nedeľa 23. novembra 2014

Globálna ekonomika padá hlbšie do depresie

NICK BEAMS | Wsws.org
Pondelňajšie oznámenie o útlme rastu HDP Japonska v treťom štvrťroku oficiálne uvrhlo tretiu najväčšiu ekonomiku sveta do štvrtej fázy recesie od roku 2008. To je ďalšou známkou toho, že svetová ekonomika zďaleka nezažíva oživenie, ale posúva sa po špirále smerom dolu. Taktiež to znamená, že komuniké vydané v predchádzajúci deň summitu G20, ktoré prisľúbilo zvýšiť globálny rast o 2 percentá v priebehu nasledujúcich piatich rokov, bolo mŕtvou literou.

Správy z Japonska prišli súčasne s údajmi ukazujúcimi to, že stagnácia a úplná recesia sú trvalou realitou 18 členov eurozóny, pričom súčet objemu ich ekonomík svojou veľkosťou presahuje Spojené štáty.

Eurozóna v treťom štvrťroku rástla ročným tempom iba 0,6 percenta, čo je výrazne pod tempom 2 percentného rastu, ktorý vykazovala pred rokom 2008. Najvýznamnejším aspektom dát bol poukaz, že zosun do recesie je sústredený v troch najväčších ekonomikách regiónu: Nemecku, Francúzsku a Taliansku, skôr než na takzvanej periférii.

Nemecko, kedysi ťahúň eurozóny, len tesne uniklo oficiálnemu prepadu do recesie, ekonomika, po poklese o 0,1 percenta v predchádzajúcom štvrťroku, vykázala rast iba o 0,1 percenta. Bolo to prvýkrát, kedy nemecká ekonomika od rozpútania finančnej krízy v roku 2009 zaostávala za zvyškom eurozóny po druhý štvrťrok za sebou.

Taliansko vstúpilo do svojej tretej vlny recesie od roku 2008, pričom rast poklesol o 0,1 percenta v prvom štvrťroku, po predchádzajúcom poklese o 0,2 v priebehu predchádzajúcich troch mesiacov. Francúzska ekonomika narástla o 0,3 percenta, ale len ťažko ide o dobrú správu po poklese v druhom štvrťroku a období bez rastu v prvom štvrťroku.

Príznakom prehĺbenia neduhov je skutočnosť, že grécka ekonomika, pritlačená k zemi po sebe nasledujúcimi úspornými balíčkami a úrovňou nezamestnanosti 25 percent, vykázala najlepší európsky výsledok so štvrťročnou expanziou o 0,7 percenta.

Guvernér Bank of England, Mark Carney, pohnutý prehlbujúcim sa poklesom, vydal ostré vyhlásenie. Centrálna banka vo svojej novembrovej správe o inflácii znížila svoje prognózy rastu pre najbližšie dva roky a vyhlásila, že inflácia zostane pod zámerom 2 percent.

„Indikátory naprieč väčšinou moderného a rozvíjajúceho sa sveta boli stagnujúce,“ povedal. „Európou obchádza strašidlo, strašidlo ekonomickej stagnácie, prísľub rastu opäť sklamal a dôvera klesá.“

Nasledovali komentáre britského premiéra Davida Camerona zverejnené v pondelňajšom vydaní denníku Guardian. „Šesť rokov po finančnej kríze, ktorá priviedla svet na kolená,“ napísal, „červené výstražné svetlá opäť blikajú na prístrojovej doske globálnej ekonomiky.“

Stav globálnej ekonomiky je ešte horší ako v počiatočnom období po krachu v septembri 2008. To preto, že takzvané rozvíjajúce sa ekonomiky, ktoré za posledných šesť rokov vytvárali až 80 percent globálneho rastu, teraz rýchlo spomaľujú.

Počas týždňov po finančnej kríze sa čínska ekonomika stále zväčšovala rýchlosťou takmer 10 percent, a to najmä vďaka poskytnutému stimulačnému balíčku v objeme 500 miliárd dolárov a rozhodnutiu vedúceho aparátu rozpútať masívnu expanziu úverov na financovanie výstavby a infraštruktúrneho programu. Tie dni sú však už preč.

Čínsky rast je teraz pod oficiálnou cieľovou hodnotou 7,5 percent a finančné úrady sa snažia zastaviť rast objemu úverov, kvôli obavám, že by krajina mohla čeliť veľkej finančnej kríze.

Zlé úvery v držbe čínskych bánk vzrástli na najvyššiu úroveň od roku 2008, pričom sa množia ďalšie dôkazy, že realitný rozmach, ktorý hral v uplynulom období kľúčovú úlohu v udržaní tempa rastu, sa chýli ku koncu. V pondelok Národný štatistický úrad oznámil, že ceny nových domov v porovnaní s ich úrovňou pred rokom klesli, a to v 67 zo 70 miest, ktoré úrad sleduje. Predaj domov za prvých 10 mesiacov poklesol v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2013 o 10%.

Čínska ekonomika očakáva v tomto roku vzrast o 7,4 percenta čo je najnižší rast od roku 1990, pričom agentúra Bloomberg podala správu, že vedúci predstavitelia Komunistickej strany Číny plánujú znížiť oficiálny objem rastu pre rok 2015.

V ďalších hlavných „rozvíjajúcich sa ekonomikách“ je situácia rovnaká alebo horšia. Brazílska ekonomika sa v prvej polovici tohto roka ocitla v recesii a neočakáva sa prakticky žiadny rast v druhej.

Ruská ekonomika, ktorá je deviata najväčšia na svete, je rovnako na pokraji recesie. Daný stav je vyvolaný kombináciou dôsledkov rýchleho poklesu cien ropy a sankcií uloženými USA a Európou, ktoré hrozia vytvoriť krízu vo finančnom systéme.

V Európe a Japonsku, rovnako ako v krajinách, ako je Austrália, je mantra vládnucich kruhov rovnaká: treba podniknúť štrukturálne reformy. To však nie je cesta k hospodárskemu rastu, ale spôsob prehĺbenia útokov na mzdy a sociálne podmienky zamestnancov.

Ak túto vetu v Spojených štátoch nepočujeme často, má to svoje dôvody. Je to predovšetkým preto, že útok na robotnícku triedu, ktorý začal v roku 2009 reštrukturalizáciou automobilového priemyslu Obamovou administratívou a pokračoval polovičným znížením miezd u novoprijatých pracovníkov, už stanovil nový štandardy v celom hospodárstve. Dôsledky sú také, že Amerika sa ukázala ako centrum s nízkou úrovňou miezd vo výrobe.

Je tu ďalší rozhodujúci dôsledok prehlbujúceho sa globálneho ekonomického kolapsu.

Pred piatimi rokmi na summite G20, ktorý sa konal v nadväznosti na finančnú paniku, bol vzduch plný prísľubov kooperácie, kolaborácie a nutnosti poučiť z roku 1930, kedy ekonomické súperenie viedlo k vypuknutiu druhej svetovej vojny.

Tieto záväzky sú dávno na vedľajšej koľaji a tohtoročný summit G20 v Brisbane bol poznamenaný agresiou voči Rusku a len málo skrývanými hrozbami zo strany USA, že po tom, čo mocnosť obetovala „krv a nemalý objem peňazí“ na zabezpečenie nadvlády v ázijsko-pacifickej oblasti, je odhodlaná udržať svoju ekonomickú a vojenskú nadvládu proti Číne, v prípade potreby aj vojnou.

Vládnuce triedy po celom svete nemajú ekonomické riešenie krízy systému zisku, len program sociálnej kontrarevolúcie a svetovej vojny, ktorá hrozí deštrukciou samotnej civilizácie.

Medzinárodná robotnícka trieda musí zasiahnuť a vziať veci do svojich vlastných rúk tým, že bude bojovať za revolučné socialistické programy, zamerané na zvrhnutie rozpadajúceho sa kapitalistického systému a rekonštrukciu svetovej ekonomiky tak, aby uspokojovala ľudské potreby.

20.novembra 2014

Zdroj: Wsws.org

10 komentárov:

 1. marián vitkovič23. novembra 2014, 14:58

  ... celkom dobrý prehľad toto , len - to všetko vieme - kde je plán ako z toho von ? To mám fakt všetko robiť sám ? , ma neštvite už !?! ... lebo , inakšie no , sa budeme/te furt pýtať ako toť ľuboško Blahovie na slovutnom Vratimovskom seminári - link vedľa na " Nové Slovo " - " Aká je odpoved ľavice na globálny kapitalizmus ?" - že či teda " antiglobalizmus či alterglobalizmus , či čo vlastne " - a ani on sám ešte sa nerozhodol .... vlastne áno - vybral/i si taký že " animo/anti/alterglobalizmus " resp,. správnejšie " animo sociálna demokracia " ... Ináč by mu už mohol niekto prezradiť že nech furt nevyplakáva nad hrozbami TTIP - z toho nič najbližšie 2 roky nebude , už to vzdali i v EU i u Baraka a na Wall Street - svetová depresia/deflácia im drbe na hlavy každý deň v rýchlejšej a pravidelnejšej kadencii , snád si nemyslíte že budú dalej nasierať masy hentým už medializovaným zástupným lajnom ....

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ľudia nemajú vedomie na spoločenskú premenu. Veď kto číta tieto články, tieto slová? Väčšina o to nemá záujem. Je spoľahlivo zabetónovaná vo svojej maloburžoáznej mentalite, hovorí si: "Dáko bolo, dáko bude. Prinajhoršom pôjdem do Čiech alebo do Nemecka na stavbu". Slováci sú konzervatívni a sociálna zmena im je proti srsti. Nechcú ju, stačilo by im, keby len trochu viac zarábali. Väčšinu nezaujímajú ani elementárne ekonomické fakty (nieto teórie o týchto faktoch), ani politické dianie. Aj keby mimozemšťania naklonovali 20 revolucionárov plne oddaných ideálom spoločenskej zmeny, na Slovensku by spáchali samovraždu z beznádeje nad nemožnosťou vyburcovať ľudí k aktivite. A to nehovorím, že by niekto mal pochodovať na parlament, ani len rozprávať sa im nechce o nutnosti spoločenskej zmeny. Tu môže mať ktokoľvek dokonale premyslenú teóriu, ktorá by zabezpečila dostatok pre všetkých. Stačí, že príde dajaký klamár a povie, že bude chrániť tradičné hodnoty a tradičnú rodinu a tradičnú biedu a všetci mu hrdo dajú hlas. Lebo slová "tradícia", "hodnoty", "tvrdá práca a rodina", to všetko pôsobí na voliča ako kúzlo. A týmito gýčovitými slovnými spojeniami sa rád nechá opiť. A pri najhoršom sa tento kresťan obráti na krajnú pravicu, aby už konečne urobila "poriadok", ale ten jeho maloburžoázny poriadok, kde všetci počúvajú a robia "to čo majú", teda držia hubu, chodia do roboty a šporia na byt, auto, dom, dôchodok a všetko iné.
  Tu sa asi nedá nič urobiť...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. marián vitkovič23. novembra 2014, 20:25

   ... akože fajn , ľudsky , korektne , ste to napísali , a .... všetci to , samozrejme vieme ... mimozemšťania tu xyz- dalších rokov nič klonovať nebudú , keby aj , bolo by to systémovo v tomto kontexte a v kontexte našich " vlastných " životov šumafuk ... áno, ľudia v tejto krajine nečítajú, nerozmýšľajú , popravde - súčasný " systém vzdelania " z nich , v podstate zámerne , produkuje ustráchané jednorelátkové teľce s dramaticky vysokou mierou substitúcie na každé prdnutie globálneho kapitálu ... " No a čo ? " - opýtalo by sa prešibané trulénzo M. šimečka bľabotajúce a mlžiace o " deficite liberálnej ľavice " v tejto zemičke v toť zatiaľ jedinej hajzelpapier edícii Projektu N k 17 . novembru .... No a čo ?!? - pýtam sa ja osobne už xy- rokov . Chcete tu " zhniť zaživa ? " , alebo si na preskačku to " hnitie zaživa " sem- tam spestríte Gatstarbeitom v USA, GER , GBR či AUT ... ? Nech sa páči , no ja napr. som hniť zaživa , hlavne " na mozgu " teda, neplánoval od svojich cca 5 let , čo sa matne pamätám ... Come on , don t disturb yourself , šírte hoci i túto nateraz " prekliato populárnu stránku " , bojujte , ... a , polemizujte hoci i s týmito komplet natvrdlými :

   http://www.menejstatu.sk/evolucia-socializmus-a-sklamanie-po-89/

   ... ja Vám/vám len možem sľúbiť , že im to vysvetlím čisto geneticko - mutačne presne opačne a potom zmetamorfózujú tak , že " ruskí boľševici 1917 " proti nim budú Murray Rothbard s Pepom šímom ... tak to jednoducho bude . S humorom , nadhľadom a - optimizmom - vpred !

   Odstrániť
 3. Ako vždy zábavné napísané.
  Ja len, že ani informovanie nefunguje. Ľudia nie sú na tom tak zle, aby verili ľavici, zatiaľ (alebo si to nechcú pripustiť). A keď na tom budú zle tak aj tak budú veriť pravici. Celá mediálna propaganda je pravicová. A čo je najhoršie, aj to všetko, čo sa nazýva zdravý rozum je pravicové. Pretože zdravý rozum káže, staraj sa hlavne o seba, dajako to preži a potom, čert to ber. No a tento egoizmus to je vlastne základ kapitalizmu, teda pravice.
  Najväčšia sranda, ľudia idú ku dnu, príjmovo aj statusovo a volia ľudí, ktorý ich tam dovedú ešte rýchlejšie! Viď Amerika.
  www.youtube.com/watch?v=jSQRMXVdqkY
  Môžeme na hlavu teoreticky poraziť ideológiu všetkých tých vypasených neoliberálnych akože "think" tankov, s tými logicky inkonzistentnými koncepciami Rothbanda, Friedmana a všetkých týchto apologétov našej slobody. Aj tak je to nič, keď im stačí otvoriť hubu a povedať "Sloboda", "Štát je zlý hospodár" a najlepšie "There is no such think, as a free lunch" (Čo potom jedia tí, čo žijú z výnosov cenných papierov?) a všetci im tlieskajú. Musím priznať, že ma optimizmus prechádza...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ak dáte ľuďom dôvod nebáť sa, tak sa báť prestanú.
   Vpravo Vám Red Hot Chili Peppers venujú pesničku. PT

   Odstrániť
  2. Bože zase len vyplakávanie.

   Odstrániť
 4. marián vitkovič24. novembra 2014, 9:07

  pre " anonymný" i PT - ... sakra " anonymný " už neoptimisto - šak to ste " náš " ! Informovaní racionálni " pesimisti " - soľ zeme každej ! Tuším to bol Ernest Gellner , často dosť povrchne nepochopený " military - nationalism " - culture derivant , ktorý kdesi napísal že " víťazstvo akokoľvek prenikavého racionálneho rozumu nie je vždy a všade zaručené ... " Sakra , to je výzva ! - aký tam strach ... Apropó , fajn video s tým RHCHP - som si práve spomenul že na " Fight Like the Brave " poskakuje s gitarou ešte Hillel SLOVAK ktorý si cca pol roka na to v 1988 dal poslednú dávku , mäkkýš jeden neracionálny , no ... Ale takto - pozrite " systém/antisystém" sa nám pomaly ale isto opäť chystá " preventívne picnúť " aby si opäť " predlžil mandát " , hľa už aj Fero Múčka je nasratý :

  http://dennik.tyzden.sk/fero-mucka/2014/11/24/ked-nasi-hipsteri-robia-policy/

  ... priatelia, očakávam ešte od vás voľačo trefné o " geopoliticky- placebo- zahmlievacích tzv. soc.- dem. hipsteroch etc. " - a máme kompletnú detekciu a diagnózu ochranných pimpov " oligarchického podbruška " .... - lebo ono teraz vibruje na maximum - v prípade " samoinštalácie" p. precedu za šéfa parlamentu nastanú predvídateľné predčasné srandy zásadného významu - nazvime to , vhodne : " 25. november / 5 frimaire p. precedu " - btw, 5 frimaire vo franc. revol./republ. kalendári je " Deň svine / Cochon " .... Coup d état ? Coup d état ?! Coup d état !

  ... takže - zase nás/ vás " systém/antisystém " možno preventívne oserie - darmo, tí mladí zo VZDOR-u majú pravdu aspoň v jednom celkom určite : " Voliť nestačí , / permanentne sa organizuj ! " ... sakra, Julo Bosák ml. nie je 4 dni v Bratislave a - už organizujú " štátne prevraty " ....

  ... naklepal by som o tom - a nielen o tom - hoci i 5 " humorno- realisticko- nostradamovských " statusov na fcb ... ale teraz fakt nemám čas - pred pár hodinami dokázal nejaký " akože slepúch " na bicykli na zastávke MHD vo fajn rýchlosti vraziť do mňa tak " umelecky " že mi lakťom v podstate vyrazil 2 zuby , .... , preventívne " racionálne " som ho nezabil , kto by teraz chodil cca pol roka po fízloch a súdoch .... takže tento týždeň venujem /musím/ stomatológii ... a vy bojujte priatelia, bojujte, žiaden strach .... Coup d état before gates ! Držím palce ! ... Bez srandy , " systém/antisystém " je definitívne dosratý ....

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. na portal tyzden uz par rokov nechodim (co by som sa tam asi dozvedel ?) , tak po dlhom case som klikol na ten link co ste prilozili..no zda sa mi, ze ste asi Mucku nepochopili..pise presne tie iste "kosturiakovske" bludy co aj pred 5-10r. a vobec nie je nahnevany a vobec to stale nepochopil..musel mu to naznacit az diskuter "waldi" v diskusii pod clankom...ak by to myslel uprimne, tak by svoj clanok uz davno venoval aj hipsterom z pravicovych thinktankov, mimovladok, vsetkym tym hipsterskym siritelom a realizatorom reforiem a privatizacii..s tymi vsak chodil na konferencne papacky...P.

   Odstrániť
  2. marián vitkovič25. novembra 2014, 16:10

   nič v zlom , ale argument že nechodíte na .tyzden je akože k čomu ? ... ja ich predsa od napamäti považujem za " zahmlievacích Gorila/ gorila etc. idiotov tak á 1.200 evri plus voľajaká moderovacia bokovka s chlebíčkami za kus ... " , ale to neznamená že ich sem- tam nečeknem že ako " inovatívne" im zasa drbe .... apropó, z dikcie a ponuky nimi a podobnými obslužnými " investigatívnymi " ochechulami práve akože otváraných káuz celkom presne vždy určíte " momentálne záujmové trendy " vnútorných šarvátok slov. oligarchie a polit. pimpov pri prerozdeľovaní neofeudálnej rentičky ... To že je Fero Múčka " kolbas " , takisto ako tí všetci ním akože kritizovaní " hipster nudgingoví analytici " na štátnom cecku , " mainstreamoví " novinári kompleto jak by smet etc. - ľaľa - Paľko Sibyla je už " dočasne poverený vedením odboru vnútornej politiky Kancelárie RPMN- Kisku - ... to mi azda nechcete objasňovať , preboha , na to by došla i moja v podstate " dnes " 100- ročná babka , keby sa na to pred 3 rokmi nešťastnou náhodou nevybodla ... Celkovo mám pocit , že by ste tu mali zaradiť " vyššiu rýchlosť " , napriek všetkým limitom , a - skúste napr. rigorózne " prehipsterovať " napr. Blahu, Chmelára , Draxlera ... a podobné " zjavy " , to vám, nič v zlom , bohviako nejde - a to je dosť problém ... Alles Gute , Freunde !

   Odstrániť
  3. by ste tu mali...kto ja ?...ale ved ja som len obycajny citatel, navstevnik webu ako aj vy, nie admin...ludi prevadzkujucich portal nepoznam...a nie, ta prva veta nemal byt argument, len konstatovanie...P.

   Odstrániť