pondelok 8. septembra 2014

Za redaktorov SME by som nedal ani 5 korún

Denník SME nevie rozoznať konšpiráciu od politickej analýzy

KRIVDA AKO METÓDA
Zneužívanie strachu mocnosťami na reštriktívnu politiku nie je to isté ako bludy o útoku USA na Dvojičky; tak, ako je rozdiel medzi serióznymi odhaleniami o globálnom odpočúvaní NSA a paranojou, že vás sleduje váš televízor; alebo Wikileaks dokumentami o mučení a zabíjaní civilistov a svedkami únosu mimozemšťanmi.   

Ak sa SME zlieva reálna politická analýza s fantasmagóriou o tom, že svet ovládajú tajné spolky, potom do skupiny konšpirátorov patria nielen všetky uznávané žurnály o zahraničnej politike, ale aj vzory jeho komentátorov, ako Wall Street Journal.

Denník SME nevie rozoznať konšpiráciu od politickej analýzy, čo je chyba. Nanešťastie, pre jeho redaktorov ani veľmi nie. Ak by tomu bolo inak, nemuseli by sa na vec pozerať okuliarmi Spojených štátov. V orientácii im však postačuje znôška osobných fóbií, komplexov a floskúl, ktoré nosia v hlave.

Pracovnými metódami novinárov sú krivdy voči Rusom, ktorých jazyk sa museli učiť v škole a dnes ho nevedia využiť; a štátu, ktorý im odoberá z maličkej výplaty, čo im podhodil zamestnávateľ. Vzbudzovanie závisti a nedôvery voči slabším a odlišným sa už doučili sami.

DVE PROPAGANDY
Je zaujímavé sledovať protirečenia mediálnej propagandy odvíjajúce sa od toho, komu je určená. Kým mainstreamová tlač (ako SME a Týždeň) generuje poslušnosť, ekonomické denníky (Hospodárske noviny, Trend) musia zohľadňovať obchodné záujmy a sú tak otvorenejšie.

Napríklad porušovanie ľudských práv dôležitými obchodnými partnermi (Izrael, Saudská Arábia, Čína) nie je zo strany Západu dôvodom na zavádzanie embarga. Tradične živené podozrenia voči moslimom, Aziatom, Židom, idú odrazu bokom.

Takýto rozpor však môže narušiť duševnú rovnováhu pravicového voliča. Ako zodpovedať na otázku: „Sú zlí alebo dobrí?“ ak sa vám dostanú do rúk noviny, ktoré tam nemajú čo hľadať? Jednoducho! Číňan je dobrý, keď dáva lacno, moslim, keď má ropu, Žid, keď požičia, Róm, keď zabaví a stačia mu peniaze na ruku.

Podmienkou je, aby ostali v podriadenom postavení. Taká je pokrytecká tvár liberálnej pomoci. Všetko závisí od momentálneho nastavenia záujmov. Horším sa to stáva, ak sa krajina dostane do neľútosti a už sa nehodí pre obchod. 

Sankcie voči potenciálnym partnerom ako Venezuela, Kongo, Somálsko, Ukrajina či Líbya sú ešte opatrné, zatiaľ čo naplno bežia v prípade odpadlíkov, nedržiacich sa kurzu, akými sú Kuba, Irán, KĽDR, Sýria, ku ktorým sa pomaly pridáva Rusko.

PROTI OLIGARCHOM, I TÝM RUSKÝM
Aj páni a dámy zo SME by preto mohli spozorovať, že v súčasnej politike sú dôležitejšie záujmy ako princípy. Štáty a firmy vedia, že prežijú len vtedy, ak nad ostatnými nadobudnú výhody a moc, nie keď budú trvať na všeobecnom dobre, slobode a rovnosti.
 
Mohli by vidieť ten rozdiel, pretože porovnať komunistov s nacistami vo vzťahu ku kapitalistickému Rusku, je ako označiť za čitateľa denníka SME človeka, ktorý si nimi prikúril. Vzťah komunistov k Rusku je totiž kritický, nedúfajúci v spásu, ale strategické spojenectvo proti hrozbe fašizmu.

Ak sú, napríklad, v triede žiaci, ktorí ostatných terorizujú, a hrozí, že kvôli nečinnosti druhých naberú na sile, možno voči nim dočasne podporiť toho menej nebezpečného, aby sa zvyšok zmiernil. Samozrejme, trieda ostane terorizovaná pokiaľ sa nezbaví i jeho. Rozdiel je ale v tom, že ho nacisti chcú zachovať.

8 komentárov:

 1. Denník SME má veľkú čitateľnosť iba v číslach. V skutočnosti samotné články číta iba málo ľudí. Veľa ľudí, tam ide čisto iba diskutovať, lebo majú dobre zvládnuté kontá pre úžívateľov, prehľadné diskusie, ked na vás niekto reaguje v stovkách príspevkov, vám sa to ihned zobrazí a môžte reagovať naspäť kedykoľvek, aj v robote. T ým majú aj veľa kliknutí. Samotný článok a obsah je samozrejme žumpa a je braný skôr ako len daľší diskusný príspevok, ktorý každý preskočí. Daľšia vec je množstvo politických aj šporotvých článkov, ktoré vídu za deň, preto tam chodí veľa ľudí. Je hanba, že ľavica nemá takú internetovú stránku, kde by prispevali elity a kde by sa diskutovalo s tým, že by tam nabehlo X-zmysluplmných článkov za deň. Aj keď táto stránka je super, spí to tu celé dni, ako ruženka.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. http://www.sme.sk/redakcia/
   15 spravodajstvo
   13 online verzia
   7 ekonomika
   8 externisti
   5 vedenie
   5 zahraničie
   4 komentátori
   4 kultúra
   ----------
   61 platených ľudí
   (bez športu, príloh a regiónov)

   Kde sú ďalší naši kvalitní ľudia? Možno nemajú čas robiť zadarmo... alebo v SMER-e, lebo tam platia.

   Odstrániť
  2. To som chcel aj napísať, že niesú peniaze. To je pravda. Ale čo teraz, ľudia keď chcú tak si nájdu to čo chcú čítať. Ale toto je nič. To môže hovoriť hocikto dookola.

   Odstrániť
  3. My sa na peniaze nevyhovárame, to bolo len pre porovnanie. Položil som aj otázku, že neviem, kde sú ostatní. Čo čakáte? Či ako viete pomôcť?

   Odstrániť
  4. Chodím sem častejšie, pomáham ako sa dá aj vo voľbách, aj na internete, len na viac nemám. Keby aspoň každý to robil. Finančne by som aj prispel, na reálny politický projekt s programom, ale len symbolicky, lebo viac nemám a necítim sa byť tak sčítaný, aby som blogoval. Je pravda, že treba viac, ale ver tomu, že nechodím sem robiť zle.

   Odstrániť
  5. Ďakujem za dôveru, pán anonymný. Niekde začať treba.
   A verte, že síl a odhodlania máme nielen my tu dosť :-)

   Odstrániť
 2. Najlepší vtip roku 2014: SME v dnešnej sekcii Poradne rozoberá, akí sú Slováci finančne negramotní...:o)))
  Najlepšia je rada o rozdelení mesačného príjmu, pravidlo 10,20,30,40 a minimálna rezerva vo výške 6 násobného mesačného platu..:o)))

  http://poradna.sme.sk/c/7372759/su-slovaci-financne-negramotni-prinasame-pat-grafov.html?ref=tit

  mama Ingrid

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To by si sa čudoval, akí sú dnes všelijakí finanční poradcovia z OVB a podobných firiem agresívni aj v médiách. Útoky aj dosť vulgárne na ľudí sú dosť bežné, lebo im nejde kšeft, ľudia rušia investičné živ. poistky, rušia im provízie, bepro, rentu a nemajú na to splácať tie BMw-čka na úvery. Toto aj ďaľšie blogy sú práve oni. A bude ešte horšie.

   Odstrániť