sobota 27. júna 2015

Alexis Tsipras: Na autoritárstvo a drsné škrty odpovieme demokraciou, pokojne a rozhodne

ALEXIS TSIPRAS

Spoluobčania Gréci,

už šesť mesiacov vedie grécka vláda boj v bezprecedentných podmienkach ekonomického škrtenia, aby uplatnila svoj mandát, ktorý ste nám dali 25. januára.


Mandát, o ktorom sme rokovali s našimi partnermi, spočíval v ukončení škrtov a v tom, aby sa do našej krajiny vrátila prosperita a sociálna spravodlivosť.

Bol to mandát na udržateľnú dohodu, ktorá by rešpektovala demokraciu aj spoločné európske pravidlá a viedla ku konečnému východisku z krízy.

Počas obdobia rokovaní sme boli požiadaní, aby sme implementovali dohody uzavreté predošlými vládami s Memorandom, hoci tie boli kategoricky zamietnuté gréckym ľudom v ostatných voľbách.

Akokoľvek, ani na moment sme nerozmýšľali o kapitulácii, čo by bolo zradou vašej dôvery.

Predvčerom, po piatich mesiacoch ťažkého vyjednávania naši partneri, bohužiaľ, dali na pôde Euroskupiny ultimátum gréckej demokracii a gréckemu ľudu.

Ultimátum, ktoré je v rozpore so základnými princípmi a hodnotami Európy, hodnotami spoločného európskeho projektu.

Požiadali grécku vládu, aby akceptovala návrh, ktorý kladie nové neudržateľné bremeno na grécky ľud a podkopáva oživenie gréckeho hospodárstva a spoločnosti, návrh, ktorý nielen že udržuje stav neistoty, ale ešte viac zväčšuje sociálne nerovnosti.

Návrh inštitúcií EÚ obsahuje: opatrenia vedúce k ďalšej deregulácii pracovného trhu, penzijné škrty, ďalšie znižovanie platov vo verejnom sektore a zvýšenie DPH na potraviny, stravovanie a v cestovnom ruchu, zatiaľ čo eliminuje daňové úľavy pre grécke ostrovy.

Tieto návrhy priamo porušujú európske sociálne a základné práva: ukazujú, že čo sa týka práce, rovnosti a dôstojnosti, cieľom niektorých partnerov a inštitúcií EÚ nie je životaschopná a prospešná dohoda všetkých strán, ale poníženie celého gréckeho ľudu.

Tieto návrhy hlavne odrážajú naliehanie MMF (Medzinárodný menový fond) smerom k drsným a represívnym škrtom a robia potrebu, aby sa vedúce európske sily zmocnili príležitosti a prebrali iniciatívu, ktorou konečne ukončia krízu gréckeho štátneho dlhu, krízu ovplyvňujúcu ostatné európske krajiny a ohrozujúcu samotnú budúcnosť európskej integrácie ešte nástojčivejšou, ako kedykoľvek predtým.

Spoluobčania Gréci,

Práve teraz leží na našich pleciach historická zodpovednosť voči bojom a obetám gréckeho ľudu za konsolidáciu demokracie a národnej suverenity. Naša zodpovednosť voči budúcnosti našej krajiny.

A táto zodpovednosť od nás vyžaduje odpoveď na ultimátum na základe zvrchovanej vôle gréckeho ľudu.

Pred malou chvíľou som na stretnutí Kabinetu navrhol zorganizovanie referenda, aby grécky ľud mal možnosť rozhodnúť suverénnym spôsobom.

Návrh bol jednomyseľne prijatý.

Zajtra bude urýchlene zvolaná Snemovňa reprezentantov, aby ratifikovala návrh Kabinetu na uskutočnenie referenda budúcu nedeľu, 5. júla, s otázkou o akceptovaní alebo odmietnutí návrhu inštitúcií EÚ.

O svojom rozhodnutí som už informoval prezidenta Francúzska a kancelárku Nemecka, prezidenta ECB (Európska centrálna banka), a zajtra listom formálne požiadam lídrov EU a inštitúcie o predĺženie súčasného programu o niekoľko dní, aby grécky ľud rozhodol bez akéhokoľvek tlaku a vydierania, ako to vyžaduje ústava našej krajiny a demokratická tradícia Európy.

Spoluobčania Gréci,

Na vydieranie ultimátom, ktoré nás žiada akceptovať vážne a degradujúce škrty bez konca, a bez akéhokoľvek výhľadu na sociálne a ekonomické zotavenie, vás vyzývam, aby ste odpovedali svojbytne a hrdo, ako velí história gréckeho ľudu.

Na autoritárstvo a drsné škrty odpovieme demokraciou, pokojne a rozhodne.

Grécko, rodisko demokracie, vyšle hlasnú demokratickú odpoveď Európe a svetu.

Som osobne odhodlaný rešpektovať výsledok vašej demokratickej voľby, nech bude akýkoľvek.

A som si absolútne istý, že vaše rozhodnutie bude ctiť históriu našej krajiny a vyšle správu o dôstojnosti do sveta.

V týchto kritických chvíľach musíme mať všetci na pamäti, že Európa je spoločným domovom ľudí. Že v Európe nie sú vlastníci a hostia.

Grécko je a ostane integrálnou súčasťou Európy a Európa je integrálnou súčasťou Grécka. Ale bez demokracie bude Európa Európou bez identity a bez kompasu.

Pozývam vás všetkých prejaviť národnú jednotu a pokoj v záujme správneho rozhodnutia.

Pre nás, pre budúce generácie, pre históriu Grékov.

Pre suverenitu a dôstojnosť nášho ľudu.

Atény, 27. jún, 1 hod. ráno

zdroj: links.org.au

4 komentáre:

 1. Gréci pravdepodobne povedia nie, čo bude viesť k vystúpeniu Grécka.
  To sa nebude páčiť USA, lebo Grécko sa obráti na Východ (Rusko a Činu) a tieto mocnosti tak získajú možnosť na vniknutie do "európskeho priestoru".
  Možno to nakoniec dopadne dobre, ak v Grécku budú podporovať projekty kooperatívnych družstiev a výrobných jednotiek. Ale kto vie...
  Každopádne EU nebude geopoliticky tak silná v "kramflekoch" ako bývala. Ale tak jej treba... A za to všetko môžu nafúkaní a spupní Nemci, s tým ich znovu sa objavujúcim militarizmom...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. nekomplikuj to..musis pozerat nedelne relacie Martina Strizinca a Luby Oravovej..tam najdes na vsetko odpoved..asi si zmeskal aj tie dnesne..P.

   Odstrániť
 2. ...Tsiprasov prejav plati aj pre Slovensko.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. grécka demokracia ruského typu

  OdpovedaťOdstrániť