štvrtok 23. apríla 2015

Ideológia ako camera obscura


22. 4. 2015, Fakulta umení TU KE, Košice


Peter Takáč je doktorandom na katedre filozofie Univerzity Komenského v Bratislave, svoju dizertačnú prácu napísal na tému ideológie, je inšpirovaný filozofiou Slavoja Žižeka či Alaina Badiou. Je spoluautorom ľavicového kritického blogu "NEZÁVISLÍ", kde publikuje rovnako ako v rámci združenia pre ľavicovú teóriu /SOK/. Žije v Košiciach.
IDEOLÓGIA AKO CAMERA OBSCURA

"V ideológii sa ľudské vzťahy javia ako v camera obscura, postavené na hlavu..." Ideológia poskytuje prevrátený obraz sociálnych vzťahov. Ľudský výtvor sa odcudzuje svojmu producentovi a obracia sa voči nemu. Človeka ovládajú idey, na ktorých konštitúcii sa podieľa. Reálny svet sa premieňa na sen, ilúziu zastierajúcu rozporuplné sociálne vzťahy. Dá sa však v cynickej dobe ešte hovoriť o viere v ideológiu? Čo zabezpečuje súdržnosť spoločnosti?

9 komentárov:


 1. ...no, je to problem, ked niekto nemoze prekrocit tien Marxa - tak sa k vychodisku neda dostat...
  ...ani prekrocenie tiena Marxa nie je postacujuca , ale urcite nutna podmienka k najdeniu vychodiska...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Malé btw.: Prednáška sa odohrávala na akademickej pôde a nie na zjazde politickej strany či stretnutí pravoverných kresťanov. Ako bolo povedané na začiatku, príspevok bol podnetom k zamysleniu nad témou ideológie. PT

   Odstrániť
 2. Ideológia je dôležitá. Veď ako inak sa dá vysvetliť, že kádeháckemu tajomníkovi čo pomáhal rozkrádať Bratislavu, sa dostalo toľko podpory od "nezávislej" redakcie. Ideológia je dôležitá, teraz si náš a na minolosť zabudnime...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. dobry postreh, ukazuje, ze dolezitejsia je ideologia, respektive system, ktory vytvara strukturu a pozicie, v ktorych sa za danych okolnosti prakticky neda byt bez viny.. tak hodte kamenom, cim sa zivite vy, cim ste si presli?

   Odstrániť
  2. Chudák peťko. V noci ho vytiahli z postele, namierili mu na hlavu zbraň a kričali: "PODPÍŠ, PODPÍŠ" až nakoniec podpísal. Proste čistá obeť.

   Odstrániť
 3. Neviem, čí to prejde, mne nič neprechádza, ale dobré, lenže že niet východiská, ste obe povedal, je ním softvér a slobodné združenie, lenže nedať sa manipulovať, ako ste to dokázal, tým buržoáznym vedomým, že v socializme dáka neidentifikovaný vrstva rozdeľovala pre sebe, ale áno bola taká vrstva, sú dnes podnikateľmi, teda bývalí vedúci hospodárski pracovníci. Ja som si vedomý, že mám odpoveď na slečnu, lenže vy ste solitéri.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Volám sa Jozef Gazarek, rok narodenia 1948, neviem to inak poslať ako posielam. Mládež so mnou nechce nič mať, tá vo VZDORe a starí i mladí v ÚV KSS tiež. Prečo niekoho privádza do zúrivosti záujem o marxizmus a radí nám alebo nadáva, aby sa chovali vo VZDORe a ÚV KSS presne takto. 25 rokov a socializmus ich straší, privádza do zúrivosti, a do tým väčšej, čím viac ich kapitál tlačí relatívnym zárobkom dolu, alebo im idú na nervy jeho vzťahy. Mám svoju brožúrku o pár stranách aj s číslom vydavateľa, aj by som ju sem dal, ak by ste ju chceli posúdiť pán Peter Takáč, ona práve rieši na otázku východiska, položenú vnímavou slečnou. Ibaže umelecké diela nepatria do žiadneho výrobného spôsobu, nie sú to ani kapitálové vzťahy hoci môže byť umelec vykorisťovaný kapitálom a aj ako námezdný pracovník. Teda takto, východisko z výrobného spôsobu je iný výrobný spôsob a pred nami nie je komunistický ale socialistický výrobný spôsob, ktorý neruší hodnotu produkcie, ale ruší tovary, teda komunistický výrobný spôsob s hodnotou produkcie je ekonomický socializmus....

  OdpovedaťOdstrániť
 5. k téme: http://spolekskutek.cz/sites/default/files/subory/Co_Zere_po_Skole_LS_2015.pdf

  OdpovedaťOdstrániť