pondelok 1. decembra 2014

Vyšetrovanie údajného prepojenia kosovských top politikov na najatého vraha

JULIAN BORGER | The Guardian
Právna misia EÚ v Kosove, ktorá je kritizovaná za to, že údajne stráni silným miestnym politikom, v piatok 7.11. znovu otvorila vyšetrovanie prepojenia obvineného najatého vraha a vysokopostavených činiteľov vladnucej strany.
Tento krok prichádza v čase, keď má EÚ poslať právneho experta, aby zhodnotil činnosť Právnej misie EÚ v Kosove - EULEXu - ktorá sa ocitla v kríze po tom, ako ju nedávno obvinil britský informátor, že ukrýva dôkazy o korupcii.


Vyšetrovanie sa začína päť rokov potom, ako odhalený vrah Nazim Bllaca na videu prehlásil, že sa podieľal na rade vrážd politických odporcov ako súčasť údernej zložky pracujúcej pre výzvedné krídlo vládnucej strany PDK.

Nové vyšetrovanie temnej špionážnej skupiny známej ako Shik by mohlo byť nepríjemné aj pre západné výzvedné služby, najmä CIA a Francúzsku DGSE, ktoré premiéra Hashima Thaciho, PDK a Shik podporujú už od vojny vojny v Kosove v rokoch 1998-99. V tej dobe Američania a Francúzi protežovali Thaciho ako najúčinnejšieho veliteľa Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) bojujúcej proti srbskej armáde, ktorá prevádzala drastickú operáciu proti povstaniu a "etnické čistky".

Niektorí kosovskí a EULEX vyšetrovatelia sú presvedčení, že tieto vojnové spravodajské väzby pomohli chrániť vedenie PDK a od vyhlásenia nezávislosti Kosova v roku 2008 brzdili úsilie o obmedzenie korupcie a organizovaného zločinu v krajine.

V novembri 2009 Bllaca vo svojej videovýpovedi uviedol, že pracoval pre Azema Sylu, bývalého ministra obrany a niekoľko ďalších mocných činiteľov strany.

Podľa kosovského denníka Koha Ditore - ktorý ako prvý publikoval odhalenie britskej informátorky Marie Bamiehovej a správu o vyšetrovaní Sylu - sa rodina Bllacu kvôli bezpečnosti v stredu presťahovala do zahraničia. The Guardian nezávisle potvrdili začatie vyšetrovania Sylu s odkazom na zdroj z misie EULEX v Kosove.

Syla a Thaci opakovane zamietli obvinenia, že by boli zapojení do korupcie a politických vrážd. Syla povedal Koha Ditore: "Dôveryhodnosť týchto obvinení je často nepodložená a tendenčná."

V roku 2012 bol Syla vyhostený zo Švajčiarska, čiastočne za zneužitie systému sociálneho zabezpečenia, keď tam získal 350 tisíc eur v dávkach za zdravotné postihnutie, zatiaľ čo pôsobil ako politik v Kosove.

Hovorkyňa misie EULEX Dragana Nikolić-Solomonová uviedla, že nemôže ani potvrdiť ani poprieť či prebieha vyšetrovanie. "Ako isto uznáte, vyšetrovanie nie je možné komentovať verejne. Jedným z hlavných princípov je princíp diskrétnosti."

Spustenie nového vyšetrovania, ktoré budú mať na starosti kosovskí vyšetrovatelia a vyšetrovatelia z EULEXu, nastolí otázky, prečo sa nezačalo už pred piatimi rokmi.

Vo videu z roku 2009 Bllaca uviedol, že pracoval pre výkonnú zložku Shik, ktorá je zodpovedná za zabíjanie "kolaborantov", predstaviteľov opozičnej strany LDK a potencionálnych svedkov, ktorí by potvrdili vojnové zločiny veliteľov UCK.

Uviedol, že sa v období medzi rokmi 1999 až 2004 zúčastnil na zhruba 17 trestných činoch, vrátane vrážd, pokusov o vraždu, vyhrážania a vydierania, vyhlasujúc, že pracuje pre Sylu.

Hrozilo, že jeho svedectvo zničí PDK a potvrdí podozrenia, že Shik, ktorý mal byť rozpustený, zostal silnou silou pôsobiacou v tieni kosovského verejného života.

Podľa Andrea Capusselu, bývalého šéfa ekonomickej jednotky International Civilian Office, medzinárodného dozorného orgánu v Kosove, je Shik "hlavným nástrojom elity pre politickú trestnú činnosť a veľké kriminálne podniky, s odhadovanými ročnými ziskami 200 miliónov dolárov."

Bllacovo priznanie bolo pre EULEX veľmi nepríjemné, pretože sa neskôr ukázalo, že sa pár mesiacov predtým pokúsil vypovedať pred vysokým európskym prokurátorom z misie, ktorý však o tom neurobil žiaden záznam. Navyše, EULEXu trvalo štyri dní od Bllacovho verejného svedectva, kým ho zatkli a dali do ochrannej väzby.

Bamiehová, britská informátorka v srdci krízy súčasnej misie EULEX, denníku Guardian povedala, že vyššie postavený prokurátor jej zabránil vypočuť Bllacu a získať tak informácie o vodcoch PDK a ich zapojení do podozrivých privatizačných obchodov. Bamiehovej povedal, že to nie je dôveryhodný svedok.

"Samozrejme... jeho vyhlásenia, v ktorých obvinil sám seba a ďalších vrahov ako on, sa brali za dôveryhodné, ale za nedôveryhodné sa brali tie, v ktorých obvinil členov politickej elity, a to napriek skutočnosti, že takéto vyhlásenia ho vystavili vysokému riziku odplaty a bolo preto nepravdepodobné, že by boli vedome nepravdivé," povedal Capussela v hodnotení práce misie EULEX počas šiestich rokov jej pôsobenia.

Nové svetlo na atentáty zo strany Shiku sa môže byť nepríjemné pre západné výzvedné služby, ktoré pomáhali zakladať túto organizáciu počas vojny v Kosove, kedy NATO podporovalo UCK pri vyháňaní srbských síl z bývalej juhoslovanskej provincie, dláždiac tak cestu pre vyhlásenie nezávislosti v roku 2008.

Kadri Veseli, šéf Shiku a blízky poradca Thaciho pre internetové stránky americkej GlobalPost v roku 2011 uviedol: "Mali sme veľa partnerov - 25 spravodajských služieb... americké nám veľa pomáhajú."

Veseli povedal, že zahraničné spravodajské služby pomohli Shiku "vo všetkých smeroch", ale poprel, že by Shik vykonával systematické politické vraždy.

Okrem CIA získal Shik osobitnú podporu aj od francúzskej spravodajskej služby DGSE. Francúzsko ako jediné zo západných spojencov poskytlo vojenský výcvik pre UCK. Britmi zachytená srbská vojenská komunikácia počas vojny v Kosove dokonca ukázala, že v Srbmi nachystanej pasci boli spolu s bojovníkmi UCK zabití aj dôstojníci DGSE.

Podľa vyšetrovateľov, ktorí sledovali činnosti Shiku, prestúpila na jar roku 1999 z lodi v albánskom prístave Durres do francúzskej vojnovej lode skupina 20 regrútov Shiku. Boli oblečení do tmavomodrých košiel, aby tak splynuli s francúzskymi vojakmi. Previezli ich do Francúzska, kde získali špeciálny tréning na prácu so zbraňami ako súčasť kurzu sebaobrany zblízka. No podľa vyšetrovateľov sa niektorí z Francúzmi vycvičených regrútov Shiku neskôr stali členmi vražednej zásahovej jednotky.

Francúzske vzťahy so Shikom sa narástli, keď francúzski vojaci po zásahu NATO v roku 1999 prevzali kontrolu nad severným Kosovom, zahŕnúc oblasť Drenica, domov Thaciho rodiny a jeho blízkeho okruhu. V rokoch 2010 až 2012 viedol Eulex bývalý šéf operácií DGSE Xavier Bout de Marnhac.

Kosovský vyšetrovateľ odhaduje, že úderná jednotka bola zodpovedná za viac ako 30 vrážd a že vzťahy s Francúzmi zohrali úlohu v zjavnej neochote misie EULEX doviesť vyšetrovanie až k vrcholovým kosovským politikom.

"Samotní títo strelci samotní nie sú dôležití, ale sú prepojení na chránených ľudí," uviedol vyšetrovateľ. "Ľudia z rôznych krajín majú medzi sebou citové puto z vojny."

"Je pravda, že na konci roka 1999 boli francúzske väzby medzi PDK a Shikom užšie, pretože francúzski vojaci boli nasadení v oblastiach, kde bola táto skupina silnejšia," povedal bývalý francúzsky činiteľ, ktorý slúžil v Kosove. "Ale 'spolupráca' nikdy nešla tak ďaleko, ako to dnes hovoria niektorí ľudia. A USA išli ďaleko nad rámec! Je pravda, že Francúzsko cvičilo niektorých ľudí, ale bolo to v rámci vytvorenia Kosovských obranných síl."

Západné spravodajské služby vyslali ľudí do Ústrednej spravodajskej jednotky (CIU) UNMIKu, misie OSN, ktorá riadila Kosovo od vojny po vyhlásenie nezávislosti. Po sérii zatknutí osôb podozrivých z prepojenia na Shik v roku 2004, trvala CIU na "posilnení" systému, kedy musela dať kosovská polícia dopredu vedieť o vyšetrovaniach a zadržaniach. Vyšetrovateľ povedal, že toto malo za cieľ ochrániť agentov a vojnových spojencov.

V roku 2008 mala databázu CIU prevziať misia EULEX, ale keď bola uložená na základni NATO v Prištine, zničil ju neobjasnený požiar.

Zdroj: The Guardian

9 komentárov:

 1. marián vitkovič2. decembra 2014, 7:44

  ... chlapci , neviem či ste na to prišli sami , alebo vám to niekto poradil - ale v každom prípade je to " geniálne nebezpečná intuícia " - hentá " EULEX - Albania prevádzková porucha " by mohla spoľahlivo odfajčiť i nominatívne v podstate celé dnešné " inštitucionálne obsadenie " Brusselu , a - čo je fakt k " smíchupopukání " - paradoxne , v prvej línii jeho českú a slovenskú byrokrat- vyžírkovskú časť ... skúste sa v tom trocha viac pošpárať , ale opatrne ! Aj ked , klasika , momentálne sa to " odkláňa a mlží do zabudnutia / domotania" ostošesť , takže - asi z toho bude znova vyšetrené - veľké lobogo ...

  Skúste radšej preložiť a uverejniť tento kus :

  http://www.theguardian.com/money/2014/nov/28/being-homeless-is-better-than-working-for-amazon

  ... a hlavne nič , ani na Christmas , neobjednávajte cez tohto magora :

  http://www.nybooks.com/articles/archives/2014/jul/10/citizen-bezos-amazon/ ,

  ... nech mu definitívne picne kurz akcií ktorý je aj tak " aditívno- reinvestično- expanzívne " voodoo , nakoľko ani 1 rok nevyplatil dividendu ... a páli definitívne do .... vdaka .

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Amazon sa chváli, ako postupne nahrádza zamestnancov robotmi. No veď môže potom aj zákazníkov nahradiť robotmi a budú určite kupovať neľudským tempom.

  Ale ktovie? Možno to tak už je, že časť tých nákupov a tržieb nie sú skutoční zákazníci, ale dajaké sofistikované transferové procesy, fiktívne nákupy a kamufláže na oslnenie verejnosti a konkurencie. Asi ako ten španiel so svojou firmou Gowex, čo mal byť akože španielsky Google, vzor podnikateľského úspechu. Údajne poskytoval verejné wi-fi v mestách po celom svete, ale po 10 rokoch vyšlo najavo, že iba konzumoval úvery z bánk a potom sa sám udal na polícii. Takých príkladom je na svete samozrejme asi milión. Je to fakt efektívny spôsob ekonomickej produkcie.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. marián vitkovič3. decembra 2014, 17:18

   ... v podstate na to idete správne , ... Amazon je z invest. hľadiska v prakticky čistá bublina , postavená , okrem iného , na "" forever expanding, diversifiing and , first of all , " all about monopolizing" " - klasickom oblbnutí typického dnešného small- investors - crowdu ... pomaly to vyzerá ako John Law - copyright ... a , samozrejme - klasické odrbávanie pozitívneho cash flow - diferencia medzi splatnosťou pohľadávok a záväzkov - ... trebárs aj tu , ale toho už je plná p.del kade tade :

   https://hbr.org/2014/10/at-amazon-its-all-about-cash-flow/

   ... sa nasmejeme ešte ked na " citizen Bezosa " nabehne konečne americká Antitrust Division of Department of Justice ... ale , to tak skoro asi nebude , čoraz žebravejší " umelecko- literárno- filozofický etc. prekariát ... " je aj v U.S.A. - podobne ako v sloven. hájoch a kaviarničkách - a vlastne všade inde - už vycvičený na " božiu, hlavne nie revolučnú / ! / " - /ne/trpezlivosť .... " misa šošovice a kábel na net hoci aj z nejakého Kohézneho fondu EU a "" long bright future before eyes "" - to furt stačí ešte , plus voľajaký " globálny neškodný žižek- grafoman clown " .... Ale zase , načo by " dosratí " chodili do lesa , šak je tam dosť oligarcho- poľovníkov ...

   Odstrániť
  2. Vďaka za link, pán Vitkovič, z mojej strany to bol len taký "výstrel od boku", ale teda je to fakt zaujímavé...

   Už pred časom som si uvedomil, že tam kde sa to preháňa s automatizáciou to vždy musí pokrivkávať v obchodnom a finančnom riadení firmy. Oni tí "zodpovední manažéri" keď nevedia ten biznis robiť poriadne, tak hľadajú spásu v technológiách - a tým tiež väčšinou nerozumejú tak kúpia drahé novinky a zbytočné hračičky.

   "Veď je to na lízing, zatiahneš to z cashflowu, kamarát je v lízingovke šéfom, ty dostaneš zľavu on zas niečo bokom, a vôbec - na výplaty zamestnancom aj tak úver nedostaneš, lebo veď kto by už dnes investoval do ľudí - to je blbá investícia."

   Inak by ma zaujímalo, koľko asi existuje percent (globálne) reálne produkujúcich podnikov, ktoré by nezarevali pri poriadnom transparentnom a nezávislom audite?

   Odstrániť
  3. marián vitkovič4. decembra 2014, 0:23

   ... p. Szolgay, tá Vaša posledná otázka je fakt sakra zapeklitá takže len heslovite -ponajprv- práve pozerám že akcie Amazonu dnes skončili na 316,5 USD, teda -3,1% dnes a cca -18% za rok , ale aj tak - furt megabublina jak Mexico City - že /virtuálne/ P/E ratio - cez 166 /!/ ,hm, každá slušná kótovaná firma s P/E cez 16 by "pred Reaganom/Gorbačovom " bola považovaná za "pokus o ekonomickú vlastizradu na drobnom investorskom americkom ľude, resp. jeho 401k- penzijných fondoch..." , holt časy sa menia .... Koľko percent globálnych podnikov by v /neriadenej/ dnešnej tzv. monopolistickej konkurencii malo prežiť rigorózny audit ""bez goodwillu/badwillu /či počítania budúcich ziskov z relatívne mladého poistného kmeňa ktorý si ani nebude nárokovať protézy/bypasy/kúpele ... lebo ho predtým - a pred penziou rovno "slobodosúťažne" picne - teda Dovera - patent ...""


   ? ... Asi takto - ak ste optimista - tak cca 25 % / Eaton- Kortum tzv. gravity a len odvetvové ricardiánske relatívne komparatívne výhody /, - alebo len 1/8 - 12,5 % / Simonovska- Waugh - totálne komparatívne výhody a tzv. plná špecializácia - teda ""koncept" aj pracujúci na Kamčatke / hypoteticky a WTO / súťažia s tými v Kostarike v pestovaní banánov ... "" .... Hocijako , o.i. , už i napr. Acemoglu- Bimpikis - Ozdaglar / vlastne už pred terajšou " večnou krízou " / tuná krásne, čisto a neprestrieľne ukázali že kompletné množstevno/cenové / teda Cournot i Bertrand - competition v jednom / konkurenčné " prisposobenie v / Stackelbergerovom / - oligopole / dnes globálne všeobecná podoba tzv. trhových štruktúr / - Vám/vám robí hocijako 1/6 sveta / kapitálové kapacity , práca , hocičo alokované / "trvale a nezvratne prebytočným"...a v dalšom kole ide "k ledu" dalšia 1/6 z tých 5/6...a tak furt dokola resp. do revolúcie , zatiaľ asi toľko teda , s radosťou do nového dňa :
   http://economics.mit.edu/files/5786

   Odstrániť
  4. Vďaka, ticho a naivne som dúfal, že to bude aspoň 30%. Tú revolúciu by som radšej nespomínal, aj keď sté výročie je za dverami. Stále mám nádej, že všetci dostaneme rozum a nejako to postupne vyriešime po novom, teda v prvom rade cez reálnu "economic literacy" ktorú si osvojíme - teda dostatočný počet ľudí. Myslím, že bez nej to tak či tak nepôjde, či už revolučne alebo evolučne.

   Odstrániť
  5. A čo hovoríte na toto, pán Vitkovič?
   http://rt.com/business/211659-uber-40-bn-valuation/
   Teším sa na vašu devastujúcu kritiku....

   Odstrániť
  6. marián vitkovič6. decembra 2014, 19:43

   heheheheheh, priateľu " anonymný , a čo Vám/vám tu ja budem , " free of charge , of course " , akože ohodnocovať celý terajší i budúci / IPO / " slepičinec viery ... " NASDAQ , či voľačo podobné ? ... a to ešte na tejto poctivo anti- oligarcho- anarcho antikapitalistickej stránke ktorá asi ako posledná vo svete odmieta vytrvalo hoci i 1 jusa/jevri/cent trebárs i z priblblého eTarget-u ?!? ... heheheheheh , ale dobre , skúsme teda test , Vy/vy si prečítajte túto celkom vydarenú " situačnú správu " o najnovšom rozpoložení týchto taxi-app výpalníkov - z akurátnečko ešte toť nedávno všetkými pripečenými slovenskými libertariánmi vychvaľovaného " Roger Douglas" NZL :

   http://www.nzherald.co.nz/business/news/article.cfm?c_id=3&objectid=11369989
   ... pohútajte potom , poanalyzujte , posčotujte - a určte teda Váš/Váš odhad reálnej hodnoty initial public IPO toho " zázraku " ... podľa toho , ako bude podľa mňa realistický , skúsim potom poanalizíruvať ja teda ....

   " There is no such things as free lunch ... " , šak viete , no ... veľa zdaru.

   Odstrániť
  7. Mňa zarazilo v tom pôvodnom článku to veľkohubé vyhlásenie, že to vytvorí milióny pracovných miest. Hneď som si pomyslel: "Jasné. Z čista jasna sa tu otvorí nový trh a všetci budú zázračne využívať tú službu." Zdá sa, že investori využívajú ľahko dostupné peniaze (ECB prisľúbila QE, aj keď to nefunguje dvadsať rokov v Japonsku, teraz to isto zaberie) a namiesto do reálnej ekonomiky (stroje, fabriky), kde je miera ziskovosti limitovaná, investujú do pochybných aplikácií. Robia to s vierou, že práve im sa podarilo nájsť "Svätý Grál" a že spoločnosť, do ktorej vložili peniaze bude rásť ako kedysi Microsoft. Čo by aj s tými peniazmi robili? A keď sa to pokazí, zatiahne to vláda, ako vždy.
   Tá spoločnosť môže do pol roka skončiť, alebo sa jej môže začať dariť. Ale takú hodnotu predsa nemôže mať, veď jej hodnota sa odvodzuje od budúceho "optimistického vyhodnotenia" jej budúcich úspechov. No... Nie som ekonóm, ale dáva mi to zmysel len ak sa snažia investori nájsť hocakú príležitosť pre rýchle a masívne zhodnotenie. Ale, či to táto spoločnosť dokáže zabezpečiť? Neviem, nepoznám trh s danými službami. No aby už teraz mala takú hodnotu, sa mi nechce veriť... Ináč, mne sa aj iné spoločnosti zdajú nadhodnotené (Google, Ebay, Amazon a podobné).
   Žeby nás čakala druhá dotcom bubble?
   Ináč, ďakujem za odpoveď....
   M.K.

   Odstrániť