pondelok 6. októbra 2014

Teploši a svätuškári

Téma sexuálnych menšín sa dnes dobre a často zneužíva. Ultrapravicový štát Izrael si ňou prekrýva svoj krvavý imidž na medzinárodnej scéne, odrovnanému populizmu sulíkovcov slúži ako vlna, na ktorej môžu zviesť svoj diletantizmus, a pre katolícku cirkev platí za žolíka vracajúceho do hry klerikalizmus. Je to progres pre ľudské práva, dá sa to nazvať pokrok?

Téma LGBTI zahltila médiá a dostala sa do verejného diskurzu. Zo všetkých strán cítime tlak rozhodnúť sa a pridať sa na niečiu stranu. Nestačí povedať, nezaujíma ma to, pretože údajne ide o rozhodujúcu otázku o podobe našej kultúry a sveta. Chcete, nedajbože, rozpad hodnôt, alebo, nebodaj, návrat do doby temna? Oboje sa nedá, pretože spoločnosť nemôže prekvitať ak sa toleruje všetko, no na druhej strane má každý rovnaké práva na šťastie.

K identite menšín celkovo patrí húževnatosť presadiť sa a vydobyť si rovnakú či patričnú dôstojnosť. No nemalé úsilie vynakladajú i zarytí bojovníci vystrašení inak orientovanými ľuďmi, odhodlaní pričiniť sa pri obrane toho, čo im je sväté. Kto teda zvíťazí? Žiaľ, z dlhodobejšieho hľadiska vyjdú nervy oboch nadarmo...

Aktivity Schlesinger či Pietruchovej robia týmto témam a komunitám medvediu službu, a lobingom privádzajú ďalšiu nenávisť. Kto však zatvára oči nad realitou a plnohodnotnosťou práv a záujmov menšín, ten patrí k priemernej, pritakávajúcej väčšine, ktorá si nevidí na špičku nosa. Či sa to totiž niekomu páči alebo nie, ak obdivujete Leonardovu Poslednú večeru, či Michelangelovu Sixtínsku kaplnku v Ríme, vedzte, že ich autori boli teplí.

Ako teda brať ľudí takých, akí sú a akými chcú byť? Alebo, ako brať veriacich ako ľudí, ktorí chcú veriť v Boha, a homosexuálov, bisexuálov a transsexuálov ako ľudí, ktorí chcú žiť tak, ako sú šťastní? Možno by nám malo byť jedno, že je niekto “homoš“, ak je veriaci; prípadne jedno, že je “homoš“, ak je ateista. Alebo, rovno povedať: Je mi jedno, či si veriaci alebo ateista, “homoš“ alebo hetero, hlavne, že bojuješ proti útlaku.

Kým sa dostatočne nespolitizujú témy ekonomického charakteru, ktoré sa nás týkajú všetkých rovnako, bude sa diskusia naďalej pohybovať na podivnej línii menšina - väčšina. A tá dokáže opäť splodiť len ten istý strach a nenávisť, na ktoré doplatia všetci. Odmietnime teda referendá a všetky iniciatívy rozdeľujúce spoločnosť. Nemôžeme si to dovoliť. Sme na jednej lodi.

Podporte na vybrali.sme

5 komentárov:

 1. ktorý náboženský idiot toto písal ?

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Nech si metalisti počúvajú metal, nech si menšina ktorá číta knihy číta koľko sa im žiada, nech sa homosexuálovia milujú dorána ale nechajme výchovu detí v rukách otca a mamy.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Alebo detským domovom, že? Vy ste hrdinský sudca, pretože ste nezažili život bez milujúcich blízkych. A ešte sa opovažujete hovoriť, čo smú druhí. Lebo Vy si to predstavujete inak. Čo keby ste riešili svoj život a nezaujímali sa tak prehnane do toho, čo sa Vás nijako netýka? PT

   Odstrániť