štvrtok 25. septembra 2014

"Ľudia, planéta, mier pred ziskami": zišiel sa svet za zmenu systému

DEIRDRE FULTON | Common Dreams
Pred Ľudovým pochodom za klímu sa stretli aktivisti, aby diskutovali o konkrétnych riešeniach


Ešte pred nedeľným Ľudovým pochodom za klímu sa v New Yorku, v sobotu zišli klimatickí aktivisti, organizátori sociálnej spravodlivosti, a environmentálni lídri, na Zhromaždenie za klímu v NYC, na „konferencii, zdieľaní svojich skúseností, a festivale v jednom“.

Zúčastnil sa i odborársky líder a aktivista za čistú vodu Oscar Olivera; aktivistka proti GMO a autorka Vandana Shiva; undergroundový hip-hop umelec a filantrop Immortal Technique; riaditeľ Iniciatívy za klimatickú spravodlivosť pre NAACP Jacqui Patterson; a prezident tieňového kabinetu Zelených a bývalý prezidentský kandidát Jill Stein, spolu s mnohými ďalšími, a cieľom udalosti bolo rozšíriť povedomie ľudí o klimatickom hnutí a obhajoba konkrétnych riešení, ktoré by vzdorovali vykorisťovateľskému ekonomickému systému, než sa mu prispôsobovali.

Naplánované workshopy a panelové diskusie sa dotýkali všetkého od politiky bojkotov po práva domorodcov či prepojení medzi vojnou a klimatickou zmenou. Záverečné zasadnutie v sobotu večer bude hostiť autorku Naomi Kleinovú, ktorej nová kniha Toto zmení všetko: Kapitalizmus vs. Klíma je burcujúcou knihou tohto víkendu. Sprevádzať ju budú organizátor Juhoafrickej komunity Desmond D´Sa, Olga Bautista z Juhovýchodnej koalície proti Petcoke, a Patterson z NAACP.

Asociácia konzumentov organických potravín (OCA), s ktorými pôjde v sobotu Shiva, bola jednou z dlhého zoznamu organizácií hosťujúcich viaceré workshopy počas konferencie.

„OCA participuje na organizácii tohtoročnej Klimatickej konferencie... aby pritiahla pozornosť ku klimatickej kríze spôsobovanej našim moderným priemyselno-poľnohospodárskym modelom, a úlohe, ktorú môže hrať organické poľnohospodárstvo v riešení krízy,“ povedal Ronnie Cummins, medzinárodný riaditeľ Asociácie konzumentov organických potravín a jej mexickej filiálky, Via Organica.

Podporovaní „ekosocialistickou koalíciou“ Systémová, nie klimatická zmena a kampaňou Zhromaždenie ku globálnej klíme, stretnutie žiada:

> Milióny pracovných miest v oblasti obnoviteľnej energie, ochrane prírody a verejnej doprave
> Rovný prechod od fosílnych palív a jadrovej energie
> Potraviny a farmárstvo ohľaduplné k životnému prostrediu; nové vodovodné a sanitárne systémy
> Núdzový prechod k novému typu ekonomiky
> Zdanenie bohatých a zosekanie nafúknutého armádneho rozpočtu

Organizátori sa vyjadrili, že mobilizácia zdola bola nutná kvôli nečinnosti úradov.

„Po 19-tich rokoch je jasné, že vyjednávací proces OSN o klimatických zmenách nefunguje,“ vraví profesor fyziky z univerzity Pace, Chris Williams, spoluzakladateľ iniciatívy Systémové, nie klimatické zmeny. „Je potrebný vážny posun v dôraze a činnosti pri konfrontácii s prioritami korporácií, neoliberalizmu a politickým bankrotom svetových lídrov.“

V otvorenom liste „všetkým bojovníkom zaoberajúcim sa klimatickými zmenami“ Stein dodal:

Nemôžeme vyriešiť naliehavú situáciu ohľadom klímy, pokiaľ vo všetkých ostatných častiach spoločnosti vyčíňa predátorská, neoliberálna ofenzíva. Takže toto Stretnutie je tu za účelom rozšírenia „klimatického“ hnutia na jednotné hnutie za Ľudí, planétu a mier pred ziskami, vyzývajúce na systémové riešenia také veľké ako je kríza rútiaca sa na nás, t.j. zelený New Deal: desiatky miliónov pracovných miest, ktoré by do roku 2030 zabezpečili 100% čistú, obnoviteľnú energiu, novú vodu, zdravotné a verejné dopravné systémy, a produkciu organických potravín ohľaduplných ku klíme – čo by zaplatilo zdanenie horného 1% a zosekanie nafúknutého armádneho rozpočtu.

Stretávame sa nielen za účelom pochodu, ale aby sme postúpili konkrétnu agendu, stratégiu a infraštruktúru pre toto hnutie hnutí, ktoré vyrastá pred našimi očami, a vôbec nie priskoro.


Zdroj: Common Dreams

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára