štvrtok 21. mája 2015

Marián Vitkovič: Andrew Farlow / Kolaps a jeho dôsledky20. 5. 2015, ASA, Bratislava, zdroj: noveslovo.sk

8 komentárov:

 1. to o com rozpravali dotazujuci megatitulovaní doc. Mgr. Phd., aj s h. Prof. Dr. Ing. DrSc ?.. ake Brics, ake znizovanie nerovnosti, ake kapitalizmy, aky "zapad vs. vychod"...? ...no do prčic... P.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nejde o tituly, ale o to, že sa tu v poslednej dobe všeobecne objavujú takéto trendy. O tom bol článok Romantický imperializmus. PT

   Odstrániť
  2. odporucam profesorovi a docentovi presne 37. minutu v tomto filme
   http://www.rtvs.sk/televizia/archiv/8569
   .
   a hlavne este raz pozriet vo videu to, co im Marian V. povedal na ich otazky... ziaden samotlejuci cinsky zazrak, ani rusky, ani Brics, ani euroazijsky sa nekona in the long run ...su tou istou (globalnou) ekonomikou ako aj my ci dalsi...P.

   Odstrániť
  3. nikde v BRICS neklesla prijmova nerovnost za posledne desatrocia (tak ako tvrdi Muransky), ale naopak vzrastla (okrem Brazilie, kde vladla Workers Party)...tie trendy su globalne podobne bez ohladu na geografiu...P.
   http://www.rollingalpha.com/wp-content/uploads/2014/04/income-inequality-in-emerging-countries.jpg
   http://www.oxfamblogs.org/fp2p/wp-content/uploads/brics-inequality-1990s-v-2000s.png

   Odstrániť
  4. ani s tou braziliou to nebude take ruzove - teda takto hubu chudobnym zaplatali transfermi z extrativistickeho kapitalizmu. ako dopadol brazilsky lesny kodex a petrobras je na zaplakanie.

   ale napr co pisal uz pred rokmi perry anderson:For, far from doing any harm to the propertied (or credentialed), this was a government that greatly benefited them. Never has capital so prospered as under Lula. It is enough to point to the stock market. Between 2002 and 2010, Bovespa outperformed every other bourse in the world, rocketing by 523 per cent; it now represents the third largest securities-futures-commodities complex on earth. Huge speculative gains accrued to a modern bourgeoisie accustomed to gambling on share prices. For more numerous and risk-averse sectors of the middle class, sky-high interest rates yielded more than satisfactory returns on simple bank deposits. ... Rentier incomes from the public debt took a massive 6-7 per cent. Fiscal receipts in Brazil are higher than in most other developing countries, at 34 per cent of GDP, largely because of social commitments inscribed in the constitution of 1988 at the high point of the country’s democratisation, when the PT was still a rising radical force. But taxes have remained staggeringly regressive. Those living on less than twice the minimum wage lose half their income to the Treasury, those on 30 times the minimum wage a quarter of theirs. In the countryside, the clearing of vast interior areas of scrub for modern agribusiness, proceeding apace under Lula, has left landownership more concentrated today than it was half a century ago. Urban real estate has moved in the same direction.'
   http://www.lrb.co.uk/v33/n07/perry-anderson/lulas-brazil

   strana prace v brazilii uz davno nie je lavicovou. bola snad pocas prvej vlady (aj ked slubena agrarna reforma nikdy neprebehla).
   '

   Odstrániť
  5. Treba si vsimnut, ze tie debaty su ladene narodniarsky a antiglobalizacne, a knihy vydávané VSSS sú orientovane proti americkemu imperializmu (Chomsky, Bauman), nie imperiazlimu ako takemu. Chcu iny imperializmus, nie jeho zrusenie. Ake romanticke... Nacionalizmus proti globalizacii - ake spiatocnicke a naivne...

   Odstrániť
  6. ja rozumiem, ze ani v Brazilii to nie je ruzove..len som sa odvolaval na zakladnu statistiku ako odpoved na to, co zaznelo vo videu..nic viac nic menej..P.

   Odstrániť
  7. @ Anonymný22. mája 2015, 21:29

   1. Nemyslím si, že by chceli iný imperializmus. Je im nad Slnko jasnejšie, že by mal rovnaké dôsledky ako ten pod taktovkou USA. Ten americký je kritizovaný preto, lebo je globálne dominantný. Keď by bol dominantný nemecký, bol by najväčšmi kritizovaný práve ten.

   2. A je treba dávať pozor na kritiku nacionalizmu... (Ja sám nie som žiadny "Hej Slovák", mimochodom.) Jestvuje obrovské množstvo výskumov, ktoré potvrdzujú etnickú a národnostnú homogenitu ako faktor podporujúci ekonomickú spoluprácu. Jednoducho, ľudia viac dôverujú ľuďom, ktorí sú im podobní. A okrem toho, národ je celkom prirodzený rámec, na ktorom sa dá budovať ekonomická sústava (ekonomická sústava, ktorá by pokrývala maximum potrieb národného celku). Hovorím, ekonomická sústava a národ, nie národný štát a územie národného štátu.
   Na druhej strane, treba povedať, že práve vzájomná medzinárodná solidárnosť robotníckeho hnutia sa ukázala ako privysoký ideál, ktorý sa neuskutočnil. Tento ideále žil skôr v hlavách teoretikov marxizmu, ako v srdciach proletariátu. A samozrejme vôbec nežil v hlavách sociálnych demokratov, ktorí hlasovali za vojnové pôžičky. Ak chceme proti globalizácii postaviť spätosť robotníckej triedy, urobíme tú istú chybu, ako pred veľkí vodcovia pred nami. Proti globalizácii treba stavať akcent na lokálne hospodárstvo, no a tam samozrejme prichádza do úvahy národ. Ale, nie ten národ, čo rinčí šabľami a žiadostivým okom pozerá po cudzích územiach, ale decentralizovaný národ. Ten by nemal centrálnu vládu, ktorá sa snaží len o rozšírenie vlastnej moci, ale polycentrický, mocensky roztrieštený národ. Ten (koncept národa) by neslúžil ako lacná náhrada vlastnej identity, ani ako prostriedok vojenského organizovania pracovnej sily, ale ako skutočný národ, ako kultúra (jazyk, umenie).
   Martin K.

   Odstrániť