sobota 9. mája 2015

Naše právo byť Marx-Leninistami

FIDEL CASTRO RUZ | granma.cu

Pri príležitosti pripomínania si 70. výročia Veľkej vlasteneckej vojny, historický vodca kubánskej revolúcie vyjadruje svoj hlboký obdiv k hrdinskému sovietskemu ľudu, ktorý poskytol ľudstvu ohromnú službu

Pozajtra, 9. mája, si budeme pripomínať Veľkú vlasteneckú vojnu. Vzhľadom na časový posun, ako píšem tieto riadky, vojaci a dôstojníci armády Ruskej federácie, naplnení hrdosťou, budú pochodovať moskovským Červeným námestím s ich charakteristickým svižným, vojenským krokom.

Lenin bol geniálny stratég revolúcie, ktorý neváhal prijať Marxove idey a zaviesť ich do praxe v obrovskej a len čiastočne industrializovanej krajine, ktorej strana pracujúcich sa stala najradikálnejšou a najodvážnejšou na planéte v tieni najväčšieho krviprelievania, ktoré kapitalizmus spôsobil svetu, kedy sa po prvýkrát vo vojne objavili tanky, automatické zbrane, letectvo, bojové plyny a tiež legendárne delo schopné vystreliť projektil na viac ako 100 km, ktoré tiež zanechalo stopu v tomto krvavom konflikte.

Z tohto masakru vyvstala Spoločnosť národov, inštitúcia, ktorá mala zabezpečiť mier, ale ktorej sa nepodarilo ani len zastaviť rýchle napredovanie kolonializmu v Afrike, veľkej časti Ázie, Oceánie, Karibiku, Kanady a bezohľadného neokolonializmu v Latinskej Amerike. Ani nie 20 rokov neskôr sa v Európe rozpútala ďalšia otrasná svetová vojna, ktorej predohrou bola Španielska občianska vojna, ktorá začala v 1936.

Po drvivej porážke nacizmu, vložil svet svoje nádeje do Organizácie spojených národov, ktorá sa snaží vytvoriť spoluprácu za účelom skoncovať s agresiou a vojnami, aby krajiny mohli žiť v mieri, rozvoji a mierumilovnej spolupráci veľkých a malých, bohatých, či chudobných štátov sveta.

Milióny vedcov mohli, popri iných úlohách, zvyšovať šance na prežitie ľudského druhu s miliardami, ktoré budú v najbližšom čase ohrozené nedostatkom potravín a vody. Na planéte je nás už 7,3 miliardy. V 1800 to bolo len 978 miliónov; toto číslo narástlo na 6,07 miliárd v roku 2000; a podľa konzervatívnych odhadov to bude 10 miliárd v roku 2050.

Samozrejme, občas sa spomenú imigrantmi preplnené člny prichádzajúce do západnej Európy; používajú akékoľvek plávajúce objekty; prúd afrických migrantov z kontinentu kolonizovaného Európami po stovky rokov. Pred 23 rokmi som na konferencii OSN s názvom Životné prostredie a rozvoj povedal: „Vyhynutím je ohrozený dôležitý biologický druh, príčinou je rýchle a napredujúce ničenie jeho udržateľných podmienok: človek.“ Vtedy som nevedel ako blízko sme tomu.

Pri príležitosti pripomínania si 70. výročia Veľkej vlasteneckej vojny si želám, aby sa zaznamenal náš hlboký obdiv k hrdinskému sovietskemu ľudu, ktorý poskytol ľudstvu obrovskú službu. Dnes vidíme pevné spojenectvo medzi ľudom Ruskej federácie a štátom s najrýchlejšie rastúcou ekonomikou na svete: Čínskou ľudovou republikou; obe krajiny, s ich úzkou spoluprácou, modernou vedou a mocnými armádami a statočnými vojakmi, predstavujú silný štít svetového mieru a bezpečnosti tak, že prežitie nášho druhu môže byť zabezpečené.

Fyzické a psychické zdravie a duch solidarity sú normami, ktoré musia prežiť, lebo inak bude budúcnosť ľudstva ako ju poznáme stratená navždy. 27 miliónov sovietskych ľudí, ktorí umreli vo Veľkej vlasteneckej vojne, obetovali svoje životy aj pre ľudstvo a právo premýšľať a byť socialistami, byť Marx-Leninistami, komunistami a zanechať temné časy za nami.

Fidel Castro Ruz
7. 5. 2014, 22:14


zdroj: granma.cu

3 komentáre:

 1. Neni podstatne či je niekto politicky marxista - leninista. Podstatne je, čo dokáže v rámci politického programu ľudom ponúknuť a či má plán a schopnosti ako ponúknuté zrealizovať. Ak to nemáte, môžte byť aj marťania, nikoho to zaujímať nebude.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. dobra poznamka, ste schopny?

   Odstrániť
  2. Heh, no ja sa necítim schpný, ale ten schopný má u mna minimálne hlas a podporu. Len kde je ?

   Odstrániť