streda 5. novembra 2014

Zmluva medzi EU a USA: kto stratí, kto získa?


4. 11. 2014, BISLA, Bratislava

občianske združenie Progresívne fórum a Friedrich Ebert Stifturng e. V., zastúpenie v Slovenskej republike

MODERÁTORKA DISKUSIE:
Brigita Schmögnerová / Progresívne fórum

HOSTIA DISKUSIE:
Ľuboš Blaha /poslanec NR S
Eduard Chmelár / politológ, Akadémia médií
Slavomír Manga / viceprezident KOZ SR
Judita Vanková / riaditeľka odboru, MH SR


www.fes.sk

5 komentárov:

 1. socialna demokracia zložená z podnikateľov sa má snažiť zastaviť dohodu TTIP ? :D
  Ja verím tomu, že táto sociálna demokracia čoskoro padne na hubu a že tým zbohatlíkom sa to všetko vráti aj s úrokmi už na tomto svete.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Sociálna demokracia je samozrejme podriadená zbohatlíkom (na Slovensku) a vo všeobecnosti je neschopnou stranou, pretože sa snaží zmieriť svoj kladný postoj ku kapitalizmu a negatívny postoj k nerovnosti príjmov. To sa samozrejme dosť dobre nedá.
   Ale bolo by naivné sa domnievať, že tým pádom je ľavica zbytočná. Práve naopak. Je veľmi potrebná, pretože jej ide o nové ekonomické usporiadanie (to padnutie zbohatlíkov na hubu). Tí zbohatlíci nepadnú na hubu "len tak", ani nám mimozemšťania (asi) neprídu pomôcť vymaniť sa z tejto lepkavej siete korporátnej moci. Snáď sa to podarí nám.

   Odstrániť
  2. Mna tak napadlo: ak si dobre pamatam, tak Karl Polanyi v Great Transformation zacina tym, ze v liberalnej historiografii boli Tudorovci povazovani za spiatocnikov, pretoze trochu oponovali closures a poor laws atd. Polanyi oponuje, ze v kazdom pripade oni boli potrebni -- iba vdaka ich spomalovaniu bola tvorba troch "fiktivnych produktov" (land, labour, money) mozna -- inac by "the social" disintegroval prilis rychlo a nastal by backlash a laissez faire by sa neuskutocnil. Mozno o 20 rokov, 100 rokov po Polanyim, bude niekto moct skonstatovat, ze socialna demokracia cca 1970-2008 bola potrebna aby sa transformacia na neoliberalizmus mohla vobec uskutocnit.

   Odstrániť
  3. Dúfam, že anonymný nenaznačuje, že potrebujeme neoliberalizmus.
   Pretože, neoliberalizmus tu je a my sa ho potrebujeme zbaviť. A všetky tie klamstvá, lži a polopravdy o "slobodnom trhu" a jeho úžasných požehnaniach treba spláchnuť do záchodu.
   Sú len dva typy ľudí, ktorí obhajujú neoliberalizmus:
   1. Naivní a zvedení ľudia, ktorí sadli na lep sladkým rečiam o slobode a sebestačnosti.
   2. Kúpení intelektuáli, ktorí za peniaze túto slizkú agendu vytvárajú.

   Odstrániť
 2. marián vitkovič6. novembra 2014, 19:31

  nevie mi to správne zaradiť - ale takto aspoň - ten " anonymný " príspevok "" Karl Polanyi/ GreatTransformation/ Tudorovci / " sociálna demokracia " ako oxymoron vo vzťahu ku skutočnej ľavici "" je tu zatiaľ " zásah roka " . Rešpekt - so is it , friends .

  OdpovedaťOdstrániť