štvrtok 30. apríla 2015

Boots Riley: Podporujem rabovanie, či už prebieha vzbura, alebo nie

BOOTS RILEY

Zmení to systém? Nie.

Ale sú to chudobní ľudia, ktorí spolupracujú, aby získali dočasný úžitok. Je to reforma.

Nie je to reforma, ktorá ponechaná osamote vybuduje hnutie. Ale je úlohou revolucionárov, aby rozpoznali o čo tu ide a organizovali sa okolo toho.

O čo tu ide je, že ľudia sú chudobní a chcú, aby sa to nejako zmenilo. Takto sa ľudia dostávajú do kontaktu s kapitalizmom v ich každodennom živote. Bojom o prežitie. Preto sa často rebélia zmení v rabovanie. Ľudia potrebujú tie sračky. Aj keď rabujú drahé topánky, často krát ich následne predajú. Rabovanie nie je protestom, ktorý sa vymkol svojej podstate, naopak, je to poukázanie na samotnú podstatu. Na tú, o ktorej sa nehovorí.

Komunity farebných sa dostávajú do konfliktu s políciou na základe nelegálnych ekonomických vzťahov, do ktorých sme mnohí nútení sa namočiť, aby sme mali príjem. Táto potreba nelegálnej ekonomiky je naordinovaná štruktúrou kapitalizmu a nevyhnutnosťou nezamestnanosti. Keď ľudia hovoria: „Je*ať na políciu!“, nie je to len o každodennom obťažovaní, ktorému čelia, ale je to aj o tom, že polícia - aj keď nepoužíva brutalitu a zatýka v súlade so všetkými zákonmi – naďalej zhoršuje možnosti ľudí platiť účty, platiť nájomné, kupovať si jedlo.

Radikálnej ľavici chýbal posledných 50 rokov kľúčový kúsok skladačky. „Radikálny“ je tým kľúčovým slovom. Nie centristická ľavica, nie liberáli.

Revolucionári musia organizovať radikálne, militantné hnutie pracujúcich.

Boots Riley je afroamerický spevák, básnik, humorista a politický aktivista. Je známy ako frontman skupiny The Coup a Street sweeper social club. Je jediným známym hudobníkom, ktorého sledovanie agentmi informačnej sužby vyšlo najavo na základe dokumentov Wikileaks. Pochádza z Oaklandu, Kalifornie, USA.

zdroj: facebook.com

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára