pondelok 8. decembra 2014

Vďaka Bohu za Fica!

Kapitalizmus bez falošného vinníka neexistuje

Pravičiar sa stotožňuje s tým, čo je. Jeho pozícia spočíva v trvaní na daných podmienkach, nech sú akokoľvek nespravodlivé. Robí tak z prostého dôvodu: Systém mu vraví, že tých hore nemôže kritizovať, pretože tam čochvíľa môže byť on. ,,Poctivá práca sa predsa raz musí vyplatiť!” šepká si v duchu. Za jeho neúspech preto môžu tí, čo sa nesnažia, čo si to zľahčujú, čo len bedákajú.

V televízii vidí, že títo zatratenci nemajú spôsoby, ani úroveň - sú vulgárni, škaredí, hlúpi, odpudiví-, zatiaľ čo sa smotánka oblieka vkusne, je upravená, hovorí v náznakoch a spisovne. Nemusíme ani porovnávať dve relácie, keďže v zábavnom, anketovom programe máme tento kontrast v jednom. Moderátorská dvojica z vyšších kruhov si pozýva osobnosti šoubiznisu, aby sa spolu smiali na bedároch ulice a dokázali, že nadradenosť je právoplatná. Nevzdelanosť a zanedbaná sociálna situácia, ktorá je prejavom rozvráteného sociálneho systému, je braná ako očitý dôkaz prirodzenej hierarchie. Pritom sa opomína, že sa táto vyššia vrstva zrodila a obohatila na zneprístupnení škôl, nemocníc, práce a bývania druhým ľuďom.

Pravičiar, na rozdiel od chudobných pracujúcich, alebo nezamestnaných, ešte dúfa v skoré zlepšenie svojej situácie. Chudobní pracujúci však dávno vedia, že napriek namáhavej celodennej a dlhodobej práci nedokážu vyžiť zo mzdy. Rozdiel medzi pravicou a ľavicou je teda v tom, či ešte veria alebo už rezignovali. Pravičiara neustále trápi stihomam ukráteného zisku. Volič ľavice nedúfa vo viac ako to, že si udrží, čo má.

Pravičiar sa nezaoberá chybným systémom, no navzdory tomu sa čuduje zlým výsledkom, ktoré vytvoril. Dookola sa rozčuľuje, že zo zlého nevychádza nič dobré. Ultrapravica (v podobe neoliberálov, fašistov a neonacistov) je najtvrdohlavejším príkladom tejto prevrátenej logiky usiľujúcej zvrátiť stále horší dôsledok na lepšiu príčinu. Ako sám seba klamúci lenivec vynakladá pravica všetku možnú aktivitu na to, aby odložila či zakryla nápravu problému.

Hanebné obviňovanie obetí a velebenie vinníkov považujú za hrdinstvo. Aby nemuseli riešiť problém v celej jeho šírke a zjednodušili si myslenie, stelesnia všetky neduhy systému do jedného predstaviteľa. Z marginálnych elementov -ako sú učitelia, úradníci, slobodné matky, imigranti-, robia strašiakov a hrozby neprekonateľných rozmerov.

Na Slovensku sú neduhy systému zhrnuté do politika Fica. Fico poskytuje zámienku pre nefungovanie beztak vadného systému. Kapitalizmus bez falošného vinníka totiž neexistuje. Preto, “vďaka Bohu za Fica”. Práve vďaka nemu si môže pravica udržiavať sen o (inak) fungujúcom systéme a ľavica zas nie je nútená meniť svoje postoje. A to je tiež rozlúštením záhady prečo nemusí pravičiarsky denník SME útočiť na menšiny.

4 komentáre:

 1. marián vitkovič8. decembra 2014, 12:32

  ....P. Takáč ,áno je to tak,fajn píšete, ale... ALE !...pozrite- "roztrieskať na maderu" Schutza,Filu,Morvaya,Hríba,čikovského,Tódovú /žemlovú... Havrana st. i ml....Kremského/ex- Trend, teraz- s príchodom Penty SME a zároveň jeden z výboru "Aliancie pre rodinu"/, Rada Baťa /ex- Trend, teraz RPMN- Kiska hlavný spindoctor/... či hoci "subtílneho" Mgr. P. Sibylu /ex-Trend Baťo - pucflek , potom SME, mono.sk, ... teraz - "čuduj sa svete" -povereného riadením odboru vnútornej politiky inaugurovaného RPMN- kára :
  https://www.prezident.sk/?kontakty /.... a k tomu aj ten akože "ľavo/pravý - good governance every bitch and pimp"-trust z umiernenej "aj p. preced" malomeštiacko- istotovej strany - IFP MF SR, RPRZ, " ľavicov" think- tanky a ich "INESS, INEKO , etc, - akože opozitá" - v podstate - "z tej istej kaviarne" plus cca 36 poradcov SMER- áckych "hovoriacich hláv" vo vláde a v parlamente , etc,etc.... - to dokážem/e/?/ "s deviatimi prstami v nose a passiou Cé. ..." tak za štvrť roka obdennými fejtónikmi totál kompletne... Je ale toto /dnes/ hlavný problém ?!?... zrejme nie, to je ľahká korisť "lovu kuriev, ktoré sa už dávno samoidentifikovali s tým že kurvy boli, sú a zostanú , lebo - šak sloboda výberu , no nie ?!?" ...
  Pozrite, na "antiFico" - fcb ich už Lipšic,Matovič,Sulík a Hlina - full impotent- herci cca cez týždeň naháňajú na "demonštráciu" 10. 12. 2014 - furt im klesá " target- rate" - teraz sa z cca 39 tisíc pozvaných tam chystá 3,1 tisíc... a to bude ešte klesať , ale ! : - je to dobrý barometer - z tých 3,1 tisíc príde napokon, ak nebude pršať a/alebo krutá kosa , maximálne polovica , ani to nie ... napíšu že tam bolo 5 - 7 tisíc ľudí - aj ked im dron nasníma in flagranti tak 867 kusov ... no hocijako - táto "rate" - 3,1:39 tisíc - cca 8% áno , to je v podstate celý tunajší reálny potenciál "prokapitalistických, trickle down- veriacich ..." , ochotných - lebo už aj BA majú stále menej čo žrať a každý sa nemože "umiestni" ako toť P. Sibyla - ochotných počúvať tie zastieracie predprogramované pindy o " antikorupcii" ... Reálne potom - kedže v tejto krajine je teraz - exactly - 4 414 433 voličov a- pri účasti cca 60 % - koef.1,6 - je to cca 350 tisíc hlasov vo voľbách ...k tomu prirátajte- presne 135089 kusov "kovaných SMER- ákov" - áno to sú všetci , vrátane blízkej/širokej rodiny ktorí majú u p. precedu and comp. totálne bytostný osobný záujem a choseň - to je počet ich voličov v posledných voľbách do EP s "megaluxus" - kandidátkou s p. eurokomisárom na čele - verte že vtedy nahnali každého pod hrozbou "zamestnanecko- rentového zastrelenia " nahnateľného ... Takže, mladý muži - ausgerechnet maximálne cca 12% potenciálnych a cca 18% realisticky voliacich "kusov uvedomelých, no hlavne bytostne zainteresovaných hoci - v perverznej kombinácii - Vám/vám tu reálne rajduje kompletne republiku" ...a - "vašim/našim hlavným problémom" furt je riešiť hentých roztrasených, dosratých etc.no ešte furt "aspoň trocha pri korýtku, ked sa hlavné prasce nažerú..." maximálne 18 % .... hmn
  Jasné, je to ťažké,hľa- pošuk Milanko Krajniak vypustil dnes už 17.diel " predkontrolovanej epopeje"- a má za pár hodín cez 5 tisíc čítanosť, tisíc likes na fcb- hlavne že skutočne doležité mená mu i v tomto "jazdeckom" dieli akože antiPenta/AntiLexa -ságy zasa chýbajú, simple- je "vzorne predposrán" :
  http://www.poslednykriziak.sk/hascak-lexa-paska-a-ich-spolocne-konicky-penta-story-17/421/ ...

  OdpovedaťOdstrániť
 2. marián vitkovič8. decembra 2014, 12:43

  ... už len dokončím - kvoli formátu - stačilo dlhých rečí, ved sú aj tak zbytočné , predsa len - malý darček pre Vás osobitne - toto som minule čírou náhodou objavil pri pátraní po detailoch osudov povestnej " S. Hollósy Nagybanya " - maliarskej školy - Madari to šikovne vydali cez Berkeley už v 1994 - celé je to fajn , ale str. 77 - 104 / A. Kadarkay : The Demonic Self : Max Weber and Georg Lukács / sú tak akurát skvostné - to máte na Vianoce - a na furt už - takže " merry Christ ... priatelia , ... stand in the storm " :

  http://epa.oszk.hu/01400/01462/00015/pdf/EPA01462_Hungarian_Studies_1994_Vol9_No1-2.pdf

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem za fajnotku, p. Vitkovič. Pre Vianocami je užitočné vedieť sa človeku trafiť do vkusu :)
   Článok som zvládol za pár hodín, keďže v ňom nie sú žiadne odkazy a (aj keď to tak nevyzerá) bolo to len cvičenie v lacanovskej teórii. Prvý a posledný odsek opisuje, čo je fantazma. Článok vrhá trochu svetla na motivácie pravice. A myslím, že v ňom opísaná rezignácia ľavice zodpovedá Vami spomínaným subjektívnym motiváciám ľudí voliť Smer.

   Ľavičiarom totiž chýba Idea, o ktorú by sa mohli oprieť, a tak nevedia, čo sa od nich očakáva. Preto je to dnes ona, kto je konzervatívny a oportunistický, zatiaľ čo na skryté záujmy politických subjektov kriticky poukazuje pravica. Ľavica tak iba odpovedá na danú podobu systému a demokraticky si volí zachovanie individuálnych záujmov, hoci cez fašistov, Smer, LGBT komunitu. Tu sa dotýkam aj toho, čo som písal minule, a čo určite nebolo rozohrávaním interpretácií pre radosť z interpretácie á la týždňový Šarkozy. Ide o to, že keď sa za súčasných podmienok sústredíme na ekonomickú stránku veci, ostaneme v područí individuálnych záujmov, a takto sa nič nezmení. Vždy sa nájdu dobráci (Fico, Orbán, Putin, Hlina, hocikto) ponúkajúci výhody, ktoré sú neskôr draho vykúpené. Nejde o to, rozoznať toho, čo to myslí dobre, ale nepristúpiť na obmedzenia na ne sa viažúce. Zmenu ekonomickej stránky spoločnosti je možné reálne dosiahnuť (i doslovne v zmysle dočiahnutia) len trvaním na tom, že nikoho nevylučujeme, že diablovi odmietneme zaplatiť za to, čo chceme. Žiadne vylúčenie menšín, žiadne obmedzenie demokracie, žiadne zhoršenie situácie. Ak na to pristúpite, pri prvej príležitosti si kompromis vyberie tvrdú daň.
   Ľavica je a vždy bola pokrokom pre všetkých, nie len ekonomickou stránkou, ktorá je sama osebe príliš individualistická.

   Odstrániť
  2. Anonym, asi som celkom nepochopil, čo myslíte tým, že: "ekonomická stránka je sama o sebe príliš individualistická". Môžete to nejako upresniť?

   Ja považujem ekonomickú produkciu za silno kolektivistickú - a to vôbec nie z nejakého ideologického dôvodu (sám seba nepovažujem za ľavicovo zmýšľajúceho), ale z čisto odborného dôvodu: aby mala výroba vnútornú logiku, tak musí byť organizovaná kooperatívne / asociatívne či ako to ešte inak povedať, proste spoločným rozhodovaním a nie nejakým individuálnym egoisticky deformovaným rozhodovaním orientovaným len na zisk a nič iné. Nehovorím teraz vôbec o tom, kto a ako toto má organizovať, ale ide mi o charakter ekonomickej produkcie. Len kozumný / spotrebný aspekt je individualistický (každý máme iné potreby a tiež predstavy o ich naplnení). Ale výroba práve musí byť poňatá odborne-kolektivisticky, lebo tento "Daseinskampf", tento kolotoč akože "súťaže" o miesto pod slnkom, teda boj výrobcov na trhu tovarov a pracujúcich na trhu práce je chorý a nie zdravý stav.

   Odstrániť