sobota 11. októbra 2014

Epidémia eboly: Sociálna katastrofa v západnej Afrike

NILES WILLIAMSON | wsws.org
Svet sa s hrôzou prizeral ako sa epidémia eboly rýchlo vyvinula do humanitárnej katastrofy. Súčasná epidémia, sústredená v Guinei, Sierra Leone a Libérii už nainfikovala viac ako 8000 ľudí.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa situácia v západnej Afrike „naďalej zhoršuje so širokosiahlym a neustálym šírením sa (eboly).“ WHO tiež uviedlo, že neexistuje žiaden dôkaz , že by bola epidémia zvládnutá a že nedávny pokles hlásených prípadov bol spôsobený „zhoršenou schopnosťou zavalených zodpovedných zaznamenávať presné epidemiologické údaje.“

V stredu prišlo prvé úmrtie v Spojených štátoch. Thomas Eric Duncan, ktorý sa nakazil chorobou v Libérii pred tým, ako prišiel do USA na rodinnú návštevu, zomrel v texaskej nemocnici takmer dva týždne po tom, ako mu bola ebola diagnostikovaná. Zatiaľ španielska sestra, ktorá pomáhala ebolou infikovaným pacientom, ktorí boli dopravovaní do Európy, sa stala prvým človekom, ktorý sa nakazil mimo Afriky.

Tieto dva prípady zvýrazňujú nebezpečenstvo vírusu, ktorý sa šíri medzinárodne, vrátane oblastí sveta s oveľa menej rozvinutým zdravotníckym systémom. Avšak prehlušujúce zameranie sa západných médií na prípady v Európe a USA poslúžilo na zakrytie prebiehajúcej katastrofy v Afrike – v dôsledku devastujúcej chudoby, ktorá je priamym produktom kapitalistického systému.

Najviac postihnuté epidémiou boli Sierra Leone, Libéria a Guinea. Skoro polovica zaznamenaných prípadov skončila smrťou – 3857 ľudí. Súčasný počet mŕtvych je pravdepodobne značne vyšší. Humanitárne organizácie varujú, že ochorenie sa môže úplne vymknúť kontrole do konca mesiaca.

Napriek svojmu diabolskému charakteru sa ebola nešíri tak jednoducho ako iné vírusy. Infikované osoby môžu byť efektívne umiestnené v karanténe s použitím riadnych zdravotníckych zariadení. Takéto zariadenia však nie sú k dispozícii v západnej Afrike. Zdravotnícky systém v tomto regióne bol už oslabený dekádami občianskych vojen a rozpadol sa pod náporom epidémie. Podľa WHO má Libéria len 621 z 2930 lôžok potrebných na liečbu aktuálneho počtu pacientov s ebolou v krajine, kým Sierra Leone má len 304 z 1148 potrebných lôžok.

Choroba sa v konečnom dôsledku kŕmi chudobou. Libéria, Guinea a Sierra Leone patria k najchudobnejším krajinám sveta. Libéria má priemerný ročný príjem na hlavu len 790$, Guinea 1160$ a Sierra Leone 1750$. Celkové ročné výdavky na hlavu v súkromnom a verejnom zdravotníctve boli 32$ v Guinei, 65$ v Libérii a 96$ v Sierra Leone (údaje za rok 2012).

Po tom, čo stáli bokom, kým sa vírus rozširoval, hlavné kapitalistické mocnosti prejavili len holé predstieranie pomoci. 350 miliónov dolárov, ktoré boli dosiaľ prisľúbené Spojenými štátmi na boj s ebolou sú almužnou v porovnaní so stovkami miliárd dolárov minutých na vojenskú agresiu a biliónmi dolárov monopolizovaných korporátnou a finančnou aristokraciou.

V skutočnosti, pod zásterkou predstieranej humanitárnej misie na budovanie kliník pre pacientov s ebolou, sa hlavné mocnosti chopili príležitosti posilniť ich vojenské operácie vo svojich bývalých kolóniách. USA nasadili v Libérii až 3000 vojakov. Snažia sa zaistiť si hegemóniu v regióne vytvorením opory pre Africa Command (AFRICOM), ktorý v súčasnosti dohliada na vojenské operácie na kontinente zo Stuttgartu v Nemecku.

Británia zatiaľ v stredu oznámila, že nasadí 750 vojakov v jej bývalej kolónii Sierra Leone ako súčasť vlastnej humanitárnej misie.

Podmienky extrémnej chudoby, ktoré umožnili rozšírenie eboly, sú svedectvom amerického, britského a francúzskeho imperializmu v Libérii, Sierra Leone a Guinei. Tieto krajiny sú stále dôležitým zdrojom surovín pre ich bývalých koloniálnych pánov, rovnako ako pred 100 rokmi.

Francúzsko vládlo Guinei ako koloniálnemu vlastníctvu medzi rokmi 1898 a 1958, profitujúc z pestovania banánov, kávových zŕn, ananásu, palmového oleja a orechov. Guinea v súčasnosti patrí medzi krajiny s najväčšími objavenými zásobami bauxitu na svete, čo predstavuje 25% svetových rezerv. Skoro všetok bauxit vyťažený v Guinei sa vyvezie z krajiny a je spracovaný do formy hliníka inde. Export hliníkovej rudy predstavuje približne 60% jej ročného exportu.

Sierra Leone vznikla spojením presídlených pobrežných kolónií, založených v 80. rokoch 18. storočia Britmi pre množstvo tisícov čiernych otrokov, ktorí boli oslobodení počas americkej revolúcie. Po Berlínskej konferencii v 1885, ktorá nastavila európske rozporciovanie Afriky, Británia pristúpila k násilnej konsolidácii svojej kontroly nad vnútrozemím Sierra Leone.

Sierra Leone získala oficiálnu nezávislosť od Britského impéria v 1961. Dnes je jedným z hlavných svetových zdrojov diamantov, čo v roku 2008 činilo 46% jej ziskov z exportu.

Libéria bola založená v 1822 ako prvá a jediná kolónia USA v Afrike Americkou kolonizačnou spoločnosťou ako systému pre vysporiadanie sa s oslobodenými otrokmi a slobodnými černochmi na kontinente. Libéria získala oficiálne nezávislosť v 1846, ale vláda bola úplne kontrolovaná úzkou vrstvou elity pochádzajúcou z afro-amerických usadlíkov do roku 1980.

Suroviny ako guma a drevo sú hlavným exportným artiklom Libérie. Firestone Corporation, najväčšia kaučuková plantáž v Libérii fungujúca už od roku 1926, v rovnakom roku podpísala 99 ročnú zmluvu na milión štvorcových metrov pôdy.

Ako súčasť snáh zachovať si svoju kontrolu, majú hlavné imperialistické mocnosti prsty v sérii občianskych vojen, ktoré rozvrátili región. Sierra Leone a Libéria boli roztrhané mimoriadne krvavými občianskymi vojnami medzi rokmi 1989 a 2003. Boje vyhnali z domovov státisíce ľudí, ktorí zaplavili hlavné mesto Libérie Monroviu vytvoriac slumy, akým je aj štvrť West Point. Tá bola v auguste uzavretá v represívnej a márnej snahe zastaviť šírenie eboly v meste.

Sú to záujmy korporácií a bánk, ktoré diktujú politiku hlavných kapitalistických štátov v týchto krajinách a naprieč kontinentom. Obrovská väčšina obyvateľstva, spútaného v chudobe, je zaujímavá len dovtedy, kým funguje ako lacná pracovná sila pre bane a plantáže.

Aj keď je ebola extrémne smrteľná, epidémia šíriaca sa západnou Afrikou je v podstate sociálnou katastrofou – za ktorú sú zodpovedné hlavné imperiálne mocnosti a svetový kapitalistický systém.

zdroj: wsws.org

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára