streda 14. januára 2015

Ukrajina: reorganizácia ľavice - nový vývoj na východe

FRANZ ICKSTATT | Solidarity with the Antifascist Resistance in Ukraine

Rozhovor s M., členom Borotby, o politickej situácii v Donbase a najnovšom vývoji.

Boli ste nedávno v Donecku a ste v úzkom kontakte s tamojšou bojujúcou stranou. Ako sa tam situácia vyvíja?

Od vyhlásenia prímeria je front viac-menej stabilný. Samozrejme, dochádza k častému porušovaniu dohody. Napríklad, kyjevské oddiely naďalej pokračujú v ostreľovaní Donecka. Ale nateraz neprebiehajú žiadne väčšie bojové akcie. Avšak, politicky sa veci určite hýbu.

Nevyvíjajú sa však len jedným smerom. Môžeme povedať, že máme dve protikladné cesty vývoja, ktoré sú dialekticky prepojené. Na jednej strane, vplyv Ruska, či presnejšie Putinovej administratívy, je silný a stále sa stáva silnejším. Toto možno vidieť aj na skutočnosti, že niekoľko vojenských a politických lídrov, ktorí sa na jar objavili viac-menej spontánne, boli odstránení a nahradení ľuďmi poslušnejšími voči Moskve. „Občianske“ vedenie, ešte z čias Janukovyčovho režimu, také bolo vždy.

Na druhej strane, niektorí zo „spontánnych“ lídrov tu taktiež uspeli. Jedným z veľmi dobre známych je Alexej Mozgovoj, vodca brigády pomenovanej po ňom. Hovorí, že za strašnú situáciu sú zodpovední oligarchovia a preto je proti privatizácii, na ktorej zbohatli a chce ich vyvlastniť. Toto je aktuálna otázka, pretože „východní“ oligarchovia, ktorí predtým podporovali Janukovyča, teraz podporujú nový kyjevský režim. Najznámejší z nich je Rinat Achmetov, ktorý vlastní nielen futbalový klub Šachtar Doneck, ale taktiež aj mnoho baní a fabrík.

Hoci mohol presťahovať Šachtar Doneck do Ľvova (a skutočne tak urobil), nie je také jednoduché prestahovať baňu. Bane prestali fungovať kvôli ostreľovaniu, niektoré fabriky pracujú, iné sú v štrajku. Prečo teda nevyvlastniť Achmetova? Mnohí robotníci to považujú za správne, pretože cítia, že ich zradil. Putinovi ľudia sú samozrejme proti tomu. Oni iba chcú využiť tieto aktíva na vyjednávanie so Západom, resp. majú záujem o prevzatie týchto fabrík ruskými oligarchami.

Na podporu progresívnych myšlienok u bojovníkov zriadil Mozgovoj vo svojom zbore politické oddelenia a poprosil komunistov o pomoc. Sformoval špeciálny komunistický prápor [VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=og1UzzFFMdU] pozostávajúci z komunistov a  taktiež mnohých antifašistov zo zahraničia. Nielen z Ruska, ale aj zo Západu. Tieto oddiely bojujú pod červenými prápormi na rozdiel od iných, ktoré používajú buď ruské, alebo monarchistické zástavy.

Avšak zbor Mozgovoja nie je jediný. Existuje tiež jednotka Drjomovova, ktorý v mestách pod svojou vojenskou správou zaviedol určitý druh „vojnového komunizmu“; tovar je rozdeľovaný na princípe rovnosti. Avšak nezriadil politické oddelenia.

Najväčšia vojenská sila, ktorá čiastočne bojuje pod červenými prápormi, sú „Červení kozáci“, pričom to nie sú len kozáci. V skutočnosti sa k nej pripojili mnohí baníci a iní príslušníci robotníckej triedy. Mohli by ste povedať, že nemali na výber, pretože už nemajú prácu. Tieto jednotky sú skutočnou „ľudovou armádou“ pozostávajúcou z členov robotníckej triedy a z príslušníkov nižšej sociálnej vrstvy, mladých aj starých, mužov aj žien.

Ako uspela ľavica vo voľbách v „ľudových republikách“?

Voľby sa uskutočnili na konci októbra 2014, ale komunistom v nich nebolo dovolené kandidovať. Komunistická strana práve vznikla zo starej ukrajinskej komunistickej strany, ale nedostala šancu. Ako revolucionári sme kritizovali celý proces a presadzovali sme voľbu Rád (councils).

Zástupca Kremľa povedal jednému z lídrov komunistov, Litvinovovi, že ak by bolo komunistickej strane dovolené zúčastniť sa volieb, istotne by v nich zvíťazili. Povedal: „Naši partneri na Západe by to nepochopili a obviňovali by nás za to“. Žiadal o pochopenie! Avšak ten istý Litvinov je teraz hovorca Doneckej regionálnej rady.

Ako by ste charakterizovali týchto komunistov?

Mnohí ľudia stále chápu „komunizmus“ v zmysle starého Sovietskeho zväzu. Z tohto dôvodu nie je na Ukrajine ako celku, avšak ani v Rusku, úroveň politického vedomia veľmi vysoká. V týchto krajinách nikdy neprebehlo kritické posúdenie stalinizmu, ale je tu jasné vykročenie doľava.

Predpokladám, že ekonomická situácia je zlá?

Samozrejme. Niektoré továrne stále fungujú, ale uspokojovanie každodenných potrieb je neplnohodnotné. Ľudové republiky sú závislé od pomoci zvonku. Keby sme mali mier, mohli by exportovať napríklad uhlie aj do iných častí Ukrajiny, pretože v západnej časti nedokážu vyprodukovať dostatok. Väčšina tovární už vôbec nepracuje, ale niektoré, kde vlastníci ušli, pracujú pod nejakou formou robotníckej kontroly.

Ako najlepšie sa vám dá pomôcť?

Najlepšou formou solidarity je po celom svete šíriť pravdu o situácii na východe Ukrajiny. Nenechávajte to na buržoázne médiá. Hoci sú ruské štátne médiá niekedy bližšie k pravde než západné, stále reprezentujú kremeľskú administratívu. Lepšie je pozrieť sa na krasnoje.tv alebo „pravdu zo zákopov“ (“trench-truth”), ale oni to veľmi neprekladajú do angličtiny. Nemyslím si, že má nejaký zmysel posielať hmotné veci. Preprava je náročná a v skutočnosti väčšinu vecí je možné kúpiť blízko hraníc v Rusku. Samozrejme, potrebujeme predovšetkým peniaze.

Je ešte niečo, čo by ste nám chceli povedať?

Áno! Prosím, povedzte celému svetu, že toto je občianska vojna. Toto nie je vojna medzi národmi či národnosťami. Ukrajinci bojujú na obidvoch stranách, tak ako Rusi, Arméni či Židia. Je to boj proti fašizmu a za záujmy robotníckej triedy. Porážka Východu by bola katastrofou pre celú ukrajinskú robotnícku triedu! Posledné mesiace túto skutočnosť odhalili stále jasnejšie a zreteľnejšie!

Zdroj: Ukraine antifascist solidarity

4 komentáre:

 1. Prepana.
  MoZgovoj sa vola!
  Alebo si piste po emericky "Mosgovoy".

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Napriek tomu, že v článku ide najmä o obsah, musím povedať, že píšete/prekladáte ako svahilskí drevorubači.
  Mosgovojov zbor? Dryomov?
  Aspoň elementárna znalosť transkripcie a transliterácie by nezaškodila!
  "Mozgového zbor" má byť správne. A Pavel Drjomov a nie Dryomov.
  Inak OK.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. všetku kritiku na moju hlavu :-)...transkripcii som pri preklade nevenoval až taký význam, preto ten "Dryomov" a "Mozgovoj".

  OdpovedaťOdstrániť
 4. pardón, Mosgovoy...

  OdpovedaťOdstrániť