piatok 12. septembra 2014

Chýbajúce interpretácie SNP

MATEJ IVANČÍK | Blog Ľudské práva
Nevyjasnenosť pohľadu na Slovenské národné povstanie je v zásade mýtus. Na Slovensku sa vytvorila predstava, že panujú dva odlišné názory na existenciu Slovenského štátu a Slovenského národného povstania. Je však veľký rozdiel medzi odlišnosťou názorov a absenciou metodológie, ktorá je nutnou podmienkou vedy.

Večera s Havranom o SNP ukázala aké dôležité je pripomínať práve tento rozdiel. Interpretácia SNP priamo súvisí s interpretáciou vzniku Slovenského štátu a so štrukturálnymi východiskami pri odhaľovaní politickej zodpovednosti za konkrétne činy jeho predstaviteľov. Inými slovami, to ako vnímame vznik štátu, podmieňuje aj náš pohľad na SNP. A práve v tomto vidím slabosť celého diskurzu o období 1938 – 1945 na Slovensku.

Nacionalisticky diskurz stavia na samoúčelnosti národa a štátu. Neopiera sa preto o žiadne reálne štruktúry, ktoré tvoria obsah spoločnosti. Toto je základný nedostatok pri formulovaní jeho názorov. Podopierať zmysel existencie štátu fiktívnym smerovaním vývoja národného uvedomenia je bezobsažné. Nacionalistický diskurz nám nepovie nič o fungovaní moci a jej dopadoch na obyvateľstvo, rovnako ako nám nepovie nič o zahraničnej politike a našom provinčnom postavení. Nevysvetlí ani otázky vlastnej iniciatívy pri organizovaní ohavných zločinov.

Prvá ČSR neargumentuje svoj zmysel tým, že vývoj politiky mocností k tomu smeroval! Opiera sa o svoj obsah, o ideu a zmysel naplnenia práva svojich občanov v historickom kontexte. Splnil niečo z toho Slovenský štát? Tvrdenie, že slovenský národ by zanikol, keby nebol Slovenský štát vyhlásený je faktograficky vyvrátené. Ak niekto tvrdí, že slovenskí politickí predstavitelia vtedy nemohli vedieť, že Hitler by nikdy nedovolil spojenie poľskej a maďarskej hranice, tak nepochopil nemeckú politiku. Vznik Slovenského štátu je výsledkom  nemeckej východnej politiky. Tento fakt je možné len rôznymi spôsobmi interpretovať za pomoci metodológie, nie ho poprieť. Poprieť ho je ahistorické. Ako náhle pristúpime metodologicky k jeho interpretácii, môžeme pochopiť skutočnú povahu jeho existencie.

Seriózna historiografia si nekladie za úlohu poprieť význam SNP spochybnením jeho zmyslu počtom padlých. Zmysel francúzskej revolúcie nepopiera žiaden historik. Historik ju môže len interpretovať pomocou metodológie. Spýtať sa či mala cenu keď zomrelo obrovské množstvo ľudí, nie je vecou iného názoru, ale absenciou vedeckého postupu. Takýto diskurz nikdy k ničomu nevedie, lebo nekonfrontuje rôzne pohľady na realitu, ale rieši otázku existencie reality. Výsledkom je akurát polarizovaná spoločnosť. Na Slovensku teda nemáme čo dočinenia s dvoma historickými názormi na Slovenský štát a SNP. Tento mýtus je nutné systematicky odstraňovať.

SNP v sebe nesie moment pravdy slovenských dejín. Je odkazom na to, čo niektorí filozofi označujú ako univerzalizmus boja za slobodu. Navyše SNP bolo univerzálne aj v tom zmysle, že sa nesnažilo vylúčiť žiadnu skupinu ľudí. Bojovali v ňom Slováci, Židia, protestanti či katolíci, pravičiari či ľavičiari. Toto je jeho zmysel, na ktorom stavia aj dnešná spoločnosť. Ukázalo, že štát sám o sebe nie je žiadna hodnota, dokiaľ neslúži na naplnenie práv všetkých svojich občanov bez rozdielu. Berme tento odkaz vážne aj v dnešných dňoch!


Prebrané so súhlasom autora.

11 komentárov:

 1. Francúzska revolúcia však nepovstala proti vlastnej štátnosti a to je kontraverzné v SNP a nie samotné povstanie proti fašizmu, ale cieľ a tým mal byť pre mnohých zničenie Slovenska a obnovenie ČSR. Ktorý národ v histórii povstal ešte proti vlastnej štátnosti? A nebavme sa o režime, pretože režimy vznikajú a padajú a pritom štátnosť sa nemení.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Práve pre takéto postoje bude Slovensko duševne zakrpatenou krajinou.
   Malosť, obmedzenosť, zbabelosť. Je jedno, že sused trpí, hlavne, že sa my máme dobre. Len aby sa Lacko nezablatil.

   A ten, kto hľadá problém v Židoch alebo židovstve (a iných), sa voči ním sám cíti vnútorne menejcenný. A to vedel aj Nietzsche, ktorý sa z nacionalistov a utilitaristov smial.

   Odstrániť
  2. a prečo potom bolo to povstanie slovenské a národné?????
   lebo bolo malé a duševne zakrpatelé. a zbabelé.

   možno sa vy ilumináti máte dobre, ale lacko je v tom až po uši.
   áno, židia sa cítia "vyvolený národ= viac" a preto neustále sledujú a hľadajú nepohodlné osoby a kšeftujú s technológiami na utláčanie ľudí. som zvedavý, kedy zmažú moje komentáre.
   nietsche, gottwald, lenin=trojspolok syfilitikov dosadených iluminátmi, aby ruinovali krajiny, cez svoje syfiideológie.

   Odstrániť
  3. podľa mňa ste iluminát a pravdepodobne máte aj syfilis...

   Odstrániť
  4. http://www.rationalityunleashed.net/wp-content/uploads/2014/01/conspiracy-theories.jpg

   Odstrániť
  5. samozrejme, konšpirácie....

   http://www.sme.sk/c/5756882/figela-a-jeho-ludi-vyskoli-politicky-expert-z-izraela.html

   http://www.sme.sk/c/7377019/lipsic-v-spise-chyba-dokument-o-vyuziti-odpocuvacieho-systemu.html

   http://www.sme.sk/c/6488549/na-projekte-stratene-mesto-sa-podiela-aj-podsvetie.html

   http://www.pluska.sk/slovensko/odpocuvanie/experti-z-tajnych-sluzieb-mitro-cibula-takto-vas-mozu-odpocuvat.html

   ............

   Odstrániť
  6. ako z tohto vyplyva, ze nas tu riadia iluminati a od zida nemame cakat nic dobre?

   Odstrániť
 2. už tu prestaňte s tými sračkami o snp. bolo zbytočné. bol to omyl. to, čo prezentujú teraz je len pokrytecké divadlo. keď som v editácii wikipédie vypísal niektoré skutočné mená gardistov a čoho sa účastnili, do 2 hodín to bolo zmazané.
  keď som do dvojtýždenníka bojovník, písal o problematike popierania snp nemeckými menežérmi(v podnikoch , v kde je nemecký menežér, potomok nemeckého fašistu a často ss- áka, sa nerešpektuje štátny sviatok snp a ľudia musia chodiť na nútené práce, zatiaľ čo fico sa predstŕka v bystrici), tak milí protifašistickí redaktori srali na túto tému, ako na placatý kameň.
  je smutné, že snp bojovalo za slobodu národa, a keď sa chce niekto zúčastniť osláv v banskej bystrici, tak ho na námestí šacujú viac ako gestapo.
  to nie je sloboda. to je ficove pokrytectvo. iluminátske manipulácie.
  môj starý otec bojoval na strane povstalcov, ale ako vidím zbytočne. snp ostalo nedokončené.
  z tohto pohľadu je marián k. síce ľudák, ale aspoň čestnejší ako tie politické hovná, čo si prisvojujú snp a do občianskych a pasov zbierajú otlačky prstov podľa vzoru hitlera, čipujú psov,sledujú ľudí kamerami a sledujú elektronické komunikácie, a paradoxne tie odpočúvacia a sledovacie systémy dodáva izrael, tj. tí chúďatká prenasledované. a to je ich vďaka, za to, že môj starý otec riskoval krk aj za ich slobodu. od žida nečakaj dobré! za dobré sa ti odmení sledovaním, šacovaním a terorom.
  snp bol podvod, rovnako ako kupónová privatizácia!

  OdpovedaťOdstrániť
 3. nie.
  a preto sa ani vôbec nečudujem obrázku na dnes, kde je fedor gál s odznakom pravého sektora.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. vy v tom vidite zamer a on je mozno len pako a nevie, co si pripina na koselu zaslepeny ideologiou

   Odstrániť