vždy sa vyhovoria na dlhodobú deformovanosť trhu štátom, prekonateľnú len trvalou pravicovou politikou. Povedia, toto ešte nie je kapitalizmus, rovnako ako to robili komunisti, že?
   Stačí, že Piketty niečo popíše, ak to mainstream neberie do úvahy? Veď hegemóniu má predsa neoliberalizmus. Krugman so Stiglitzom môžu hovoriť, ako je to všetko inak, ale to je všetko... Hovorí sa, že čísla nepustia. Lenže koho? PT

   Odstrániť
  2. marián vitkovič1. októbra 2014, 12:26

   Takto - v podstate je treba vyriešiť/ ukázať 4 veci :
   1. na to aby ste dokázali že tento " súčasný stav sveta " je neudržateľný vám postačí aj existujúci široký mainstream v ekonómii a práve , resp. politickej filozofii - či bude niekto tárať o tom že " tu kapitalizmus ešte nebol " - je úplne jedno - gnozeologicky je /paleo/ libertarianizmus - populárne zvaný neoliberalizmus " haluz viery samooplodnenia " , nakoľko vždy v poslednej fáze svojej " evolúcie transakčných nákladov, trhu a posvätnosti súkr. vlastníctva " vždy ručí / reve : " ... a nastúpi trest za porušenie slobodnej obchodnej zmluvy , resp. poškodenie vlastníckych práv, etc ... " - a jeho určenie a výkon zabezpečí " nezávislý/é " súd a represívne zložky inštalované zrejme / kvoli ich odporu voči ľudovej demokracii ako ku forme vlády " väčšinovej po redistribúcii vždy prahnúcej lúzy " / nejakým " osvieteným" bambulom - Kingom , etc .... 4,5 - ročné decko príde po 3 - 4 krokoch myslenia k tomu že títo trkvasi vlastne adorujú za / minimálne už kvoli asymetrii " povodného rozdelenia vlastníctva " a jeho právnej posvätnosti , ale i kvoli dalším xyz - faktorom / sadomaso spoločenského usporiadania modelu " väčší pes vždy j.be " , a akurát sa snažia aby oni v tomto " Edene slobody " neboli tí j ....í . ... dopíšem nižšie

   Odstrániť
  3. marián vitkovič1. októbra 2014, 12:49

   ad 2 . : skutočne kvalifikovaná / svetová, na Slovensku žiadna neexistuje / ekonómia predsa už na mikro, makro- či štrukturálnej úrovni dávno dokázala a každý deň dokazuje že tento "stav sveta " je neudržateľný .... len odcitujem/ sparafrázujem napr. Elhanana Helpmana - " aj kvantitatívna ekonómia pracujúca permanentne dnes s miliardami úplne detailných mikrodát , bez ohľadu na zvolené predpoklady / /nie//CES, typy agregovaných modelov rastu - Solowovské, AK, endogénne, etc , typy extrémov distribučných funkcií, poňatie efektívnosti kapitálu a produktivity , etc, etc ... / má v podstate všetky korektné modely k dispozícii - problémom sú , paradoxne , často zámerne chýbajúce, neúplné, alebo nekorektne špecifikované dáta , a - áno , často zneužívaný Bayesiánsky setting analýz ... " . Len pre ilustráciu : do aleluji počúvate o nízkej miere nerovnosti v SR - Gini rozdelenia príjmov cca 0,26 , mierne rastúci - ale to je úplná haluz - tých pár multimiliárdárov čo tu " s pomocou štátu " vlastní hocijako cez polovicu ekonomiky nikdy nebude respondovať príjmy - a už vobec nie majetok - v nejakých metodologicky idiotských SILC - EU zisťovaniach príjmov a životnej úrovne - a na opačnej - žobravej strane - čoraz hustejšie zastúpenie bežných ľudí bojujúcich každodenne o prežitie vám , logicky , tlačí akože " väčšiu rovnosť " okolo - v SILC 2013 dokonca v SR zmenšiaceho sa mediánu - z toho tým debilom tu na štatistike vyšlo - že u nás klesá počet ľudí ohrozených chudobou !!! ... je moja / vaša chyba že táto krajina a jej " ozdobná" štátom živená " inteligencia " je tu na úrovni paleolitu ... ?!?

   Odstrániť
  4. marián vitkovič1. októbra 2014, 13:18

   ad 3 . : vašim/ našim / mojim teda už dávno nie / najväčším problémom nie je bojovať do aleluji s cynickými argumentačne tautologickými trkvasmi typu / Penta- funding / INESS, F.A. Hayek - Foundation - duševnými defraudačnými žobrákmi , ... či s nejakým krdľom vrabcov z menejstatu.sk furt velebiacich " trickle down " - ilúzie predpotopného Goldwatera, Nozicka, či idiotov Laffera , von Misesa , Hoppeho ... Najväčším reálnym nepriateľom prakticky všetkých je tá /post/transformačná, /post/krízová ... oligarchická, formálnopolitická a " intelektuálno" - obslužná / áno, aj akademická / lúza lacného , do nekonečna reštartovaného , no ešte stále " efektívneho" rozkrádačského " akože ľavicovolibertariánskeho paternalizmu " - teda tej haluze ktorú tu , najneskor , od éry blbov Clintona, Blaira a " modernej soc.- dem . " do postupne totálne globálneho samopožieracieho kapitalizmu etablovali hňupi typu Cassa Susteina, Tylera Cowena - a v podstate celá dementná " sensation- freakonomics " - iked tá je z toho najsprostejšia . ... áno , vašim najväčším a základným enemy je tu reálne SMER- SD a všetky tie špekulačné marginálno- politické a spolkovo- intelektuálne a ex- šTB/SIS satelity . Všetky redistribúcie smerom k oligarchii - od privatizácie počnúc, cez všetky " reformy " verejných sektorov , eurofondy, fajnovosti daňovo- odvodového systému - či rovno okaté zlodejiny , tu 25 rokov / a v podstate i dlhšie / donekonečna režírujú a " story- tellujú " v prakticky tie isté obslužno mudrujúce opice vymýšľajúce na pokyn oligarchie furt nejaké " postrkovacie " v budúcnosti " ovocie všetkým prinesúce " - schémy - samozrejme , s okamžitým skasírovaním transakčných výnosov do vlastných vrecák pekne dopredu ... Celý tento hnoj sa dá - i nominatívne - úplne popísať - a detekcia, verejná prezentácia a - deštrukcia - týchto účelových deprivantov v podstate - zprava i " zľava " - rovnakého " trockistického " - modus operandi a vivendi musí byť prvoradou úlohou " národnej reálnej ľavice ...

   Odstrániť
 3. marián vitkovič1. októbra 2014, 14:27

  ad 4 . : áno , ešte ostáva to najväčšie " mystérium " - mystérium komunizmu - teda správne - udržateľnosti a nevyhnutného systémového víťazstva reálneho socializmu . Niet pochýb , je správne . Tápete ... ? K čomu - linkami len za posl. 2 - 3 roky , a i " včera " , vyjdenými prácami ktoré mimo akúkoľvek pochybnosť ukazujú že do cca 2050 je v " dnešnom stave sveta " predprogramovaný prakticky 80 % pokles potenciálu reálnej miery výnosu globálne / a i tu lokálne / naakumulovaného a čoraz koncentrovanejšieho kapitálu , vám tu zaseri.m server na 3 dni , ich kópiami oblepíte Euroveu či ten váš košický Aupark 4 - krát ... Tápete, lebo neveríte v rovnocennosť, či dokonca prednosť , centrálneho modelu zabezpečovania inovácií s účasťou štátu / na ktorom mimochodom stojí odveky tzv. nordický model kapitalizmu / , centrálneho zabezpečovania verejných statkov, služieb, zákl. priemyslu, vlastného " rentovo- diferenčne " organizovaného poľnohospodárstva ... ? Dávno v " mainstreamovej " ekonómii , i empiricky, dokázané . Vydlábnite sa už na tie " retrospekcie " neefektívnosti reálneho socializmu , publikované i vcelku chytrými autormi typu Blancharda, Vishneho, či Kramera - a už vobec sa nezaoberajte " voodoo " - animáciami neúspešnosti boľševikov typu M. Harrisona či hausnumerami " World OECD Tables " - alchymistu Madisona ... - všetkým týmto pajácom systému je nevysvetliteľné že zbytočne porovnávajú koncept materiálneho preduktu a jeho kapitálovej efektivizácie - s v podstate neexistujúcou úrokovo- dlhovou funkciou peňazí - tzv. reálneho socializmu s diskontovaním budúceho optimistického / vždy po čase full- bubble - a bác !, kríza a depresia / rastu tradičnej , globálne čoraz nepresnejšej a politicky biasovanej krabice zvanej HDP za kapitalizmu ... Ale dobre , čo nezneužitie autority, flexibilita meritokracie , dostatok slobody , vlastníctvo / osobné vs výrobných prostriedkov , etc . / , ... a hlavne - čo systémová garancia väčšieho blahobytu a pokroku pre všetkých a trvale vyššia miera prirodzenej sociálnej mobility ??!? - Bez srandy - v tom všetkom reálny socializmus víťazí , dokazov je bezpočet . ... Ja viem , vám chýba k tomu Marxovi a Leninovi ten tretí diel ... Dávno existuje ,len ho treba zosumarizovať , jasne a nekompromisne podať . Lebo čo vám napokon zostáva ?!? Vyprdn.te sa už na všetky tie globálne " ecology - M.Terezy " typu N. Klein,Occupy Movem. bez vodcov , na postštrukturalizmus a malomeštiacky prechcané bludy " modernej ľavice " ... Oligarchii tu / politici sú nič / ostáva prechodne bud vystružlikať nejakého Babiša / ale ani taký face tí trti nie sú schopní vyrobiť / alebo dúfať na " Alles unt. Kontrolle " - hrátky s xy- kontrolovanými straničkami s ľudomilnými 1000 - klik. thetasamcami typu Fico v kruhu spoľahlivo voliacich dochodcov ... - a že sa ten globálny kapitalizmus nakoniec predsa pozviecha a udrží - bez šance . Do toho trocha prechodnej fašoun " hnedej " - lebo ako mi toť 10. 09. 2014 osobne zvestoval zbytočne premytologizovaný gen A. Lorenc - " napokon, ľud a národ vždy v chaose ocení " kompetentnosť " " . ... Takto, ja som tu po viac než 10 rokoch " disentu " zrejme posledný " nebezpečný voľný radikál " . ... neviem o žiadnom zlodejovi, zmrdovi, ... kt. by som tu za 25 a viac rokov nestretol a nevedel spočítať saldo jeho konta do 5 minút aj s jednotlivými " historic.- transformačnými " položkami . Prestáva ma to už definitív. baviť a čoskoro tomu dám posledné Goodbye - bez ohľadu na to že tu nepoznám nikoho - " ekonóma " z ktorého by po 15 minutých v mojej prítomnosti nezostala debilo-fašírka . ... Ale akokoľvek , a Boh mi je svedkom - táto krajina nemá nijako na ten " kapitalizmus a demokraciu " čo tu šaškuje teraz a gniavi väčšinu . Plne presvedčený vám hovorím - nič lepšieho pre vás a vašich xyz- potomkov - ako ste tu mali 1945 - 1989 nikdy nevymyslíte a nespravíte . Tak bojujte , ak na to máte . S úctou .

  OdpovedaťOdstrániť