streda 26. novembra 2014

Dilma Rousseffová po svojom tesnom volebnom víťazstve vyzýva na jednotu

JONATHAN WATTS | The Guardian

Prezidentka Dilma Rousseffová po najtesnejších voľbách v histórii nasadila zmierlivý tón.
 

Rousseffová bola v nedeľu (26. októbra) tesnou väčšinou znovuzvolená za prezidentku Brazílie, čím zabezpečila, že najväčšia krajina Latinskej Ameriky ostáva pod kontrolou Robotníckej strany, ktorá sa zaviazala riešiť nerovnosť.

Nad probiznisovým kandidátom Aéciom Nevesom vyhrala so ziskom 51,6% platných hlasov, čo je menej ako minule.

Vo svojom víťaznom prejave vyjadrila žiariaca Rousseffová nádej, že krajina bude nepredova5 jednotne. "Namiesto zvyšovania rozdielov a vytvárania nových priepastí silno verím, že vytvoríme podmienky pre jednotu," povedala svojim podporovateľom v Brazílii. "Chcem byť lepšou prezidentkou, ako som bola doteraz."

Zvlášť poďakovala bývalému prezidentovi Luiz Inácio Lula da Silvovi. Viacerí tipujú, že bude kandidovať vo voľbách v roku 2018, keďže Roussefová nebude môcť kandidovať na tretie funkčné obdobie.

Brazílska burza v pondelok stratila šesť bodov a jej mena klesla voči doláru v prvých hodinách obchodovania. Analytici predpovedali, že trh bude na Rousseffovej víťazstvo reagovať negatívne, keďže sa za jej prezidentovania ekonomika do značnej miery spomalila. Nevesa výrazne podporovali brazílski biznismeni, ktorí verili, že jeho protrhová politika skokovo naštartuje rast.

Neves vyjadril prezidentke svoje gratulácie a poďakoval svojim voličom.

Vyše tisíc priaznivcov Robotníckej strany stálo v Rio de Janeiro v daždi, schovávajúc sa pod výklenky časti Lapa, kde na obrej obrazovke sledovali priebežné výsledky. Ako sa ukázalo Rousseffovej víťazstvo, dav prepukol v jasot, mával vlajkami, ľudia tancovali a spievali, "Olé, Olé, Olé, Olé, Dilma, Dilma!"

"Je to dobré pre Brazíliu," povedal jeden z nich, Vinicius Barchilon. "Dilma urobila veľa pre chudobných a máme vládu, ktorá je rozhodnutá riešiť nerovnosti."

Roussefová opäť našla silnú podporu na chudobnom severe a severovýchode, v oblastiach, ktoré najviac profitovali zo štátnych rozvojových projektov a kde väčšina voličov poberá Bolsa familia, program znižovania chudoby, ktorý sa dotýka takmer štvrtiny populácie. No veľa voličov stratila v bohatších juhovýchodných mestách São Paulo a Rio de Janeiro, v ktorých stredná trieda pociťuje frustráciu z umierajúcej ekonomiky a korupčných škandálov.

Voliči boli, zdá sa, rozdelení - a zmätení - často špinavou kampaňou vyznačujúcou sa nadávkami, obviňovaním z korupcie, rodinkárstva a neschopnosti, štvavých ohováraní na sociálnych sieťach a podozrivým meškaním sprístupnenia vládnych údajov o odlesňovaní a chudobe.

Mainstreamové médiá, ktoré boli silno zamerané proti Rousseffovej, sa zameriavali na škandál s kupovaním hlasov, kedy sa provízie najväčšíeho podniku Petrobras použili na kúpenie politikov a financovanie kampane. Časopis Veja tento týždeň obvinil Rousseffovú a jej predchodcu Da Silvu, že o veciach vedeli, čo oni odmietajú.

Vo svojej výzve voličom sa Neves sústredil na to. "Je jediná možnosť, ako ukončiť korupciu: voľte proti Robotníckej strane," povedal počas záverečnej televíznej diskusie.

Ale jeho správa sa nakoniec utopila v sérií protiútokov. Robotnícka strana obvinila Nevesa z korupcie pri výstavbe letiske na pozemku jeho rodiny, z rodinkárstva, keď pol tucta svojich bratrancov a príbuzných dosadil do verejných  miest počas toho, keď bol guvernérom štátu Minas Gerais, ako aj z nerešpektovania žien - narážkou na správu, ktorá už dlho kolovala medzi ľuďmi, že udrel svoju ženu ešte predtým, než sa vzali. Hoci to Neves odmietol, nedokázal už zastavil znižujúcu sa podporu medzi ženskými voličkami.

Nadávky mu tiež nepomohli. Neves prirovnal volebného manažera Robotníckej strany João Santanu k nacistickému šéfovi propagandy, Jozefovi Goebbelsovi. Na oplátku Lula da Silva povedal, že sociálni demokrati zle zaobchádzali s chudobným severovýchodom Brazílie, rovnako ako nacisti so Židmi a že Neves, ktorého označil za opilca a playboya, je tak netolerantný ako bol kráľ Herold.

Avšak 143 miliónov oprávnených voličov si svoje volebné povinnosti splnili pokojne - ak nie nadšene. Hoci sú voľby povinné, viac ako 29 miliónov sa zdržalo hlasovania a asi 7 miliónov hlasov bolo prázdnych alebo neplatných.

Rousseffová, ktorá bola počas svojich študentských rokov medzi marxistickou guerrillou, sa zaviazala, že bude stavať na úspechu svojej vlády pri znižovaní nerovnosti. Za 12 rokov vlády Robotníckej strany sa takmer 40 miliónov ľudí - čo je pätina populácie - vymanilo z chudoby. Priepasť medzi chudobnými a bohatými stále ostáva jednou z najväčších na svete, ale miera nerovnosti podľa koeficientu Gini klesla z 0,56 v roku 2001 na 0,49 a nezamestnanosť sa blíži k rekordnému minimu.

Ale menej pôsobivý je celkový stav ekonomiky. Brazília vstúpila do technickej recesie na začiatku tohto roka a finančné trhy sa ostrejšie obrátili proti Robotníckej strane. Kľučovým indikátorom toho, ako to Roussefová, vzdelaním ekonómka, plánuje zmeniť bude obsadenie postu ministra financií. Súčasný minister Guldo Mantega koncom tohto roku končí.

Zdroj: The Guardian

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára