streda 1. októbra 2014

Neviete o prenájme?

ZUZANA KUSÁ | Pravda
Ľudia by mali pochopiť, že lepšie už nebude a že sa o seba musia postarať sami.


Povedal mi predstaviteľ organizácie bojujúcej za práva detí na láskyplný domov. Stretli sme sa na konferencii s názvom Dieťa ako dar. Mali sme debatovať o tom, ako lepšie chrániť právo detí na život, ktorý sa dá žiť. Mňa pozvali, aby som hovorila o chudobe detí osamelých rodičov a detí z mnohodetných rodín. Nehovorila som o bývaní a po tomto poučení ma to zamrzelo. Na konferencii o dostupnosti bývania hovorila výrečne Anna Ghannamová, keď približovala program Náruč.

Trojročný program pomáha postaviť sa na vlastné nohy osamelým ženám, ktoré sa rozhodli pre dieťa. Pomáha so sebadôverou, vzdelávaním, vzťahmi. A keď je všetko na dobrej ceste, mamy majú kvalifikáciu, prácu a deti chodia do škôlky, zrazu sa všetko láme na tom, že nevedia nájsť samostatné bývanie. Také, ktoré by zaplatili z nízkej mzdy. Len dvom z tridsiatich piatich mám, ktoré prešli programom, sa to podarilo. Obecných bytov je málo a sú pridrahé pre tých, ktorí vykonávajú slabo platenú prácu.

O bytoch za komerčný nájom či hypotékach nehovoriac. Neviete o nejakom prenájme? Pýta sa ma Zorkina mama. Bývajú v ubytovni predanej investorovi za euro s tým, že ju zbúra a platiacim nájomníkom sa postará o bývanie. Zmluva je však napísaná tak, že investorovi dovoľuje zaplatiť rodinám s deťmi na týždeň hotelovú izbu a viac sa nestarať.

Neviete o nejakom prenájme? Tak sa občas pýtajú ľudia zo zariadení núdzového bývania či z krízových centier. Býva sa tam len obmedzený čas, lebo zákon čudne predpokladá, že po pobyte v azylovom či inom centre je už človek finančne silný a schopný postarať sa obývanie sám.

Zdroj takéhoto presvedčenia je zrejmý len u moralizátorov. Je to slepota z osvietenia. Môj poučovateľ presviedčal konferenčné publikum o inteligencii ľudského zárodku tak vášnivo a zoširoka, že od buniek sa nemohol dostať k narodeným deťom ani pri dobrej vôli. Životné podmienky narodených sú pre bojovníkov za právo na život nevyhnutne vedľajšie.

V zbožnom Prešove sa preto podpisujú pod petíciu proti premene opustenej škôlky na zariadenie núdzového bývania pre týrané ženy s deťmi. Strašenie "asociálnymi“ či "kriminálnymi“ živlami účinkuje, hoci ide o ochranu detí, za ktorých narodenie východ a pol Slovenska nadšene pochoduje. Presvedčí Prešov občanov, že nie je legálne žiadať petíciou odoprenie práva na pomoc? Ktovie.

Doteraz sa to nepodarilo mestu Dobšiná, ktoré sa pred viac než desaťročím nechalo obdobne zastrašiť a odstúpilo od zámeru ozdraviť mizerné bytové podmienky tých, ktorých deti plnia detské domovy.

Hlasy kritizujúce takýto prístup k službe bývania sú zatiaľ osamelé. Väčšina organizácií poskytujúcich núdzové bývanie ako keby podobne ako môj poučovateľ nevidela, že efekt ich záslužnej práce nekazia ich klienti príliš "zvyknutí na pomoc“.

Škodnou je nedbalá bytová politika veľkého počtu obcí. Utváraná väčšmi predsudkami tých, čo najviac kričia, a finančnými záujmami, ktoré sa presadzujú poza chrbát občanov, ako starostlivosťou o slušný život všetkých.

Zdroj: pravda.sk
Prebrané so súhlasom autorky.

2 komentáre:

 1. marián vitkovič2. októbra 2014, 0:06

  ... dobrý dojímavý text p. Kusá, ... akurát že bezmocnosť z neho visí ako prvý októbrový sopeľ čenkovej detí ....
  ... čo takto realokovať nejaké nevyčerpané zbytky eurofondov/ grantov APVV na " SAV " a spraviť jedným autobusom výlet tímto " šťastným " ľudom do našej metropoly , trebárs do Národnej rady SR - výbory zasadajú už od 01.10. 2014 , plenárna schodza bude od 14. 10. 2014 do konca októbra . Kompetenčne začnete s radosťou tuto - Výbor pre sociálne veci :

  http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=vybory/vybor&ID=118

  Samý ľudomil tam - Kaník, Mihál, Brocka , ... Vaľová, Jasaň, Jurinová, Tomanová ... - väčšina z nich má aj 3 - 4 štátom či z verej,. zdrojov preplácané fleky , nejaké tie eurofondy teraz či v minulosti , spústu " sociálne cítiacich " kamarátov - taký J. Mihál dokonca za asistenta Jožka Barmoša . Nie zlý futbalista to bol - ale toho " vlastenca " pri 0 : 2 s Anglickom na Mondiale 1982 v španielsku mu ťažko i dnes odpustiť , 1. gól bol tiež polovlastenec - Košičanovi Stanovi Semanovi v bráne sa pri rohu prešuchla lopta pomedzi ruky ako malému chlapcovi ...
  Nie je to marná myšlienka - pozrite - od parlamentu si spravia exkurziu skvostami architektúry na Slavín a späť , na SNP- čku im Lojzo Hlina zadarmo dá po kofole a nejakej tej poživni zo svojej reštiky , ... Pišta Hríb prihodí remitendové kusy .týždňa , Havranova mama nepredajné zbytky knižnej epopeje o ľudomilovi Marhuľovi - Majskom ... Fedor Gál zadarmo na mesiac smart- kartu na sledovanie Novy ktorú si akurát budú mocť strčiť do .... , etc, etc, ... Na záver a na cestu nejaký Kaščák and friends v štýle " Nikdy nebolo lepšééééé " - free minikoncert ... bagetu a lízatko na cestu späť od Mikloško and Srholec - " disident charita kejč - family gang " , ... a pár kíl propagačných papierových sračiek materiálov zo Zastúpenia EU na Slovensku , ktorými si doma radi zakúria .
  Mnoho iných inovatívnych start- up možností " sociálnej kohétie a inklúzie " takouto zážitkovou formou ma ešte napadá , ... ale uznávam , je a bude to organizačne a " good governance " - dosť toporné , ... hocijako - stálo by za pokus . Tak či tak , vdaka za článok .

  Today this is a country free of any mind like Kanaan in the past ...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Zdravim Marian, len vyuzijem prilezitost, ze sem reagujete. Mam tiez dlhdobo zo vsetkeho podobne pocity a hodnotim to cele tak ako aj vy vo vasich reakciach pod clankom nizsie, len vas chcem trochu povzbudit, aby ste to nevzdavali, a dufam, ze budete (v ramci moznosti aj nemoznosti) stale medialne aktivny a tiez polit. aktivny aj v dalsich volbach. Kandidaturou ste ma konecne povzbudili k splneniu si demokratickej povinnosti a zakruzkovaniu do europarlamentu. Je mi jedno cez aku (left-wing) partaj/znacku sa budete angazovat (to uz sam viete zvazit kade realne vedie/nevedie cesta a co treba robit), hlavne nech vas neopusta energia a vsetko dobre do dlhych jesennych vecerov. Palo
   .
   Pokial ide o clanok a jeho temu, tiez ma po zverejneni tej agenturky o peticii napadlo ako prve to co p. autorku. To je ten nas krestanSSký prorodinny raj a free-(mini)market v praxi.

   Odstrániť