pondelok 9. marca 2015

Noam Chomsky: Edward Snowden je skutočným vlastencom, ktorý by mal byť ocenený

ANDREA GERMANOS | Common Dreams


Uznávaný lingvista tiež povedal, že "program globálneho zabíjania" poháňa terorizmus

Noam Chomsky sa vyjadril, že Edwarda Snowden, whistleblower NSA, je skutočným vlastencom, ktorý odhalil rozsiahly sledovací program, čo nemá nič spoločné s bojom proti terorizmu.

Uznávaný intelektuál to komentoval v dlhšom rozhovore s Amy Goodman z Democracy Now!, ktorý vysielali v utorok.

Chomsky povedal, že by mal byť Snowden po svojom navráte z Ruska, kde dostal azyl, doma uvítaný a ocenený za to, že si „splnil občianske povinnosti“.

Snowden „informoval Američanov o tom, čo im ich vláda robí. Presne to by spravila osoba, ktorá je skutočným vlastencom, nie takým, ktorý máva zástavou, ale skutočným. Takže by mal byť ocenený, nielen prijatý,“ povedal Chomsky.

„Sú to ľudia vo vláde, kto by mal byť súdení, nie on,“ dodal.

Chomsky doplnil, že cieľom sledovacieho programu, ktorý Snowden odhalil, ani útokov dronov –napriek tvrdeniami rozličných vládnych predstaviteľov- nie je bojovať s terorizmom.

Programy NSA „majú kontrolovať obyvateľstvo,“ povedal. Pokiaľ ide o Obamov program dronov, Chomsky ho nazval „programom globálneho zabíjania (ktorý je) ďaleko najhorším teroristickým činom sveta.“

Zopakoval tvrdenia laureátky Nobelovej ceny Malály Júsafzajovej a tiež CIA, že program dronov je kontraproduktívny.

Ide o „teror produkujúci program“, ktorý napomohol vzostupu al-Kájdy. „V kmeňových oblastiach prevažne Pakistanu a Afganistanu sa nachádzala malá skupinka al-Kájdy, a nám sa podarilo rozšíriť ju po celom svete. A dnes sú všade –západná Afrika, juhovýchodná Ázia-, kde produkujú viac a viac teroru. Myslím si, že to nie je tým, že sa USA snažia teror vytvárať. Jednoducho im to je jedno,“ ukončil Chomsky.  

Zdroj: Common Dreams

2 komentáre:

  1. Kto dnes v Amerike pocuva tohoto mudreho cloveka?

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Ale ved dnes pannujú tí , čo maju znamosti a peniaze. Ked oni povedia, že je niekto nepohodlný a nemáme niekoho počúvať, tak to ľudia spravia... alebo niekoho odstavia. tak to je. sme v modernej dobe.
    Odporúčam prečítať. Neviem či toto nenazvať SNOWDENOVE dielo. No napísal to ten novinár s ktorým sa údajne stretol a všetky dáta mu dal. Bez mien agentov
    https://zn.sk/kniha-g-greenwalda-nikto-sa-neskryje-zdroj-snowden/

    OdpovedaťOdstrániť