utorok 21. októbra 2014

SME za demokraciu, alebo kapitalizmus?

MARTIN K. | Nezávislí
Preto, ušľachtilá redakcia SME, buď všetkým Slovákom učiteľkou a veď nás žiarivým príkladom! Priuč nás pracovnému nasadeniu, vzdelaj nás v prispôsobovaní sa disciplíne trhu, ukáž ako zvyšovať zisky a znižovať počty zamestnancov! Ale predovšetkým, predveď svoju nepodplatiteľnosť, vyjav silu presvedčenia a vlastného názoru! Neustúp, ani keby ťa to malo stáť pracovné miesto! Všetci netrpezlivo čakáme na tvoje prvé lekcie!

Aktuálne najzábavnejšou témou mediálneho priestoru Slovenska je akvizícia denníka SME, ktorý bol legálne včlenený do bohato diverzifikovaného portfólia obávanej a nenávidenej finančnej skupiny Penta. Rozhorčené reakcie tohto najlepšieho, najobjektívnejšieho, najčítanejšieho, najhumornejšieho (Vďaka, Shooty!) a najdiskutovanejšieho (Vďaka, Piano!) denníka nás všetkých milo udivili, srdečne rozosmiali a nanajvýš rozradostili. A nejedná sa veru o žiadnu škodoradosť...

Bezpočetne veľakrát nám neúnavní páni redaktori museli objasňovať koľkú výrobnú neefektívnosť a prezamestnanosť generoval socializmus, ako neúprosne hatil inovácie a podlo zabraňoval zamestnancom v pracovnom nasadení. Opakovane i vytrvalo nám mentorsky pripomínali požehnania voľného trhu, slobodu získanú rozdrvením pút nevoľníctva (Vďaka, Hayek!) a zhodením poroby plánovaného hospodárstva. No pokým sme my, dokonale oslobodení, nadšene a z plných pľúc slobodne dýchali svieži vánok trhového hospodárstva (Vzduch je zatiaľ zadarmo. Vďaka kapitalizmus!), učili sa prvým krôčikom v adoptovaní sa trhu práce, bezstarostne si vychutnávali hypnotizujúce kolísanie priesečníku ponuky a dopytu (Doplácanie na finančné špekulácie je zadarmo. Vďaka kapitalizmus!), redakcia SME zostávala stále v obkľúčení, za nezdolnými hradbami, pod ustavičným patronátom temných socialistických síl. 

Veru, hanba nám! Kto z nás, v prostredí už konečne štátom nelimitovanej ekonomickej voľnosti, čo i len na chvíľu pomyslel na desivé pracovné podmienky zamestnancov nášho osloboditeľského denníka! Veď my sme si len naplno užívali voľnú konkurenčnú súťaž voči globálnym korporáciám a vychutnávali si chlapské potľapkávanie po pleci od neviditeľnej ruky trhu (Neviditeľnosť je zadarmo. Vďaka kapitalizmus!) po každej úspešnej vlne privatizácie. A nezištní redaktori sa deň čo deň museli premáhať a zapierať svoje najvnútornejšie presvedčenie, pôsobiť na pracovisku riadenom dožívajúcimi silami plánovaného hospodárstva. Tu pokorne kládli na oltár ľudstva svoju tichú a monumentálnu obetu, len pre našu slobodu. 

Nadišiel však deň radostný! Aj k nim sa už približuje sloboda, neregulovaná a štátom nedeformovaná! Sloboda ekonomická, zapĺňajúca srdce každého vierou čistého neoliberála blaženosťou a neskonalým nadšením. Veď jedna z trhovo najúspešnejších korporácií nášho malého, ale hrdého Slovenska sa zmilovala! Celú redakciu vyrve z pazúrov ideologické útlaku, vyvedie ich z jaskyne tieňov socializmu na žiarivé svetlo ideí kapitalizmu. V tento povznášajúci moment, nech mi je dovolené vysloviť: 

„Predrahá redakcia SME! Naše srdcia sú rozochvené štátom nelimitovaným šťastím, naše mysle sú napojené na trhový a nevysychajúci zdroj pokoja! Ste oslobodení! Skonala socialistická prezamestnanosť, zbytoční nech sa odoberú predviesť svoju príčinlivosť na neregulovaný trh práce! Už nebudete odtŕhaný od úplného pracovného nasadenia a všetkým nám ukážete, čo vo Vás celé tie roky tichučko driemalo! Už nikým nebudete obmedzovaní vo Vašom ideovom rozlete, veď požehnanie slobody myslenia kapitalizmu je už na ceste k Vám!

Preto, ušľachtilá redakcia SME, buď všetkým Slovákom učiteľkou a veď nás žiarivým príkladom! Priuč nás pracovnému nasadeniu, vzdelaj nás v prispôsobovaní sa disciplíne trhu, ukáž ako zvyšovať zisky a znižovať počty zamestnancov! Ale predovšetkým, predveď svoju nepodplatiteľnosť, vyjav silu presvedčenia a vlastného názoru! Neustúp, ani keby ťa to malo stáť pracovné miesto! Všetci netrpezlivo čakáme na tvoje prvé lekcie! 

Počuť aj hlasy obmedzencov a kverulantov, údajne nastane obmedzenie slobody prejavu, dôjde k vychýleniu jemnej rovnováhy medzi nezávislou tlačou a súkromným záujmom. Avšak to sú len myšlienkové relikty z dôb, kedy na červených nástenkách viseli vždy v ľavo zapozeraní bradatí ideológovia. Veď dnešný moderný svet umožňuje každému naplno prejaviť svoj vlastný názor (Vďaka, demokracia!). Drahocenné výdobytky slobody sa vzťahujú aj na redakciu SME, bez ohľadu na vlastnícke práva. Predsa by majiteľ nechcel vyhladovať strážnych psov demokracie, vycvičiť ich nebrechať na neprávosť. To určite nie, nemusíme sa báť...


Zmeňme tón. 

Redakcia SME doposiaľ neochvejne hájila všetky neoliberálne reformy, neprestajne vyzdvihovala nutnosť prispôsobiť sa trhovým podmienkam a dosiahnuť vyššiu konkurencieschopnosť za každú cenu. A odrazu zmení postoj, s vážnou tvárou začína hovoriť o ohrození demokracie. Pozor! Ich sloboda prejavu bude obmedzená súkromným kapitálom! Toto náhle precitnutie do útlaku kapitalizmu, ktorý ohrozuje práva a prežitie nás ostatných už niekoľko rokov, je neuveriteľne udivujúce. Vyvstáva otázka po príčine oneskorenia ich prebudenia. Predierajú sa zo zázemia do frontových línií, aby tu hrdinsky zápasili o prežitie vetchej demokracie? Alebo obraňujú svoje pravdepodobne neisté pracovné úväzky?


Koláž: redakcia

2 komentáre:

 1. Podobný článok na A2larm, dosť ma pobavil, musel som si ho prečítať 2-krát :D
  http://a2larm.cz/2014/10/takovy-normalni-obchod/

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Nedá sa nesúhlasiť s článkom. Ja osobne by som vplyv SME.sk velmi nevyzdvihoval. Teraz hovorím sám za seba, ale pravdepodobne to bude prípad aj vačšiny SME diskuterov. Veľká časť ľudí článok na SME v§bec nečíta. A čím je dlhší, tak ho číta menej ľudí. Dopredu viete predpovedať čo sa tam píše a tak vačšina ľudí po kliknutí na článok, klikne na diskusie bez toho, aby si prečítal aspoň podnadpis. Stačí vedieť čo to je za téma. SME majú premakané užívateľské kontá, qj pre tých čo nemajú piano, hned sa mi zobrazia rekacie, mám tam prehľadnú históriu príspevkov, dá sa tam posielať pošt a ako na pokeci. Vdaka tomuto tam je veľa ľudí, a ľahko sa udržiavajú, lebo je to návykové, veľa z nich tam chodí vdaka týmto funkciám iba čisto trollovať a potom sa zabávať na reakciách. To je aj dôvod veľkej čitateľnosti resp. veľa klikov. Lebo ked raz napíšete príspevok a niekto na vás v momente reaguje stále si chodíte kontrolovať diskusiu a klikáte na článok. Potom vznikne situácia, že má článok 33 000 kliknutí , 350 príspevkov a reálne ho navštívilo 100 užívateľov, z ktorých polovica článok ani nečítala, a veľa z nich má vdaka pianu viac užívateľských kont. Preto by som nad nejakou propagandu v článkoch nebedákal, reálne to nikto nečíta.
  Samozrejme pre nich sú podstatné kliky a počet disk. príspevkov, lebo od toho sa asi odvíja aj cena za reklamu. Ale to je tak všetko. Aj na topkách majú politické články veľkú čitateľnosť, a nikto sa nad tým nepozastavuje.
  Ale pravda, ten obsah je idielogicky nechútne protiľudový, na kontinentálnu Európu až extrémistický a teraz sa topia vo vlastných výkaloch.

  OdpovedaťOdstrániť