streda 4. februára 2015

Život a láska si vždy poradia

IVAN GAĽA | Vzdor-hp
Bez ohľadu na výsledok referenda si myslím, že nebude mať rozhodujúci vplyv na to, že raz gayovia a lesby budú mať a vychovávať vlastné deti. Život a láska už prekonali väčšie prekážky ako nejaké referendum.

Asi ako väčšina ľudí na Slovensku aj ja sledujem dianie okolo blížiaceho sa referenda. Priznám sa, že celý ten humbug nesledujem cieľavedome, skôr viem len to čo sa ku mne dostane úplnou náhodou.

Predsa však som neunikol viacerým rozhovorom na túto tému. Stále som však bol v pozícii počúvajúceho a premýšľajúceho, a nie toho kto hovorí a presviedča. Ako som tak počúval z podvedomia sa mi vynoril jeden skutočný príbeh, ktorý sa stal pred rokmi.

Boli dve ženy – lesby. Stretli sa, spoznali, zamilovali, začali spolu žiť v jednej domácnosti, vytvoril sa medzi nimi partnerský vzťah. Rozdiel bol „len“ v tom, že to bola láska dvoch ľudí rovnakého pohlavia, ktorí spolu nemôžu splodiť dieťa.

Keďže pre väčšinu ľudí je túžba po potomkovi prirodzená, ani tomuto páru sa nevyhla. Nuž a stala sa vám takáto vec... Tie dve sa dohodli, ktorá „ich“ dieťa vynosí. Umelé oplodnenie je zložitý proces. Preto tá čo mala otehotnieť zbalila chlapa a po krátkom čase otehotnela. V tej chvíli sa s ním rozišla, bez toho, aby mu povedala, že je tehotná.

Týmto spôsobom lesbický pár prišiel k dieťaťu. Kruté a bolestivé... Láska je asi raz taká. Kráča ruka v ruke so sklamaním a bolesťou. Nech nie som vyhlásený v sexe za prasáka a v láske za cynika, skončím príbeh šťastným koncom. Tá čo otehotnela, sa po pôrode priznala otcovi bábätka, že je to jeho dieťa. Celá vec sa skončila tým, že dieťa vyrastá prevažne so svojimi dvoma mamami a s otcom je bez problémov v kontakte. Rozhodne viac ako v rozvedených manželstvách s rozdelenými deťmi. Jednoducho neprežíva nič čo by mu akýmkoľvek spôsobom ubližovalo.

Nikoho nenútim, aby tomuto príbehu veril. Mňa to skôr prinútilo sa nad celým problémom zamyslieť prakticky a nie tzv. tradične. Okrem lesbických párov tvorených ženami, máme gay páry, tvorené mužmi. Muž otehotnieť nemôže ako je všeobecne známe. Takže nemôžu urobiť to čo lesbický pár.

Nech mi však niekto skúsi vyhovoriť nasledovné riešenie... Lesby a gayovia dnes tvoria zorganizovanú, resp. už sa organizujúcu, komunitu ľudí. Dve lesby a dvaja gayovia sa v tejto komunite spoznali, ľudsky si vyhovujú, majú úprimné priateľské vzťahy a dôverujú si. Kto a ako??? im zabráni, že sa dohodnú na splodení detí??? To, že je nejaký človek gay alebo lesba, vôbec neznamená, že nedokáže mať po vyslovene fyzickej stránke pohlavný styk s opačným pohlavím. Respektíve pristúpia k umelému oplodneniu. O 9 mesiacov sa tak či onak narodia deti. Tak a máme tu dvoch gayov, dve lesby a dve deti. Každé z tých detí má mamu (žena), otca (muž) a k tomu ešte „strýka“ a „tetu“ a kamaráta či kamarátku.

Nech to dokončím. Čo zabráni, týmto dvom párom, aby medzi sebou formálne uzavreli manželstvo, kvôli rôznym právnym záležitostiam? Nič. Čo im zabráni, aby reálne ako gayovia a lesby žili spoločne so svojimi deťmi v jednej domácnosti, ako formálne dve rôzne rodiny? Zase nič. Je to tradičná, či netradičná rodina??? Neviem, nepovažujem to za podstatné.

Podstatné je to, že ľudská vynaliezavosť je nekonečná. Časom si poradí s každou prekážkou. To isté platí aj o úprimnej ľudskej láske, materinských a otcovských citoch, o túžbe a potrebe mať deti a starať sa o nich. Toto sú sily, ktoré si poradia so všetkými obmedzeniami.

Preto bez ohľadu na výsledok referenda si myslím, že nebude mať rozhodujúci vplyv na to, že raz gayovia a lesby budú mať a vychovávať vlastné deti. Život a láska už prekonali väčšie prekážky ako nejaké referendum.

Ivan Gaľa
(autor je heterosexuál)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára