štvrtok 20. novembra 2014

Nemecká armáda povedie rýchlu odvetnú silu NATO

PHILIPP FRISCH | wsws.org
Podľa správy uvedenej v sobotňajšom Die Welt povedie nemecká armáda rýchlu odvetnú silu NATO vo východnej Európe. Tieto konzervatívne noviny, ktoré sú dobre napojené na vrcholové kruhy v NATO, uvádzajú nasledovné: ministri zahraničia členských krajín NATO plánujú už na svojom decembrovom zasadnutí zriadiť dočasný elitný vojenský útvar pod nemeckým vedením. Útvar má byť pripravený na nasadenie už začiatkom roka 2015.

Elitný útvar bude formálne vedený nemecko-holandským zborom, ktorý sa nachádza v Münsteri, v oblasti Vestfálska. Tento zbor integroval niekoľko tisíc zo svojich 40 000 vojakov do útvaru NATO rýchlej odvetnej sily (v angličtine: NATO Response Force - NRF). Zbor je pod nemeckým velením, pričom v čele armády bude stáť generálporučík Volker Halbauer.

V rámci systému rotácie vedenia Nemecko tiež povedie NRF pozemné bojové sily v roku 2015.

NRF bola založená v roku 2002 z iniciatívy vtedajšieho amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda. Skladá sa z bojových síl, ktoré môžu byť nasadené na misie s vysokými operačnými požiadavkami. Konferencia NATO sa v septembri minulého roka vo Walese rozhodla výrazne rozšíriť NRF a pridať jednotky rýchlej odozvy. Jednotky rýchlej odozvy by mali byť vybudované v roku 2016.

Tvorba elitnej zásahovej jednotky je súčasťou systematického zbrojenia vo východnej Európe zo strany NATO, ktorého cieľom je priamo Rusko. "Je to jasné znamenie pre našich spojencov na východe a jasný signál pre Moskvu," hovorí vedúci predstaviteľ NATO v citovanom článku Die Welt. Noviny ďalej komentujú: "Cieľom je masívne zvýšenie schopnosti Aliancie reagovať, aby tak mohla v priebehu niekoľkých dní brániť svoje územie proti hrozbe zo strany Moskvy".

To sa teraz stalo mantrou imperialistických mocností a ich mediálnych obhajcov. Vojensky štvavá zahraničná politika NATO je zobrazená ako mimoriadne opatrenie proti hrozivej situácii vytvorenej Moskvou. Podľa Die Welt bolo vytvorenie NRF reakciou na "zvýšenie počtu ruských vojenských manévrov a nových hrozieb vo východnej Európe a Pobaltí a na ruskú agresiu."

V skutočnosti sú agresori vo Washingtone, Bruseli a Berlíne. Európska únia (EÚ) a Spojené štáty vyprovokovali konfrontáciu s Ruskom prostredníctvom organizovania pravicového puču v Kyjeve. Teraz sa pomocou vytvorenej krízy snažia začleniť Ukrajinu do sféry svojho vplyvu a vojensky obkľúčiť Rusko.

Rozsah plánov NATO ukazuje, že aliancia sa pripravuje na vojnu s jadrovo vyzbrojeným Ruskom. "Rok 2015 bude skúšobná doba pre nové vysunuté jednotky," hovorí Die Welt s odvolaním sa na zdroje NATO.

Nová sila bude vykonávať vojenské cvičenia a podieľať sa na veľkých vojenských cvičeniach NATO plánovaných na budúci september v Taliansku, Španielsku a Portugalsku, ktoré nesú pomenovanie Trojzubec (Trident Juncture). Noviny píšu, že v prípade vážneho stavu núdze by daná vojenská sila mohla rýchlo zasiahnuť v prihraničných regiónoch Ruska. Mohla by byť podporená leteckými a námornými jednotkami jednotky z Francúzska a Španielska, ktoré by umožnili vykonávať veľkú vojenskú akciu proti Rusku.

Správa v Die Welt zdôrazňuje ústrednú úlohu nemeckej vlády v provokáciách NATO proti Rusku. V septembri nemecké letectvo prevzalo kontrolu nad leteckým dohľadom Baltského mora. V rovnakej dobe Nemecko zdvojnásobilo počet vojakov v medzinárodnom Severovýchodnom zbore v poľskom Štetíne. Nemecký generál Hans-Lothar Domröse minulý týždeň hovoril o možnosti uskutočnenia veľkých vojenských manévrov zahŕňajúcich desiatky tisíc vojakov na ruskej hranici.

20. novembra 2014

Zdroj: Wsws.org

(Dodatok: Domröseho rodiná história činí jeho výroky o to viac zlovestnejšími. Jeho otec, Lothar Domröse, bojoval v druhej svetovej vojne ako veliteľ Wehrmachtu na východnej fronte. V rámci prezbrojovania nemeckej armády bol v roku 1956 prijatý naspäť do armády a následne si vybudoval úspešnú vojenskú kariéru. Zdroj: Wsws.org)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára