utorok 17. marca 2015

Kapitalizmus je vojna, alebo - slepá ulička

JULIÁN BOSÁK ST. | Nezávislí

Ako som dospel k „sloganu“ kapitalizmus je vojna?

Nuž, na Nezavislých už pred tromi rokmi vyšiel článok s názvom „Kapitalizmus je fašizmus“ a antifašisti, podľa slov Eda Chmelára, už v tridsiatych rokoch minulého storočia poukazovali na rozpínavosť fašizmu sloganom: „fašizmus je vojna“ - a máme to.

Ale vážne, ja som presvedčený o tom, že pokiaľ si neuvedomíme a nepripustíme skutočnú príčinu hrozby vojny, dostaneme sa do slepej uličky rovnako, ako tí pred druhou svetovou.

10. marca v Košiciach a 12. marca v Bratislave sa uskutočnili mierové a protivojnové zhromaždenia s ústredným heslom: „Nie základniam NATO, nie fašizmu“.

Myslím, že problém nie je NATO, ani fašizmus, problém je spoločenský systém, ktorý nemôže byť bez kríz a bez vojen.

My všetci sme tu žili do 89. v socializme a odvtedy máme tú skúsenosť, že ak v socializme vznikne problém, buď sa ľudia spoja a zvýšeným úsilím a spoluprácou sa snažia problém riešiť, alebo socializmus tak, ako sa udialo v 89. ticho zanikne.

Nie tak kapitalizmus, v ktorom keď zisky prestávajú spĺňať očakávania, vytvorí sa kríza, ktorá skôr či neskôr smeruje k vojne - hrozbou preto nie je NATO, ani US, ale ani Rusko, hrozbou pre Svet je kapitalizmus, lebo vojna síce stále spoľahlivo naplní všetky požiadavky na zisk, ale každá vojna je strašná a tú poslednú by sme už s veľkou pravdepodobnosťou nerozchodili. Preto si myslim, že by sme sa nemali nechať vmanipulovať do vojny, ani tí, čo sme na strane "Západu", ani tí, čo sme na strane "Ruska", ale všetci spolu by sme mali požadovať mier a odmietnuť každú vojnu - a tento náš hlas by mal byť silný a rozhodný.

Áno, súhlasím s názorom, ktorý odmieta základne NATO na našom území, ale keďže sme členmi NATO, najprv musíme z neho vystúpiť.

Súhlasím aj s názorom, že NATO je po rozpade Varšavskej zmluvy neopodstatnené, lebo terorizmus je generovaný kapitalizmom. Avšak kapitalizmus NATO potrebuje, lebo potrebuje vojnu (aj preto sa javí, že fašizmus je vojna, lebo kapitalizmus, keď má problémy, do vojny prechádza cez fašizmus).

Ak toto nevidíme, ideme do slepej uličky. Cesta von, je zbavenie sa strachu zo socializmu a úplná jednota v boji proti kapitalizmu. Na výber je vojna a mier.

Určite je dôležité a nutné pokračovať v zhromaždeniach, no ak majú byť úspešné, nestačí len, aby sa konali aspoň vo všetkých okresných mestách, ale aby sme si uvedomili, že sú za socializmus a proti kapitalizmu a išli do toho s tým vedomím a aj napriek tomu aj tí, ktorí sme na strane Západu, lebo všetci rovnako doplatíme na nevyhnutnosť kapitalizmu svojimi životmi. A veľmi si prajem, aby si to uvedomili aj tí asi stotridsiati signatári listu západným politikom, v ktorom ich vyzývajú k vojne - vojna je smrť.

Mier je život a iba živí si môžme užívať slobodu.

P.s.: ...hodil by sa aj nadpis "Všetci sme na jednej lodi", čo poviete?

4 komentáre:

 1. Presne to hovoril Jean-Pierre Dupuy - zabrániť katastrofe sa dá len tak, že pripustíme, že k nej smerujeme. Opäť raz budú ľudia pešiakmi vo vyššej hre obrany imperialistických záujmov USA proti obrane imperialistických záujmov Ruska. Ideológovia všetkých smerov, spojte sa! Od Dugina po Mesíka, od Havrana po Hríba! Kapitalizmus musí prežiť za každú cenu!

  OdpovedaťOdstrániť
 2. U tých 130 signatárov ide o prejav zakotvenosti v minulosti a myšlienkovej senility - úplnej nepružnosti (bez ohľadu na vek). Viacerých z nich som si vážil, ale už ich považujem za nadobro zdiskreditovaných. Ocitli sa doslova pod úrovňou Jána Slotu. Dospelý človek, ktorý verejne vyzýva k stupňovaniu vojny, keď reálne hrozí, že prerastie do jadrovej, je psychicky chorý.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. na tom zozname len s tazkostou najdes ludi, ktori sa zivili/zivia/budu zivit realne prospesnou robotou pre spolocnost resp. s nejakou pridanou hodnotou pre socioekonomiku..vacsina z nich (cest niektorym) cely zivot a v kazdom rezime bude len prizivnicit a tliachat do vetra...pri jednom z nich je ako povolanie uvedene - parazitolog...myslim ze to presne vystihuje ten zoznam tych istych uz 20r sa opakujucich postaviciek...P.
   .
   PS prave nejakou zhodou okolnosti mam pusteneho Ursinyho... ked tam medzi nimi vidim este aj Strpkovo meno, mam chut to dnes zabalit a ist si sadnut na pivo niekde do prirody na terasu a vychutnavat prichod jari

   Odstrániť
 3. Súhlasím s komentárom vyššie, že treba si dobre pozrieť tú súpisku a zapamätať si memá. Tí ľudia sú uplne zdiskreditovaní a keď v budúcnosti uvidíte nadpis článku v ktorom sa vyskytli alebo ho nebodaj napísali, treba na to neklikať. Neklikať, neklikať !!!

  OdpovedaťOdstrániť