štvrtok 2. októbra 2014

Ako primäť ISIS padnúť do vlastnej pasce

CHELSEA MANNING | The Guardian
Zneuctiť a zničiť? Západ by sa mal snažiť rozrušiť zámery militantov idúcich do sebazničenia, pretože bomby sa mu len vypomstia 

Islamský štát (ISIS) je nepochybne veľmi brutálnou extrémistickou skupinou, ktorá vznikla pri okupácii Spojených štátov v Iraku. Do svetovej pozornosti sa rýchlo dostal vďaka prevzatiu územných pásiem v západnom a severnom Iraku, vrátane Mosulu a iných veľkých miest.

Na základe mojich skúseností analytika v Iraku pracujúceho s rôznymi zdrojmi počas relatívneho začiatku organizácie, ISIS nemôže byť porazený bombami a guľkami – a to aj keď sa boj presunie do Sýrie, či keď bude vedený ne-západnými silami so vzdušnou podporou.

Domnievam sa, že ISIS je podnecovaný práve operačným a taktickým úspechom európskych a amerických armádnych jednotiek určených –a to i v minulosti- na ich porazenie. Myslím si, že ISIS strategicky živia chyby a slabiny tých istých demokratických, západných štátov, ktoré hanobia. Gravitačným centrom Islamského štátu sú v mnohých oblastiach Spojené štáty, Anglicko a tí, ktorí sú s nimi v regióne zajedno.

Keď príde na regionálne povstanie s globálnymi dôsledkami, dôkážu byť lídri ISIS-u šikovnými stratégmi. Je mi jasné, že majú solídnú a úplnú predstavu o prednostiach a, čo je dôležitejšie, slabinách západu. Vedia, ako fungujeme v Amerike a Európe – a vedia, čo nás poháňa k intervencii a preháňaniu. Toto pochopenie je obzvlášť jasné ak zvážime neuveriteľný úspech Islamského štátu pri rekrutovaní Američanov, Angličanov, Belgičanov, Dánov a iných Európanov, v ich výzve do zbrane.

Priame napadnutie ISIS-u, vzdušnými silami či špeciálnymi operačnými jednotkami, je pre politikov veľmi lákavou možnosťou, s okamžitými (no nie vždy dobrými) výsledkami. Nanešťastie, ak západ bojuje proti ohňu ohňom, dostávame sa do kruhu násilia, ďalších náborov, organizovania a ďalších bojov siahajúcich desaťročia do minulosti. Práve to sa stalo v Iraku počas kulminovania občianskej vojny v roku 2006 a 2007, a dá sa len očakávať, že sa to zopakuje.

A vyhnutie sa priamej konfrontácii s ISIS-om môže byť úspešné. Napríklad, v roku 2009 a 2010 zaútočili na civilistov v samovražedných a automobilových atentátoch v centre Baghdadu predchodcovia skupiny ISIS, aby sa pokúsili vyprovokovať zásah Ameriky a sektárske nepokoje. No vo svojich náborových snahách neboli často efektívni, keďže americké a iracké sily odmietli (alebo neboli schopné) reagovať, pretože barbarstvo a brutalita ich útokov šla proti nim. Ak sme ale reagovali, boli útoky predané sunnitskej menšine v Iraku ako ospravedlnená reakcia na okupujúcu vládu naklonenú šíitskej vláde, vedenú bývalým premiérom Nourim al-Malikim.

Na základe svojej spravodajskej činnosti v Iraku počas tohto obdobia sa domnievam, že iba veľmi cielená a konzistentná stratégia obmedzenia môže byť efektívna pri redukcii rastu a efektivity ISIS-u ako hrozby. A zatiaľ sa zdá, že si západné štáty takúto stratégiu osvojili. Avšak, popri zverejnenných humanitárnych katastrofách, ako tie na hore Sinjar a Irbil v severnom Iraku, a popravení žurnalistu Jamesa Foleyho a Stevena Sotloffa, je táto disciplína pokúšaná a môže sa začať lámať.

Ako stratégiu na narušenie nárastu ISIS, navrhujem zamerať sa na štyri oblasti:

O Ísť proti naratívu onlineových náborových videí ISIS –vrátane profesionálnych videí a amatérskych videí z bojov-, aby sme sa, tak, ako je to len možné, vyhli zámernej propagande zameriavajúcej sa na zúfalých a odcudzených mladých ľudí. To by rýchlo zabránilo náboru regionálnych a západných členov.

O Verejne stanoviť jasné, dočasné hranice v regióne. To by ISIS odradilo od prevzatia určitých oblastí, kde by mohli byť vytvorené humanitárne krízy, či sa im dalo zabrániť.

O Stanoviť medzinárodné moratórium na platby výkupného za zajatcov, a pracovať v regióne na zabránení ISIS-u kradnúť či zdaniť historické artefakty a cenné poklady, ako zdroje príjmov, a hlavne prevzatia ropných zásob a rafinérií v irackom Bayji. To by narušilo a zabránilo ISIS-u udržať si stabilný a spoľahlivý zdroj príjmu.

O Nechať ISIS vytvoriť neuznaný “štát“ – v kontrolovanom pásme a počas dostatočne dlhej doby, aby sa ukázal ako nepopulárny a neschopný vládnutia. To by mohlo nadobro zdiskreditovať vedenie a ideológiu ISIS-u.

Následne, pri dostatočnej kontrole si myslím, že ISIS nebude schopný rýchleho, samostatného rastu, a bude sa vnútorne deliť. Organizácia sa začne rozpadať do viacerých malých, nekoordinovaných entít – úplne neschopných dosiahnuť cieľ vytvorenia silného štátu.

No svet musí byť dostatočne disciplinovaný, aby oheň ISIS-u sám vyhasol, opatrne zasahovať a vyhnúť sa kruhovej pasci „misionárstva“. Je to určite dosť, čo si treba želať. No ISIS zviera ostrý, ťažký a veľmi smrtiaci obojstranný meč. Teraz len počkajme ako sa na ňom dorazí.


Zdroj: The Guardian

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára