štvrtok 27. novembra 2014

Sme ľudia, nie stroje!


Celoslovenský pochod na podporu Kolektívneho vyjednávania, 27. 11. 2014, Košice, viac: facebook

Jozef Belica: Robíme od rána do večera a živoríme z mesiaca na mesiac
Monika Benedeková:Chceme dosiahnuť, aby mzda zamestnancom umožňovala dôstojnú životnú úroveň
Mikuláš Hintoš: Vzájomná solidarita je našou veľkou devízou
Slavomír Manga: 80% ľudí na Slovensku žije od výplaty k výplate, to sa musí zmeniť!
Emil Machyna: Človek je najvyššia hodnota, nie kapitál, nie rentabilita, nie zisk
Svetielka nádeje / Celoslovenský pochod na podporu Kolektívneho vyjednávania
10 minútový zástup: Sme ľudia, nie stroje!

11 komentárov:

 1. Odborári sú už sprofanovaní asi tak ako KSS - komunisti. Jedni trepú stále o Ukrajine, Sýrii a Nato o USA a tu nič takéto reči neriešia, z domácej politiky sú úplne vedľa, asi tak informovaní ako priemerný novinár na pokeci a hentí odborári len stále rokujú, rokojú so SMerom a nevie s kým, po každom rokovaní sa usmievajú ako blbci a za mesiac už protestujú s tým istým prejavom ako predtým. Tieto odborárske protesty niesú zlé, ale toto je plytvanie davom. Nech si uvedomia, že po každej masovej demonštrácií po ktorej sa nič nezmení len znižujú potenciál davu, unavujú ho, vzniká apatia, a keď sa objaví nejaká riadna politická iniciatíva, tak len kývnu rukou, že ved tam sme už boli minule a nič z toho.
  Tieto protesty treba podchytiť na riadne politické požiadavky. Lebo tu keď niekomu nehrozí smrť, tak sa ani zo stoličky nepostaví. Chce to politické protesty, jasne smerované s požiadavkami a plánom. A nie takéto výkriky do prázdna a navyše s ľuďmi čo okrem prejavov do megafónu nič moc nevedia.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tieto komentáre nie sú zlé... len si treba uvedomiť, že pokiaľ v nich nie sme alebo sa nepodieľame na ich lepšom usmernení, ostávame v rovine "treba"... PT

   Odstrániť
 2. a zamestnanci majú malé platy a zamestnanci majú malé platy a máme malé platy a dookola, to vieme všetci, ale čo dalej ? a zamestanci majú malé platy a zamestnanci majú malé platy a dookola to isté. a čo budeme robiť ? No budeme rokovať ! A s kým ? No s vládou ! a o čom veď s nou rokuje už 8 rokov o ničom, lebo nič nežiadajú iba nejaké zmeny v zákonníku práce. A stále dookola sa točíme dookola a takto môžme robiť protesty každý mesiac odborári. Veď toto tu už bolo pred koľkými rokmi a kde sme...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Komentáre, komentáre... boli a budú a kde sme?
   Bola a je možnosť sa zapojiť do protestov, podebatovať s protestujúcimi, s odborármi, s komunistami, presviedčať ľudí, aby nevolili menšie zlo, budovať solidaritu... Dúfam, že to robíte.. PT

   Odstrániť
  2. Ľudia si v dave uvedomujú svoju silu, silu solidarity, a to, že v tom nie sú sami. Prečo stále hovoriť o nedostatočnostiach a zneužiteľnosti protestov, keď to môže byť aj naopak. Ľudia môžu časom vyjadriť svoju nespokojnosť s odborárskym vedením, zmeniť taktiku... Okrem fotografii takéto kompletné video v médiách nebolo, pretože na ňom vidieť silu a rozsah zlej situácie. PT

   Odstrániť
  3. robím to jasné. Len toto zamrzí, že toľko ľudí na ulici a výsledok nejaké rokovanie tripartity, kde sa zmení nejaké ustanovenie zákonníka práce, ktorý aj tak nikto nedodržiava. Pracovné zákony sú len výsledkom niečoho, treba cieľavedome budovať, ale to si vyžaduje výrazné politické zmeny, ľudia by chceli nejakú iniciatívu kde sa zapojiť a sú ochotní aj podporiť.
   Podľa by to samotným odborom neprospelo, ale celej situácii aj áno, ak by normálne na proteste natvrdo povedali, že koho voliť, nie konkrétne, ale podľa nejakých znakov, lebo vsadím sa, že 70% z tých bežných členov odborov volí SMEr a sú úplne politicky dezorientovaní.
   Vyjdu do ulíc, nič a potom zase a zase nič. Ja len mám problém s tým, že to je strašné plytvanie potenciálu. Ale teraz si to nikto nemusí brať osobne samozrjme

   Odstrániť
  4. Video som nerobil ja, ani to nebolo brané osobne. Ako som povedal, takto aspoň vidíme, koľkých sa situácia reálne dotýka, a aký je to potenciál. Uvidí sa, nakoľko sa splnia predstavy ľudí, uberať sa môže rôznymi smermi. Je to však proces a boj, ktorý pokračuje, nie stávková lotéria, ktorá (zase) nevyšla a tak zahodíme žreb... PT

   Odstrániť
 3. Hej ve´d jasné, videá chválim, to je všetko v pohode. Klubúk dolu pred videami na tejto stránke, top kvalita. O to pokoj.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. ísť protestovať je hlúposť. a vo svojom voľnom čase zvlášť o 17.00. odbory v tomto prípade nahrádzajú centrá voľného času. a robiť komparz pre siskárske drony a cieľ policajných obuškov tiež nemá zmysel. v minulosti som bol na podobnej odborárskej demonštrácii v 99 v ba. neviedlo to k ničomu.
  vládnuce elity si dovtedy budú robiť so zamestnancami čo chcú, dokedy sa nebudú báť. až potom bude tripartita. a na to aby sa báli treba argumenty. napr. bojové.
  celkom účinné sa ukazujú aj demonštrácie pred bydliskami elít. tam sa boja o svoje semeno a zle to vplýva na ich elitných susedov. vládne budovy, sú veľmi strážené. ešte dobre vyzerá ak je protest pred budovou komerčnej televízie. taký komerčný materiál len tak nescenzurujú, lebo je to dráma, redaktor nemusí ďaleko cestovať za svojim príbehom a dobré je v pozadí demonštrujúcich zapáliť zopár starých pneumatík, alebo kontajnerov. vyzerá to akčne.
  machyna je táraj.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. marián vitkovič30. novembra 2014, 16:51

  ... áále, koňov oný, toto všetko- občas mám fest pocit že všetci títo "myslitelia, korporativist. spolky -vrátane odborov, politici jak by smet" tu majú v hlavách fakt kompletne nasraté ..Its simple like hell - p.preceda and comp. jednoducho veria že do 03/2016 im tak- tak akurát vyjde "šťastíčko,štipka nie veľmo inovatív. populizmu a jaký-taký svetový ekonom. pseudošvung plus trvale nízka inflácia " nafest ako guma v 30-ročnom pyžame študenta PF UK BA.. , ale predsa .. Asi takto - podstata pre nich je dezagregovať sociálno-vekové skupiny voličov, ich "mobilitu",stupeň závislosti od štátu a - hlavne korektne " vyňuchať " očakávania - teda vlastne "intergeneračne a intertemporálne divergentnú diskontnú mieru týchto záujmovo reálne izolovaných skupín - nazvime ju "r"". Takže, podme :1.star. a iní penzisti - asi 1,2 mil. kusov , priem. príjem 365 jevri/mesiac , "politická obálka" na rok- 5,256 mld jevri, ale "r" až cca 8 - potom nutný bonus/ zvýšenie penzií, voľačo "zadarmo",lacnejšie energie, etc / cca 421 mil. EUR ,2. reálne pracujúci "mimo štátu a verejného sektora" - cca 1,4 mil. kusov , intergen. a intertemp, musí byť ich priemerný príjem aspoň 2-krát penzia - teda cca 730 EUR , ale "r" postačí i 2 ak inflácia bude oscilovať okolo 0,5 - takže " poltická obálka " vrátane tzv. kolektív. vyjednávaní - cca 12,265 mld jevri na rok , nutné plus - cca 245 mil.EUR, 3. štátny,verejný sektor plus polit.- mainstream.
  obkecávači /"univerzity,akadémie , ..vrátane SME,Projektu N ... Kušnierika, Hríba, Havrana ..",k tomu čistí "spindoktor-pimps a politický dorast"- cca 0,7 mil. kusov - nutná "status- difference"- priemerka - 3-krát penzia - čo je 1.095 jevri - potom "politická obálka" cca 9,2 mld jevri ročne, "r" v tomto prípade cca 4 - takže nutné ročné "bezpečnost. navýšenie" cca 368 mil. EUR , 4."ostatní" - deti, nezamestnaní, full rezign., pendleri,etc.: 5,45 mil.obyv. mínus to doteraz - takže asi 2,15 mil. ks krát aspoň tá stredná penzia - 365 EUR- "politická obálka" - asi 9,4 mld jevri ,"r" maximálne 2 - takže "nutné pridať"cca 188 mil. EUR agregát., opravy okien v jasliach inkl. .. Suma somárov : p.preceda to vrátane "osobitných umelotráv. ihrísk, len havarijných investičných stimulov ,etc" obstará v pohode za 1,3- 1,4 mld.jevri na rok tohto " kontrolovaného /re/transferíku"- to je v podstate "malina"- jak toť vykázal Kažimír, Filko a podobní "Fiskalkompakt- melody guys/gays"- to dali napr. v 2013 ako "konsolidačné úsilie" / iked, v podstate len zvyšovaním daní a odvodov - teda "ich nápravou" ako zvyknú hovoriť - full na účet toho tu skomírajícího MidlleClassu čo teraz vyvaľuje beľmá na Hlinu a comp/..But/butt/but - SMER-áci and comp. idú hocijako "very high bet"- povedzme že globálny "advanced economies"- rast /podľa IMF-októb. prognóza / fakt bude 2,3% počas 2015 ..potom- x-y-z- parametrov- sorry ale to tu už nenarvem - hentí "Slovak think/politicians" potrebujú aby nechcíp do konca 2015 reálne pod 1,73 %.. hmn, no toto by som fakt negarantoval, ak to pod to spadne - tak "Amen - cma !" - v logike "internal/external real economy contagion : 2- 4- 8" . etc, etc, - by potom p.preceda dal v 03/2016 tak cca 8,45 % .. Samozrejme , treba sa "pozichrovať"- vyrobia ešte extra asi 15 strán po cca 0,7 % vo voľbách , no tak či tak by som si na "vláda SMER- Sieť 2016" nestavil .... Hento - Machyňa a zbytok "Istropolis- JMF- boys" etc. nič nerieši , ... Balica bol aspoň za tými šičkami,- ale generálne:placebo platfuso ... čo robiť ?!? 5. stav, 5. republika - na hento "kalkulatóro transformico" nakadiť ... inak to tu bude ešte i 2045 ..asi zbytočné píšem , ale- aspoň nebudete hovoriť že som to neurobil, ja som taký poctivý dobromyseľný slušák . Pekný deň ešte .

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Môžem sa spýtať kedy budú tie referendové otázky a petícia ? Dúfam, že to nejde do stratena.

   Odstrániť