sobota 11. októbra 2014

Socialistická Kuba reaguje najväčším lekárskym tímom na liečbu eboly v západnej Afrike

JOHN MCDEVITT | liberationnews.org
Kým prezident Barack Obama hovorí o „rýchlej akcii“, revolučná Kuba reagovala najväčším lekárskym tímom spomedzi všetkých krajín sveta. Kuba poslala 165 zdravotníkov, ktorí sú teraz v Sierra Leone a ďalších 296 má doraziť do Libérie a Guinei.

Títo zdravotníci majú skúsenosti z prírodných a epidemiologických katastrof, pri ktorých zasahovali v mnohých ďalších lekárskych misiách po svete. „Tím má viac ako 15 ročné skúsenosti v podobných krízových situáciách,“ uviedol Roberto Morales, kubánsky minister zdravotníctva.

Toto je jeden z mnohých prejavov solidarity, ktorý Kuba ponúkla Afrike na zlepšenie zdravotného stavu obyvateľstva a reakcií na zdravotné krízy za posledných 55 rokov. Momentálne má Kuba 50 000 zdravotníckych pracovníkov v 66 krajinách.

Solidarita a starostlivosť kubánskych lekárov a sestier je zaiste reakciou potrebnou, v protiklade s Obamovými 3000 vojakmi poslanými do regiónu, aby „koordinovali úsilie“. Kuba reaguje na výzvu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) najväčším tímom spomedzi všetkých krajín sveta – krajín s mnohonásobne väčšími zdrojmi.

Aby sme porozumeli rozsahu kubánskej reakcie, aj imperialistický Washington Post musel informovať o kubánskej odpovedi na krízu žiarivým článkom s titulkom „V lekárskej reakcii na ebolu Kuba udiera nad mieru svojej váhovej kategórie.“

Viac ako 6000 ľudí bolo doteraz nainfikovaných ebolou a skoro polovica z nich zomrela. Vírus eboly je nákazlivý. Je nevyhnutný kontakt s telesnými tekutinami ako krv, či zvratky, ktoré obsahujú vírus obete. Nakazená osoba je infekčná len obmedzený čas. Na základe matematických výpočtov infikuje ebolou nakazená osoba 1,5 až 2 ďalších ľudí – čo je matematicky približne rovnaká miera „infekčnosti“ ako pri žltačke typu C.

Preto je lekárska odpoveď Kuby a ďalších krajín sveta kľúčovým faktorom pri liečení chorých a zamedzení šíreniu víru zriadením pohotovostnej zdravotníckej infraštruktúry, ktorá chýba v krajinách západnej Afriky ovládaných imperializmom.

Ako povedala Dr. Margaret Chan z WHO pre Washington Post: „Ľudské zdroje sú pre nás očividne najdôležitejšou potrebou.“

Revolučná Kuba dokáže odpovedať na túto potrebu, lebo jej prioritou bolo vybudovanie univerzálneho zdravotného systému mimo súkromný sektor. A solidarita s ľudom celého sveta je oporou nádeje pre svet, v ktorom bude zdravie ľudí na prvom mieste. Kubánska akcia nebude zohrávať len obrovskú úlohu v zastavení eboly, ale bude príkladom sily vyspelejšieho sociálneho systému.

zdroj: liberationnews.org

Santiago Downbeat - Fidel Castro

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára