streda 15. októbra 2014

Protest pracovníkov SAV, 15. 10. 2014

Výzva vláde a parlamentu SR k realizácii podpory vedy


My pracovníci Slovenskej akadémie vied apelujeme na vládu a parlament SR, aby konali v zmysle programového vyhlásenia vlády, ktorým sa zaviazala rozvíjať vedomostnú spoločnosť a podporovať vedu. SAV je stabilným pilierom slovenskej vedy. Dlhodobo, aktívne a zodpovedne napĺňa svoje poslanie. Slovenská akadémia vied je spolu s vysokými školami a ďalšími zložkami vedy a výskumu stabilizujúcim prvkom modernej vedomostnej spoločnosti na Slovensku. Náš prínos k rozvoju poznania je akceptovaný doma aj vo svete. SAV patrí k najdôveryhodnejším inštitúciám Slovenska. Vládny návrh rozpočtu na rok 2015 a jeho projekcia na nasledujúce obdobie nezohľadňuje množstvo úloh, záväzkov a výsledkov akadémie, jej postavenie v systéme slovenskej vedy, a už vôbec nie v európskom výskumnom priestore. V konečnom dôsledku je pre SAV likvidačný a povedie k dlhodobému rozkladu systému vedy na Slovensku, spomaleniu rozvoja aplikovaného výskumu a k úpadku dlhodobo budovanej medzinárodnej vedeckej spolupráce.

Žiadame jasný koncepčný plán rozvoja SAV, obsahujúci odôvodnené zvyšovanie rozpočtu vo všetkých kategóriách výdavkov zabezpečujúci uchovanie integrity a nezávislosti SAV v jej základných funkciách ako sú veda a výskum, vzdelávanie a spolupráca s inými organizáciami spoločenskej praxe.

Žiadame zásadnú podporu rozvoja SAV na úroveň štandardnú v stredoeurópskom priestore, a rešpektovanie zákonných kompetencií a samosprávnosti SAV.

V Bratislave 15. októbra 2014.

vedachcezit.sk

FOTOGALÉRIA Z AKCIE

6 komentárov:

 1. je to správne, že vedu nebudú dotovať, aj tak v sav tretina vedcov je zároveň členmi sis a veda nepracuje pre nás, tj. tých, z ktorých daní ju platia. vid. wikileaks, ako vedci z sav podporia záujmy firmy monsanto. (áno veda! monsanto financovalo aj vývoj A bomby) teraz sa robí podobný vývoj s antihmotou na cyklotróne v cerne, sav vedci tam vo veľkom participujú, ale ide len o ďalší vývoj zbrane ešte silnejšej ako A zbrane. čo si myslíte, že tú antihmotu využijú najprv na zbraň, alebo mierové účely? čo je jednoduchšie?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ...a všetci žijú v nevedomosti, len Vy viete, aká je pravda...
   Je trochu zvláštne, že by štát krátil výdavky na svoju tajnú službu... teda ak tam pracujú...
   Porozmýšľajte, či aj na Vaše vzdelanie niekto neukrátil výdaje...

   Odstrániť
  2. Hmm.. To je veľmi zaujímavá reakcia. Ďakujem za upozornenie na tieto väzby SAV. Ja by som chcel viac informácií, najmä s tým Monsantom.
   Ak to je pravda, potom má Váš argument zaujímavú hodnotu.
   Ale, čo sa týka tej antihmoty... Neviem, či by to (aj keby istotne chceli, to nepochybujem) vedeli vtrepať do bomby, predsa ten urýchľovač častíc má niekoľko kilometrov v priemere... Aj na to by ste mohli hodiť odkaz.
   Ďakujem za zaujímavý príspevok. (Všetko bolo písané bez irónie, úplne seriózne vážne).

   Odstrániť
  3. Je zaujimave, ze sa pomina pri monsante len A bomba, a co ostatne veci? Nechcem tuto firmu obhajovat, na druhej strane by bolo fajn, keby boli povedane aj dobre veci, lenze tu (SR a Europa) sa to akosi opomina... Je smutne, ze ludia ani poriadne nevedia, co to je gmo a co vselico dobre sa da z nich vyrobit a ziskat, len media im vsugerovali nazor, ze to je "strasne zle"....

   Odstrániť
 2. máte pravdu, vzdelanie sa kúpiť dá, múdrosť nie.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. S Vašou múdrosťou ste asi nechodili do školy, len spadli z mesiaca.

   Odstrániť