sobota 18. októbra 2014

Búranie piliera antikomunizmu

Denník SME putuje do portfólia oligarchie. V mori súkromných záujmov tak už aj pravica stráca svoj (S)mer. Aj keď večne úzkostlivý Schutz tradične maľuje Fica na stenu, o Fica tentokrát nejde. Omnoho hrozivejšie pôsobí uvedomenie, že sebavedomie pravičiarov potápa ich vlastná taktika. Škoda, že až so slanou vodou pocítili, ako súkromné záujmy neberú ohľad na nikoho.

Veľa ľuďom musí byť tieto dni nevoľno z morskej nemoci. Štefana Hríba, ktorý sa hodlal vystatovať neochvejnou novinárskou nepodplatiteľnosťou, natiahol na špagátik jeden penťácky tweet. Loď zakolíše druhýkrát. V otázke financovania ťažko oddeliť zrno od pliev, čo potvrdil aj Kňažko, namočení sú všetci, môžete sa akurát nasprejovať “Pravdou a láskou”, čo časom vyprchá. A Haščákovi, ktorý podporoval Týždeň, pretože mu, pravdaže, bol ideovo blízky, nemôže samozrejme vyhovovať priznanie úplnej moci nad médiami. Argument, že šlo len o osobnú investíciu človeka, ktorý, na rozdiel od Týždňa, považuje demokraciu za na hovno systém a nevidí rozdiel medzi KGB a CIA, neobstojí. Viera v neoliberalizmus si žiada veľkú dávku naivity, no kto napriek všetkému verí, že obavy z Penty neovplyvňujú Týždeň, mal by si spomenúť na Nicholsonove slová, že mu Hríb i SME odmietli zverejniť Gorilu.

Milovníci konšpirácií, ktorí za SME videli židovské vplyvy, zase nechápu, prečo sa okolo akvizície Penty robí taký humbuk. Tu vidieť, že redaktori skutočne nekonšpirujú – nemajú všetko predpísané či nadiktované, ale reálne veria v to, čo píšu. Nevedome prenášajú svoj strach z Ruska či moslimov do zahraničnej politiky, a svoju závisť a nenaplnené ambície z minulého režimu na súčasné ekonomické dianie, kde presadzujú opačný extrém. Ich ilúzie sa však strácajú, ak za nezdarmi a marením svojho úsilia odrazu nevidia rozličných, obvykle podozrivých “neprispôsobivých”, ale tých pravoverných.

Patetické tvrdenie, že to bude zlom v dejinách periodika, o ktorom jeho bývalý šéfredaktor, mimochodom, povedal, že píšu skôr pre politikov, než čitateľov, je smiešne. Minimálne sa ale na pretras dostal mýtus o slobode tlače v rukách vplyvných súkromníkov, kde sa nezávislosť končí tam, kde Al Jazeery v prípade Kataru a Russia Today a Ruska. Penta Investments bude mať v albume vedľa Trendu vylisovaný ďalší úlovok, ktorým sa môže vystatovať akurát tak pred sekretárkami Prima banky a prázdnou čakárňou ProCare. Určite sa však nezmení ich hlavná rola prisudzovať systémové chyby ľuďom, ktorí sa správajú podľa jeho pravidiel a toho, čo im ponúka. A pluralita ostane, samozrejme, zachovaná, veď na Nový čas ešte nenašporili.

Podporte na vybrali.sme

3 komentáre:

  1. Neviete niekto či sa natáčala tá konferencia v Martine, kde bol aj Vitkovič ? dik

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Vraj sa to natáčalo. Budeme informovať..

      Odstrániť