pondelok 20. októbra 2014

"Bráňte sa": Demonštranti vo Fergusone zorganizovali protesty v rámci akcie "Morálne pondelky"

NADIA PRUPIS | Common Dreams
Stovky demonštrantov vypochodovalo k fergusonskej policajnej stanici s požiadavkou na ukončenie policajného násilia a rasizmu a aktivisti po celom meste pripravili sériu plánovaných demonštrácií, ktoré organizátori volajú "Morálne pondelky".

Aktivista a vysokoškolský učiteľ Dr. Cornel West bol medzi prvými zo zhruba 600 demonštrantov, ktorých zatkla polícia.

Aktivisti "Morálnych pondelkov", masového hnutia, ktoré sa začalo minulý rok v Severnej Karolíne, vstupovali do štátnych budov, kde sa nechali pokojne zatýkať na protest proti diskriminačným zákonom.

Množstvo duchovných, ktorí sa pochodu v pondelok zúčastnili, prichádzalo k zástupu policajtov pred policajnou stanicou a navrhovali im, že ich vyspovedajú. Iní demonštranti držali pred zástupom policajtov zrkadlá. Niektori protestujúci nakreslili kriedou obrys tela na pamiatku Michaelovi Brownovi, neozbrojenému černošskému mladíkovi, ktorého 9. augusta zastrelil belošský policajt Darren Wilson, čo vyprovokovalo mesiace protestov proti policajnému rasizmu a brutalite.

Keď začal dážd hustnúť, niektorí aktivisti začali spievať hymnu a iní kričali "bráňte sa" a "zatvorte to".

Policajti zabarikádovali vstup do policajnej stanice. Vodcovia protestu megafónom upozornili demonštrantov, aby sa držali za kordónom demonštrantov držiacich sa za ruky, ak nechcú byť zatknutí.

Počas pochodu na fergusonskú policajnú stanicu protestujúci kričali heslo "Máme hore ruky, nestrieľajte", jedno z hlavných hesiel hnutia, ktoré vyvrcholilo cez tzv. Akčný víkend, ktorý začal minulý piatok.

Podobne aj smrť Vonderrita Myersa, obyvateľa St. Louis, ktorého na sídlisku Shaw minulý týždeň zastrelil policajt mimo služby len pár dní pred Víkendom akcií, vyvolal dodatočné protesty.

Polícia tvrdí, že Myers pred tým, než ho policajt zastrelil, naňho vystrelil trikrát.

Organizátori držali v tajnosti detaily o pondelkových akciách, ale prezradili, že protesty sú naplánované na viacerých miestach.

V pondelok pred svitaním vyše 1000 demonštrantov usporiadalo aj pokojné sedenia pred univerzitou v St. Louis. Ticho pochodovali mestom, kým neprišli na akademickú pôdu, kde jeden z protestujúcich oznámil polícii, ktorá zabarikádovala vstup: "Som študent, tu mám svoju študentskú kartu a mám so sebou veľa hostí."

Počas Akčného víkendu sa k organizátorom pripojilo veľa protestujúcich, občianskoprávne skupiny a aktivisti z celej krajiny, vrátane prominentných osobností hnutia za rasovú spravodlivosť, ako Dr. Cornel West, raper Talib Kweli a herec Jesse Williams. Protesty požadujú ukončenie "neustáleho policajného násilia" a spravodlivosť pre Browna a Myersa, ako aj ďalších černochov a černošky, ktorých zastrelila polícia, či bezpečnostné služby alebo radoví obyvatelia a ktorí sa neskôr dostali spod obžaloby. Aktivisti cez víkend zorganizovali pochody, demonštrácie a prednášky, ktoré mali prevažne pokojný charakter, hoci v sobotu bolo hlásených 17 zatknutých.

Počas raňajšieho pondelkového pochodu za ťažkej hmly osvetlenej pouličnými lampami, demonštranti okrem iného uzavreli križovatku skákaním cez švihadlo, hraním hry nebo-peklo-raj, hádzaním lopty s heslom "Myslia si, že je to hra. Myslia si, že je to vtip."

Myersov otec, Vonderrit Myers st., ktorý pracuje na univerzite, prehovoril k zástupu, keď ten prišiel na akademickú pôdu. "Vďaka vám viem, že môj syn bol milovaný", povedal Myers. "Rád by som poďakoval každému z vás. Boh vás žehnaj."

Prezident univerzity Fred Pestello vo svojom vyhlásení povedal, "tlieskam vám všetkým na akademickej pôde - zvlášť našim študentom - za veľkú milosť a sústrasť, ktorú ste prejavili."

Zdroj: Common Dreams

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára