štvrtok 4. júna 2015

Divně sociální

IVAN ŠTAMPACH | Deník Referendum

Žádat sociální práva jen pro „naše“ a odpírat jej cizincům, to je svým způsobem nacistický postoj.

V diskusi na sociální síti vyslovil můj diskusní partner spravedlivé rozhořčení nad tím, že na jedné straně je spousta bezdomovců a na druhé volné byty. V celém Česku jich je údajně kolem půl milionu! V tom s ním souhlasím. Je to podobné situaci, kdy nemalý počet lidí hladoví, protože jim z údajně životního či existenčního minima, ale třeba také z penze nebo sociálních dávek nezbývají peníze na každodenní jídlo. Restaurace a obchody přitom denně vyhazují metráky potravin do odpadu.

Pokud jde o potraviny, pravlast svobody, rovnosti a bratrství, míním Francii, nám ukázala, jak silný stát může omezit svobodu podnikání a nařídit supermarketům, aby potraviny určené k vyřazení dali k dispozici pro nasycení hladovějících. Sám jsem v Paříži viděl, a myslím, že to bylo bez příkazů státní moci, že oblíbené restaurace a kavárničky v Latinské čtvrti po večerním ukončení provozu daly zbylé jídlo na stůl před restauraci.

Česká vláda potřebuje více odvahy a méně pokory před inkvizitory kapitalistických dogmat, a měla by udělat podobné kroky, co se týče potravin i co se týče bytů. K tomu lze jen dodat, že to vše je individuální dobrovolná nebo nařízená almužna.

To, co bych čekal od vlády se sociálně demokratickou stranou v čele, by byla reforma, která by např. vysokým zdaněním lidí s nejvyššími příjmy (podle návrhu Thomase Pikettyho v jeho právě v češtině vydaném světovém bestselleru Kapitál v 21. století) a jinými systémovými opatřeními zajistila dodržování ústavních práv, jež jsou trestuhodně potlačována, např. práva podle §§ 26 a 28 Listiny základních práv a svobod.

Zápal mého diskusního partnera pro sociální spravedlnost se vyslovil ve formulaci: Pokud bude jediný bezdomovec a tolik prázdných bytů, nedovolím jediného přistěhovalce. Je to zápal sociální, ale jedním dechem také rasový, nacionální a regionální. Naši mají právo na sociálně spravedlivé poměry. Příslušníci cizích etnik nikoli. Je-li to socialismus, pak jistě nacionální. Zkráceně nacismus, lépe řečeno neonacismus.

Fašistická Itálie a nacistické Německo zavedly rozsáhlá sociální opatření. V korporacích se zaměstnanci určitého odvětví stávali partnery zaměstnavatelů. Bohužel nešlo o jejich dobrovolná sdružení. Korporace či „stavy“ byly ustavovány a řízeny direktivně státem, resp. režimem. Poválečná Itálie převzala pracovní normu fašistické Itálie zvanou Carta di lavore (Charta práce) a ta až do Berlusconiho časů byla základem italského sociálního státu. Dělníci v nacistickém režimu, ale např. i čeští protektorátní dělníci, kteří pracovali pro Říši, měli bezplatnou lázeňskou péči a rekreaci.

Sociální důrazy společné pro levici a pro fašistické a podobné konzervativní diktatury jsou oblíbeným tématem radikální pravice. Na těchto historických faktech ukazují, že být sociální nebo socialistický znamená být diktátorský nebo dokonce totalitní. Výtvor nedávno umístěný v Bruselu trapně posluhuje represivnímu systému a předvádí, jak se jeho kritici domněle shodují s represemi minulého režimu.

Můj diskusní partner ve své polemice pokračoval, že Cikáni nejsou bílí, tak sem nějak nepatří. Hle, kam až může vést horlivý sociální zápal. Nepodařilo se mi diskusi dokončit. Diskutér si mne umístil na blacklist. Argumenty mu došly, vlastně žádné neuvedl, a neunesl nesouhlas.

Chtěl jsem mu napřed ukázat, jak jsou řeči o „bílých“ nesmyslné. Kdyby měl barvu pleti opravdu bílou, měl by navštívit dermatologa. Kdyby byl zaživa možný úplný nedostatek melaninu, karotenu a hemoglobinu v povrchové vrstvě kůže, mohlo by jít o albinismus nebo i jiné závažnější onemocnění. Možná výraz „bílý“ je jen projevem hlouposti, případně masové barvosleposti, ale těmto lidem asi jde o jakousi utajenou stupnici světlejších a tmavších odstínů pokožky.

Chtěl jsem mu na obrázcích ukázat, jak mají někteří plavovlasí Skandinávci tmavší pleť než někteří Romové. Může to být chvilkový rozdíl. Souvisí to mimo jiné, jak je dobře známo, vystavení pokožky světlu, zejména jeho ultrafialové složce. Třídění lidí na přijatelné a určené k vyhnání podle odstínu pleti známe. Ale znepokojující je ve spojení se starostí o bezdomovce a spravedlivým odporem vůči majitelům neobsazených bytů. Spravedlivý je odpor vůči státu, který není ochoten ani schopen garantovat přirozené právo na střechu nad hlavou.

Jak si poradit se skupinami, které křičí, že jsou sociální nebo levicové a jsou konzervativně nacionalistické a autoritářské? Nestačí jim dát nálepku sociálfašistů. Bylo by třeba jasně ukázat, že alternativou k současnému systému je jen kombinace sociální spravedlnosti s liberálním a demokratickým systémem.

Bylo by třeba nejen v teorii, ale i v politické praxi ukázat sociálně demokratickou vládu, která neustupuje rasismu (v podobě neochoty přijmout přiměřenou část přistěhovalců), která provádí důsledné sociální reformy a zachovává plné občanské svobody a lidská práva. Ukázalo by se, že právě demokratický socialismus je naplněním liberálních principů.

Zdroj: Deník Referendum

15 komentárov:

 1. Neochopa prijať prisťahovalcov, ak sú na to rozumné a preukázatelné dôvody nie je ustupovanie rasizmu. To, že sú ľudia, ktorí tiež nesúhlasia, ale vykladajú to rasisticky je ich slabosť, malosť. Aj komunisti sa stretnú na proteste proti NATO s Carnogurskym, maticou slov. nacionalitami aj Palkom. Nič to neznamená. Tým sa nedá ich postoj spochybniť.
  Prisťahovalci aj migranti z Afriky a hlavne z rovníkovej Afriky nemajú v Česku a na Slovensku duplom čo robiť a ak bude premiér, pokračovať v tomto postoji, tak robí len dobre. Je to ľavicový postoj. V neľavicovom smere snad jeden z mála zodpovedných ľavicových postojov.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Hahaha... "jediný ľavicový postoj"... hahahaha...
   A ešte povedzte, že sa považujete za ľavičiara. Čoho sa bojíte? Vlastnej krátkozrakosti alebo odrazu v zrkadle? Bojíte sa, aby omrvinky od oligarchie ostali len "nám"? Aby na nás nedopadla destabilizácia Blízkeho východu a severnej Afriky, ktoré sme spôsobili "my"? Práve vďaka takýmto obmedzeným postojom stačí SMERu trepať hlúposti a nič nerobiť. Vy ste "neľavicový SMER". PT
   Aké rozumné dôvody?

   Odstrániť
  2. SMER som nikdy nevolil ani nebudem. Dôvody v skratke: prmárne- obrovská kriminalita, vraždenie, znásilnovanie žien, násilné správanie. atd nebudem všetko menovať
   sekundárne: veľmi nízke vzdelanie, faktická nemožnosť uplatniť sa na trhu práce, finančné náklady štátu... atd opat sa nedá všetko

   A teraz ste na tahu vy. Aké sú výhody.
   Nehovorte mi o destabilizácií, že sme ju spôsobili my. My sme nič nespôsobili. A neskracujte tu iba na krajiny ktore su postihnuté vojnami.
   Rozhodnutie neprijať migrantov z Afriky je prejav suverenity štátu a ochrany vlastného obyvateľstva bežných ľudí - áno je to ľavicový postoj a nie je tom nič rasistické.

   Odstrániť
  3. Ani ste sa nemuseli namáhať s toľkými dôvodmi, už z prvých dvoch vidno, čo ste zač. S takými názormi ste ešte pod úrovňou SMERu, niekde v SaS, u Kaníka, možno ešte hlbšie. Takéto zovšeobecňovanie je veľa aj na učňovkára.

   Migranti, o ktorých sa teraz hovorí v médiách, hľadajú útočisko a prijať ich znamená nenechať ich zomrieť. Prichádzajú z najchudobnejších alebo vojnou zničených regiónov. Plavením sa cez Stredozemné more riskujú svoj život, čo sa mnohým z nich aj stalo osudným. Na súši potom bývajú pod prísľubom pomoci okradnutí, v horšom prípade predaní do otroctva. Ak sa im podarí dôjsť až sem, často vykonávajú podradné zamestnania, za ktoré im ešte spohodlnelí domáci ďakujú, že ich má kto robiť. Z časti svojho biedneho platu potom živia svoje zúbožené rodiny doma.

   My, takzvaný Západ, sme spôsobili alebo udržiavame ich podriadené postavenie, chaos a chudobu prostredníctvom vojen, štrukturálnych "reforiem", dodávaním zbraní či ľahostajnosťou. Zdržiavame sa pomoci pokiaľ sa pri nej nedá niečo predať, vyplieniť alebo zbombardovať.

   Namiesto toho, aby ľudia ako Vy tiež tlačili na svoje vlády a všetko to napravili, zastavili krviprelievanie, prestali ich vykorisťovať a vyslali lacnú pomoc, uspokoja sa s populistickými xenofóbnymi rečami, ktoré im prvé podstrčia. Takí ako Vy so svojou obmedzenosťou a lenivosťou sú príčinou tejto biedy a marazmu. Môžete si gratulovať, ste ideálny volič. PT

   Odstrániť
  4. ja nie som príčinou žiadneho marazmu a ani my ako republika nikoho nevykorisťujeme. My sami sme vykorisťovaní. U nás migranti nebudú vykonávať žiadne práce. Neni im čo dať robiť. Dalej ani nebudem písať, pretože máte veľmi skreslený pohľad a veľmi naivný.

   Odstrániť
  5. Za nič nemôžeš, nič nie je pravda... ale keď budeš ty alebo tvoje deti utekať do GB, NL, DE a povedia ti, že nemajú miesto, spomeň si ako solidaárne si sa zachoval k iračanom a líbyjcom, vyhnaných NATO, kde je SR členom... azda k tebe bude nova, nevzdelana generacia zapadu milostiva :D

   Odstrániť
  6. no ja som skor myslel na ľudí zo rovníkovej Afriky, ale to je jedno. Ak budem chcieť ísť a oni objektívne zhodnotia a dokážu, že pochádzam z necivilizovanej krajiny - kriminálnej krajiny, nemám vzdelanie a ani neviem základy jazyka kam idem, tak som s tým uzrozumený a akceptujem to.

   Odstrániť
  7. Tradičné ľavičiarske kecy a ešte tradičnejšie nálepkovanie každého, kto nesúhlasí s cieleným premiešavaním národov a kultúr ako "rasistu" a "fašistu". Podobné oblbováky sa používajú už celé desaťročia na Západe, s čoraz agresívnejším postupom voči odporcom chorej ideológie multikulturalizmu. Výsledky sa už dostavujú, tak to chcú vyviezť ešte aj k nám, nech sme tiež "multikultúrne obohatení".

   Odstrániť
 2. ...migrantov vytvara kapitalizmus, riesenie je socializmus, kvoty udrzuju kapitalizmus...

  OdpovedaťOdstrániť
 3. a to nie je všetko. všimnite si zábery tých utečencov. väčšinou sa jedná o mladých mužov. žien je tam málo, a mladých slobodných najmenej. to prinesie do európy len vojnu. aj v európe je v mladších ročníkoch prevaha mužov (tak do 45) rokov, v sr zhruba o tisíc ks na ročník. žien je prevaha až v starobe. tj. mladých žien, ktoré môžu mať potencionálne deti, je nedostatok. k tomu niektoré sú radšej súčasťou háremov zbohatlíkov, prípadne odišli "za prácou" do zahraničia a tam si našli cudzinca. preto je demografická predpoveď jasná. a teraz do toho idú títo migranti, a v ich krajinách je ten pomer muži, ženy ešte viac v prospech mužov, teda číselne. vďaka politike ako v indii a číne, kde sa už deti preferujú chlapci.
  aj islamský štát nemá dosť žien pre svojich bojovníkov, preto zotročujú jezídky, šítky a kresťanky.
  ten pomer pohlaví je veľmi narušený a mladé ženy sa stávajú tiež jedným z nedostatkových zdrojov. je to kruté, ale je to tak. muži bez ženy po jednej generácii vymrú. boris kollár dokázal oplodniť 10 žien a deliť sa o ne nebude. možno to pripadá, že tu závistlivo drístam, ale realita je taká, že všetci tí muži bez žien sú nadbytoční. sú len ako otroci na prácu pre elity a potom je vhodné, aby zdochli. ak sa budú chcieť presadiť, aby nevyhynuli, budú musieť bojovať o zdroje, tj. aj o ženy. bojovníkom IS to celkom ide. (elity tento stav poznajú a preto propagujú homosexualitu, akože je normálna a tak dúfajú, že muži nebudú bojovať o ženy a ich háremy, ale že budú pokojne otročiť na nich, a vystačia si s údmi v zadku.=dúhová politika)
  muži, ak budú chcieť zachovať svoje rody a gény, budú musieť bojovať. pri boji majú šancu zachovať svoje rody, alebo zomrieť. ak nebudú bojovať, majú šancu len otročiť a zomrieť. mnohí z nich zomrú, ale šanca je len v boji.
  inak môžte tých mužov zabíjať hneď. a tých migrantov rovno potápať aj s loďami. to, že ich eu prijme, je len falošná humanita a falošná solidarita. nik ich tu nechce, preto ich pchajú aj na sr, a nechcú ich ani tam odkiaľ utekajú. sú prebytoční.
  spor nie je v tom, či socializmus alebo kapitalizmus. je to o tom, kto z koho.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. stare dobre strasenie, ze cudzinci nam vezmu zeny... aby ste zakryli skutocne priciny, cim je kapitalizmus, ktory plieni ich krajiny, rozputava vojny, vytvara ekonomicke podmienky, ktore vedu k nizsej porodnosti... v socializme nebol takyto probelm

   Odstrániť
  2. Fajn, tak keď teda zničíte ten kapitalizmus a zavediete nám socializmus, ozvite sa, môžeme porozprávať o imigrantoch. Zatiaľ tu nechcem žiadnych.
   Inak máte pravdu, v socializme sme nemali problem s imigrantmi, ľudia totiž utekali odtiaľto, nie sem :D

   Odstrániť
 4. v socializme boli ale hranice zavreté z oboch strán, nedalo sa von, ani dnu.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. socializmus odstranoval priciny, ktore zenu dnesnych utecencov... a boi tu cudzinci, aj nasi boli vonku...

   Odstrániť
  2. My ale potrebujeme riešiť dnešné problémy, konkrétne ohrozenie našej vlasti prívalom imigrantov. Ako to riešiel socializmus nám veľmi nepomôže, pretože tento systém tu nemáme už štvrť storočia, a šance na jeho obnovu blízke nule.
   Preto namiesto nostalgických výletov do minulosti treba burcovať ľudí proti bruselským kvótam. Už zajtra môže byť neskoro.

   Odstrániť