utorok 20. januára 2015

Sex s cirkvou na jednu noc

Ste si vedomí toho, čo môže vzísť z tohto neuváženého flirtu?


Sex s cirkvou na jednu noc je lákavá avantúra. No bez ochrany, bez ochrany ľudských práv, môže byť veľmi nebezpečnou záležitosťou, ktorá môže skončiť prenosnou chorobou šíriacou hlasovania o každom, kto nie je ako my. Kam teda až chceme zájsť? Aby sme sa navzájom ponižovali, dávali jeden druhého na súd a žalovali kto, koho a ako urazil? Referendum už teraz dokázalo jednu vec, a to rozhádať rôzne skupiny ľudí a rozbiť priateľstvá. Aké deti to ideme chrániť, ak sa z nás samých, ktorí im máme ísť príkladom, stávajú netvory?

Otvorením Pandorinej skrinky obmedzenia menšinových práv máme už teraz zarobené na cestu do pekla. Ukazuje sa, že pokiaľ ide o spoločný záujem pestrej vzorky obyvateľov Slovenska žiť tu čo najlepšie, je slabá ako čaj. Ukrajovať z rozdielov je totiž ako obviniť svoju ženu z rodinnej chudoby; či trestať školopovinné dieťa za svoj nízky plat. Silnejší má slabšieho chrániť, nie vyvršovať sa na ňom. Alebo sme už naozaj šialení?

Môžeme sa nechať viesť autoritami, ktoré si vážime, no predsa nebudú viesť tých, ktorí ich za ne nepovažujú. Spoločenské témy nemôže všetkým nadiktovať úzka skupinka Konferencie biskupov tak, ako to nemôže robiť ani sympózium vedcov či združenie športových klubov. Vedci nemôžu hovoriť do otázky existencie Boha, športovci do vedeckého výskumu, ani cirkvi do života neveriacich, pretože sa ich daná téma netýka. Naučiť sa spolu normálne koexistovať znamená zvyknúť si slušne ignorovať odlišný životný štýl, prípadne si z neho vziať to dobré.

Žijeme vo zvláštnej dobe, kedy sa za zastaním druhého, toho blížneho, hľadajú skryté pohnútky či osobné záujmy. Dokážeme sa zastať starších ľudí alebo žien, niektorí ani ich nie, no nie ľudí odlišných, otrhaných, odstrčených. Sami sme totiž zúbožené obete bezcitnosti, ktoré dokážu súcitiť len so svojou rodinou a ľutovať akurát tak seba. Kto by sa v tom opovážil zdvihnúť hlavu a postaviť za iného?

Sami nikdy nedokážeme čeliť spoločným problémom, ktoré sa nás týkajú, bez ohľadu na to, akej väčšiny sme členmi. Nenávisť nám berie silu postaviť lepší svet, kde spolu nebojujeme ako červy o miesto na slnku, ale pomáhame si a staráme sa o ostatných... Alebo to niekomu docvakne až vtedy, keď v kresťanskej rodine otehotnie nezletilá dcéra, alebo sa do nej narodí homosexuál a bude si spätne, za hlasovanie v referende, sama pripadať hlúpo a zaslepene?

Podporte na: vybrali.sme

15 komentárov:

 1. nie je jasne co ste chceli povedat
  nejako mi chybaju argumenty, vsetko je vyslovene len tak nejasne a hmlisto

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Argumenty nie sú tak dôležité ako to, že sa táto téma otvára.
   Strach z rozpadu rodiny, spoločnosti a strach z menšín sú symptómy neistoty, zmätku a doby, ktorá ich priniesla. Aký dôvod chcete a na čo, ak nie upokojenie situácie? PT

   Odstrániť
  2. Keď ti nie je jasné, čo tým chcel povedať, čítaj to opakovane toľko krát, kým to nepochopíš. Ponor sa do hĺbky svojej mysle, neplávaj po povrchu

   Odstrániť
  3. Myslim, ze je celkom jasne, co chcel autor povedat. Ak to niekto nepochopil, moze to mat dve priciny, bud dany citatel nedisponuje citanim s porozumenim, alebo mu v texte chybali protirecenia svoju hlupost zakryvajuce patosom, ake su priznacne pre katolicke noviny a svate knihy. Pripadne oboje.

   Odstrániť
  4. svojim studentom casto hovorim: mozete s textom polemizovat, ale ak ho odmietnete a priori, bez urcitej velkodusnosti (charity -- ucim na uni v anglicku) k autorovi, tak vam znizim znamku automaticky. tento nado mnou by nepresiel. zial, pravdepodobne nejakou skolou presiel...

   Odstrániť
 2. Veľmi pekne napísaný článok. Musím len súhlasiť s autorom.... Myslím, že za mnohé problémy súčasnej spoločnosti môže práve absencia tolerancie k iným názorom, sociálnym skupinám, či jednotlivcom a s tým súvisiaci nedostatok empatie. Život by bol príjemnejší v spoločnosti, ktorej členovia by sa aspoň pokúsili pochopiť svojich blížnych i keď s nimi nesúhlasia...

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Hej, ked budeme tolerantný, tak školské predmety ako náboženstvo , etika a sexualna výchova detí bude nepovinná. Aj za komunizmu diktovali a demagogizovali :-) a prikazovali toto bude povinné ! Takže solidárnosť ľudskosť sloboda prejavu. Ak má niekto iný názor treba ho rešpektovať.Veď si možete aj kresliť aj tak to nepomože a ani nezverenený TV spot , kotrý nikto nikdy nevidel :-) nepomože demokracii. Ale nezverejnil sa . čo na to dodať ? sloboda prejavu je asi len vo Francuzsku.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. "Naučiť sa spolu normálne koexistovať znamená zvyknúť si slušne ignorovať odlišný životný štýl, prípadne si z neho vziať to dobré."

  je to dobry komentar. ale asi nie dostatocny. Pretoze paradoxne sa *asi* nehodi na otazku adopcii (lebo sa to tyka aj deti v decakoch, nie iba homoparov) a sex vychovy (tam by sme mali tolerantne ignorovat rodicov, ktori maju so sex vychovou problem -- co by mohol byt problem. co ked v druhom rade bude biologia (evolucia), alebo fyzika (big bang) atd -- co potom, mame ignorovat nanutenu ignoranciu?)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. TEMNÁ STRÁNKA KRESŤANSKÉHO LOBBY v REFERENDE
  TEMNÝ PRÍSPEVOK KRESŤANSKÝCH SÍL MLADÝM RODINÁM
  Myslíte, že doteraz kresťanstvo pracovalo na tom, aby sa mladej rodine na Slovensku darilo? Veď vláda KDH rozbila jasle a škôlky, ktoré zaváňali spoločnou výchovou detí podľa ideológie z Komunistického manifestu.
  RKC za podpory KDH zhabalo objekty, kde boli jasle a škôlky, pre svoje cirkevné obchodné aktivity.
  Tým zabránilo, aby rodina mala príjem od obidvoch rodičov a mladú matku v jej najlepších rokoch, uviazalo ku sporáku a metle. Izolovalo mladú kresťanku a všetky dotknuté mladé ženy od pracovného, sociálneho prostredia.
  Zbavilo Slovensko potravinovej sebestačnosti a kvalitu potravín nahradilo dovozovými ropnými, rakovinotvornými derivátmi a vytvorilo tak rast zdravotných problémov celej populácii. Ako to urobilo?
  Rozbilo družstvá ako jedného z najväčších zamestnávateľov na dedinách. Rozbilo najprv zlúčené družstvá a dorazilo tie osamostatnené, ktoré vytvárali trvalý príjem a stabilitu mladým rodinám na dedine. Ale nielen mladým ale aj všetkým ostatným.
  Ukazovateľ nezamestnanosti sa usadil na dvojcifernom čísle.
  Teraz cestujú mladí muži z dedín do najvzdialenejších výrobných hál kapitalistov na Slovensku i do cudziny a vytvárajú tak bezrodinný stav, ktorý paradoxne chce RKC zachrániť apelom na poddajné ovečky z dedín, referendom proti menšine, ktorá ekonomiku ani rozvodovosť klasickej rodiny nijako neovplyvňuje a nijako ju neohrozuje.
  WannabeeP

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tažko overiteľné, ale napriek, tomu čo má KDH spoločné s RKC ? Asi to isté čo má RKC spoločné s SMerom a SDKU. Družstvá, potravinová sebestačnosť fuha.. široký záber. To už sem môžme zaradiť aj II. pilier, zdravotníctvo, nebankové subjekty, hotel paradise, vyvolených, mojsejovcov...

   Odstrániť
  2. Vláda J.Čarnogurského rozbila družstvá. Čarnogurský na online predprezidentskej debate prehlásil, že za jeho vlády počet družstiev stúpol a bral to ako pozitívum. Lenže on rozbil tie zlúčené aby z tých rozdrobených urobil nebrániteľné sa subjekty. A po ich likvidácii obral Slovensko o potravinovú sebestačnosť.
   On na tej istej debate prehlásil, že nevie o tom, že Základná zmluva s Vatikánom je neodvolateľná. Ak to nevie , tak to vybavili kresťanské kruhy bez vedomia KDH.
   WannabeeP

   Odstrániť
 6. O platnosti zbytočného referenda za 6 mil.€, nemôže rozhodnúť menšina
  lebo vždy budú menšinou a práve preto je referendum o rodine diskutabilné.
  Rozhodnú to rozmýšľajúci veriaci, ktorí si uvedomujú, že za ich ekonomické problémy a problémy v rodine, inakí ani zamak nezodpovedajú. Rozhodnú o tom najmä kresťanské ženy a to z týchto dôvodov:
  1. Veľká časť z nich vie, čo je to násilie v heterosexuálnej rodine
  2. Veľká časť vie, akého "poučenia" o sexualite dostali v rodine
  3. Väčšina vie niečo o spoločenskom tlaku, ktorý ich núti do podriadeného stavu
  4. Všetky, čo sa sexuality týka, nerozlišujú medzi rodom: "Heterosexuálnym ženám na rode nezáleží , existuje rozdiel medzi ženskou predstavou o tom, aká by erotika mala byť, a tým, čo ženy skutočne vzrušuje. V mužskej sexualite sa s ničím takým nestretávame." Budú teda voliť odlišne ako ich mužskí partneri.
  5. Všetky slobodné matky, ktoré zažili tlak odsudzujúcej veriacej komunity
  6. Všetkým, ktorým sa narodilo dieťa homosexuálnej orientácie vedia, aké peklo to je pre ich milované dieťa a najmä pre ne samotné, v odsudzujúcej katolíckej komunite.
  Preto sa budú snažiť, aby referendum o zvyšných 3 otázkach bolo neplatné.
  LEGITIMNEHO REFERENDA s nelegitímnymi otázkami SA TEDA NEZÚČASTNIA, alebo v prípade účasti a tlaku okolia budú voliť vo všetkých referendových otázkach NIE.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Neprestylizovali by ste to cele torochu do formy clanku?

   Odstrániť
  2. A prečo? Nie je to dostatočne vysvetľujúce?
   Skôr mi vyšla oponentúra k vymývaniu hláv zo strany Žejlky Markič.
   WannabeeP

   Odstrániť
  3. ze by sa to dalo uverejnit ako samostatny clanok

   Odstrániť