nedeľa 18. januára 2015

Thomas Piketty: To, čo Európa potrebuje sú silné strany proti politike škrtov

JON QUEALLY | Common Dreams
Francúzsky ekonóm víta nárast Podemosu v Španielsku a Syrizy v Grécku ako protiliek na ničivú ekonomickú politiku presadzovanú elitami


Prominentný francúzsky ekonóm Thomas Piketty hovorí, že rast nových politických strán proti škrtom v južnej Európe, vrátane Podemosu v Španielsku a Syrizy v Grécku, je tým, čo európska ekonomika potrebuje na to, aby zatlačila vlnu regresívnych ekonomických politík, ktoré na príkaz bohatých a mocných trestajú najzraniteľnejších ľudí na kontinente.

Koncom mesiaca sa má vysielať hodinový rozhovor s Pablom Iglesiasom, de facto lídrom Podemosu, kde Piketty tvrdí, že narastajúca popularita a politická moc ľavicových populistických strán -ktoré si svoju základňu vybudovali na odmietnutí úsporných opatrení- je „dobrou správou pre Európu“.

Piketty, autor minuloročnej najpredávanejšej knihy „Kapitál v dvadsiatom prvom storočí“, hovorí, že stabilizácia Európy úspornými opatreniami od roku 2008 bola pre ekonomiku „chybou“ a že tí, ktorí sa vzopierajú týmto politikám, robia dôležitú a dobrú prácu.

S náklonnosťou k Podemosu Piketty súhlasil vystupovať ako ekonomický poradca strany, čo Iglesias označil za „poctu“, ktorá istotne prospeje ich celkovému ekonomickému mysleniu.

Pokiaľ ide o Syrizu, Piketty sa vyjadril, že napriek tomu, že jej ekonomické zámery ostávajú nejasné, „Musíme im vyjadriť podporu, pretože chcú vybudovať demokratickú Európu, čo je tým, čo všetci potrebujeme.“

Denník The Guardian vo svojom zhrnutí rozhovoru píše:

Piketty opísal úsporné opatrenia ako „chybu“ a podporil agendu Podemosu o základnom príjme pre tých, ktorí sú najväčšmi zasiahnutí krízou, ako aj reštrukturalizáciu dlhu, politiku, ktorú silno kritizovali doterajšie vládnuce strany Španielska, Socialisti a Partido Popular.

Poukázal na to, že na konci druhej svetovej vojny bol dlh Francúzska a Nemecka 200% HDP, „keď niečo také ako verejný dlh neexistovalo“. „Je to neuveriteľné,“ hovorí Piketty. „Je to prejav historickej straty pamäte vravieť južným krajinám Európy zaplatiť všetky svoje dlhy, až do posledného centu, s nulovou infláciou.“

Ekonóm sa domnieva, že sa európske krajiny pokúsili zbaviť svojich deficitov príliš rýchlo. Výsledkom je, že „obyvatelia znášali dôsledky úsporných opatrení. Je dobré znížiť deficity, no mierou, ktorá je úmerná rastu a hospodárskemu oživeniu, avšak tu bol rast zabitý.“

Minulý týždeň dal Piketty španielskej vláde, ktorá povedala, že kríza skončila, studenú sprchu a trval na tom, že eurozóna stále čelí riziku stagnácie, slabému rastu a negatívnej inflácii.

Nedávne prieskumy v Grécku a Španielsku ukázali, že si Podemos i Syriza udržiavajú vysokú mieru podpory. Gréci idú k voľbám 25. januára, aby si zvolili nový parlament. Konanie volieb v Španielsku ešte nie sú stanovené, no mohli by sa konať pred koncom tohto roka.

Zdroj: Common Dreams

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára