nedeľa 28. júna 2015

Eduard Chmelár: Prečo držím palce Grékom a Syrize

EDUARD CHMELÁR

Dnes sú to Gréci, zajtra to môžeme byť my

Už pred ôsmimi rokmi som vyhlásil, že keď na seba narazia sociálnodemokratické a nacionalistické riešenia, Smer si vyberie vždy to nacionalistické, a na tejto téze sa nič nezmenilo. No ak niekto po dnešných vyjadreniach premiéra Fica a ministra financií Kažimíra na adresu Grécka ešte stále trpí ilúziou, že Smer je ľavicová strana, je buď politicky negramotný alebo si zatvára oči pred realitou. Pri poznámke Petra Kažimíra, že Syriza je „partička komunistov, ktorá si číta Marxa“, ste ešte mohli mávnuť rukou, lebo nie každá hlúposť si vyžaduje serióznu odpoveď (a ak ministrovi financií nevadí, že rozpráva podobné nezmysly ako František Šebej, je to jeho problém). Ale keď začal Robert Fico opakovať populárne lži o tučných gréckych dôchodkoch a apeloval na povinnosť plniť reformy, lebo veď aj my sme museli, aj keď to bolelo... mal som pocit, že sa do neho prevtelil Mikuláš Dzurinda.

Vysvetlime si najprv podstatu sporu: Syriza nie je žiadna šialená „paleokomunistická“ (povedané slovami Františka Šebeja, aj keď pochybujem, že vie, čo to znamená) strana, ktorá nedomyslela veci do dôsledkov. Odhliadnuc od toho, že grécki komunisti sú v opozícii a Tsiprasovo zoskupenie patrí medzi štandardnú demokratickú ľavicu – s tým rozdielom, že na rozdiel od podobných strán tohto typu to myslí vážne – Syriza sa pustila do boja s mimoriadne silným súperom a namiesto demagogických odsudkov potrebuje solidaritu a porozumenie. Každý, kto čítal a porozumel knihe gréckeho ministra financií Yanisa Varoufakisa Globálny minotaurus, by mal predsa vedieť, že táto partia sa snaží Európu zachrániť, nie potopiť, že Európa sa rozpadáva, pretože jej architektúra nie je dosť pevná na to, aby vydržala šokové vlny vyvolané neoliberálnou ideológiou. Je preto zvláštne, že keď sa našli hrdinovia, ktorí majú odvahu vzoprieť sa tomuto vzorcu myslenia, tradiční sociálnodemokratickí lídri, ktorí majú inak plné ústa sociálneho štátu, majú odrazu strach spochybniť priority nastavené finančnou elitou, najmä posadnutosť rozpočtovými schodkami, lebo sa malomeštiacky trasú, že ich niekto nazve nezodpovednými. Systém, v ktorom žijeme, je však začarovaný kruh a Gréci sú nespravodlivo obviňovaní aj z toho, čo spôsobil niekto úplne iný.

Povedzme si fakty: peniaze z európskych záchranných balíčkov nepomohli gréckej ekonomike, ale zahraničným bankám, predovšetkým nemeckým a francúzskym. Až 90 percent z nich do Grécka nikdy nedorazili, zmizli v čiernej diere. Úsporná politika problémy nevyriešila, ale zhoršila ich. Paul Krugman, nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu, to tvrdil už v roku 2012. Varoval, že to, čo na Grécko chystá tzv. Trojka (Medzinárodný menový fond, Európska centrálna banka a Európska komisia), znemožní jeho hospodársky rast, vyvolá prepad príjmov a tým pádom aj HDP, čo v konečnom dôsledku povedie k percentuálnemu rastu dlhu voči HDP. Presne to sa aj stalo. To bol aj dôvod, prečo ten istý Paul Krugman pred pár mesiacmi ostro napadol európskych lídrov, že nereálnou politikou sa riadia oni, nie grécka vláda, že program, ktorý jej vnútili, bol ekonomickou fantáziou, ktorá nikdy nedávala zmysel a najmä – že by už mali mlčať a nikoho nevyzývať na zodpovedné správanie, lebo stratili akúkoľvek dôveryhodnosť...

Grécko pod diktátom medzinárodných finančných inštitúcií zažívalo nočnú moru. Nezamestnanosť mladých ľudí sa vyšplhala na takmer 60 percent, celkovo nemá prácu 28 percent obyvateľov a aj podľa Financial Times išlo o najhoršiu depresiu v západnom svete od roku 1950, horšiu katastrofu spôsobujú už iba vojny. Napriek tomu, že Grécko nemilosrdne škrtalo verejné služby, platy štátnych zamestnancov i sociálne dávky, napriek tomu, že došlo k drastickému zníženiu verejných výdavkov v oveľa väčšej miere, než s akou pôvodný program počítal – grécky dlh je dnes väčší ako na začiatku týchto nanútených opatrení. Plán Európskej komisie a Európskej centrálnej čiary, ktorý blúznil o tom, že tieto opatrenia prinesú naštartovanie rastu, zlyhal a zhorel na celej čiare. Bol to program, ktorý v Grécku nikto nechcel, napriek tomu mu bol nasilu vnútený. Keď vo voľbách veľkolepo zvíťazila Syriza a dostala mandát, aby povedala – dosť, takto nie, Gréci sú ponížení a už nevládzu – európski lídri namiesto toho, aby si nechali poradiť a s pokorou uznali obrovské chyby, opakovali tie isté prednášky o zodpovednosti, hoci to boli oni, ktorí zlyhali.

Gréci bývajú často obviňovaní z toho, že falšovali údaje. Je to cynická demagógia. Po prvé, bola to americká investičná banka Goldman Sachs, ktorá začiatkom roka 2002 sama ponúkla gréckej vláde, že jej pomôže maskovať skutočný rozsah schodku. Väčšinou sa takto vynechávali gigantické vojenské výdavky, do ktorých bolo Grécko tlačené Spojenými štátmi. A po druhé, boli to nemecké a francúzske banky, ktoré v rokoch 2010 – 2011 priniesli obrovské pôžičky pre chudobných gréckych klientov. Hoci po skúsenostiach s krízou z roku 2008 bolo jasné, že ide o podobný scenár ako v prípade bubliny lacných hypotekárnych úverov v USA, ktorá viedla ku globálnej finančnej kríze – Európska centrálna banka a Európska komisia sa tvárili, že všetko je v poriadku.

Grécko nie je vinník, ale obeť ekonomického neoliberalizmu, ktorý zlyhal. Alexis Tsipras správne pripomína, že tu nejde len o účtovný problém, ale o samotné základy demokracie. Ak euroskupina vnútila Grékom program, ktorý nechceli, ak ich núti prijať ultimátum, na základe ktorého prídu Gréci o väčšinu sociálnych výdobytkov a základných práv, neponižujú len grécky národ, ale spochybňujú základné európske princípy a hodnoty. Dnes sú to Gréci, zajtra to môžeme byť my. Presne tak, ako hovorí grécky premiér - Európa bez demokracie bude Európou bez demokracie a bez kompasu. Grécko si v tomto boji zaslúži našu solidaritu. Je v našom vlastnom záujme, aby sme si dovideli ďalej od nosa a podporili zmeny, ktoré povedú k zásadným zmenám v bankovom sektore a ukončia nadvládu a vydieranie finančných skupín v Európe.

Podporte klikom na: vybrali.sme

zdroj: facebook.com/ChmelarEduard

15 komentárov:

 1. Hoci nie vždy s Vami súhlasím, pán Chmelár, toto ste presne vystihli.

  Žiaľ, naši ľudia sú tak zmagorení médialnou masážou a nechcú si priznať, že nielen Gréci, ale i oni boli podvedení. Mnohí tomu ani nerozumejú a mnohí rozumieť nechcú, veď je také jednoduché, nadávať po vzore potrimiskára Sulíka ....leniví, vyžraní Gréci ....
  Predtým, než ich toto cunami zasiahlo, dosahovali Gréci najvyššiu produktivitu práce v rámci EÚ, mali sotva 11% nezamestnanosť a dlh niečo cez 70% k HDP, dnes majú mnohé krajiny EÚ oveľa vyššie zadĺženie, než mali Gréci v čase, keď na nich nabehli s opatreniami.

  Ďaľším adeptom je Taliansko, Portugalsko i Španielsko a práve tam nastúpilo hnutie Podemos, niečo podobné ako Syriza.
  Bruselskí poskokovia bez hanby a cti sa boja, pokiaľ to nezastavia už v Grécku, rozrastie sa to a budú sa tí nenažranci musieť porúčať. To, predsa dovoliť nemôžu, to je neprijateľné pre tie elity darmožráčov, aby ich lúza odstavila od koryta!

  Syriza nie je ani radikálna ľavicová ani komunistická strana. Je to strana (Naomi Klein píše - zmena musí prísť zdola a Syriza je alternatíva zdola), ktorá vie , že takto to už ďalej nemôže ísť, diktát bankárov zabíja jednotlivé štáty, ľudí uvrháva do otroctva ešte horšieho, o akom sme sa učili a EK nie je nič iné iba predĺžená ruka bankárov. Ak to takto bude pokračovať zničia, vykradnú všetky štáty EÚ, ožobráčia milióny ľudí a pokiaľ si ich pritakávči myslia, že sa ich to nedotkne sú na veľkom omyle.

  Gréci mali nižší schodok ŠR, ako má dnes Slovensko, keď sa ho ujali chlapci z Goldíka, dokonca i Taliansko, Belgicko pri vstupe do Eurozóny falšovali štatistické údaje. Veď Brusel o tom vedel a nekonal. Zrejme už vtedy mali tento plán rozpracovaný, Grécko bolo vhodnou obeťou ....
  Grécko má totiž na rozdiel od tohto zaostalého Slovenska ešte množstvo majetku v štátnych rukách, oni nezničili a za korunu nerozdali svoj majetok kadejakým vekslákom a iným potrimiskárom, ako to dopustili Slováci. Ich netrápi, že ich vlastná elita okradla, ani to ich netrápi, že ich zapredali, ako handliari na trhu s koňmi, že sa stali iba kolóniou, hoci patrili pred 89 medzi priemyselnú špičku, dnes sú montážnou dieľňou na úrovni Bangladéša a či Vietnamu. Namiesto, aby sa pýtali Fica a spol, ako chce toto riešiť, lepšie je nadávať na Grékov, ktorí sa snažia udržať si to, čo im patrí, ako povedal Janis Varoufakis, nebudeme rozpredávať majetok, ktorí nám vytvorili a zanechali naši starí rodičia, keď ho nemáme zveladiť, bolo by trestuhodné sa takýmto spôsobom zbaviť.
  Vyjadril sa tak v súvislosti, keď 5-ti šťastní majitelia gr.ostrovov z Nemecka sa hlásili o Listy vlatníctva k 5-tim gréckym ostrovom. Tak to Syriza stopla a frau Merkel šla z kože vyskočiť, okrem iného, Syriza stopla celý privatizačný program predpísaný Veľkou Trojkou a tým zapália oheň nevraživosti, Syriza musí byť zničená ....

  Tie dlhy sú predovšetkým dlhy súkromné, tie dlhy spôsobili predovšetkým banky, súkromné banky, ale sanuje ich štát a tým všetci daňoví poplatcovia, ako v jednotlivých štátoch, tak i v rámci EÚ, ako aj v prípade Írska, kde sa vykradli dôchodkové fondy, aby zalátali diery, ktoré spôsobili súkromné banky.

  Pán Chmelár, od mnohých ľudí na Slovensku solidaritu nečakajte, nedočkáte sa jej, viete to iste lepšie, ako ja. Majú sa trocha lepšie, ako priemerny Grék, tak predsa nebudú sa znižovať na jeho úroveň. Oni radšej budú spievať s tými, čo ich deň čo deň okrádajú a ešte im budú aj tlieskať.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Etnocentrizmus je prejav necivilizovanosti. Keď už niekoho karháš, tak sa aspoň nestavaj do pozície morálnej autority, keď si len obyčajný krčmový kverulant.

   Odstrániť
 2. V článku som sa dočítal, že riešenie tzv. Trojky zlyhalo, ale nedočítal som sa ako ste si Vy predstavovali riešenie.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Výhodou Chmelára a jemu podobným je to, že si môže tárať čo chce a nikdy nie je za nič zodpovedný. Nech to dopadne ako chce, je schopný povedať - vidíte ja som to vravel :-).

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. "A Vy!?"

   Ty máš ... Nie ty máš ... debata v podani ľavicovej inteligenecie ...

   Odstrániť
 4. Takže podľa Chmelára si Gréci požičiavali úplne nesvojprávne a neboli si vedomí dôsledkov svojho konania, lebo boli zrejme zhypnotizovaní magickou silou nanútených europôžičiek. O to viac je dôležité takých ľudí z eurozóny vyhodiť. Nech sa najprv stanú samostatnými a zodpovednými aby nemuseli podliehať zlým, zlým, zlým bankám a nemuseli súhlasiť s falšovaním ekonomických reálií svojej krajiny.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ked sa stanú samostnanými a zodpovednými, tak v prvom rade vobec nemusia ist do eurozony, a bude na tom ovela lepsie ako zodpovedne, reformne satelity eu. Aky ma vyznam vstupit do eu a eurozony ? Aky ?

   Odstrániť
  2. Určite nie je významom vstupu žiť na dlh. Ale kvalifikovanejšiu odpoveď dá Chmelár. Ten vždy vie, kto je na vine.
   Pre mňa je to napríklad jednoduchosť platieb, to je čo sa týka eurozóny. V rámci EU je to pohyb. Pre mňa výhody prevažujú nad nevýhodami, medzi ktoré radím eurofondy, byrokraciu, europoslancov.

   Odstrániť
  3. okrem spomínaných nevýhod prirad tu najdolezitejsiu, volny pohyb kapitalu a legislativa eu zabranujuca realizovat vlastnu ekonomicku politiku.

   Odstrániť
 5. Pán Chmelár sa tu pokúša o redefiníciu marxizmu. Bohužiaľ márne. Marxizmus je stále to, čím bol od začiatku, rozdávanie zadarmo pre vyvolených pod zámienkou akejsi spravodlivosti. Šebej aj iní, ktorí už po prezentácii Varoufakisovho scifi ekonomického programu varovali pred Syrizou mali pravdu. Oháňať sa Krugmanom je v tejto súvislosti úsmevné. Aj Krugman hovorí o gréckych politikoch ako o ľavicových ekonomických šialencoch. Akurát má iný názor na riešenie krízy

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Áno, pretrváva stále takéto mylné nazeranie myšlienkového odkazu Marxa. Teda, že je to akási vysnená a nikdy neuskutočniteľná teória, nemajúca vzťah k reálnemu svetu. A čo viac, je absolútne prekonaná a nikto, okrem pár fanatikova sa ňou nezaoberá. Omyl!
   Veľmi silná a vysoko kvalitná vedecká publikačná spoločnosť Sage, majúca pobočky v Londýne, New Yorku aj vo zvyšku sveta publikuje vedecký časopis Capital & Class (http://cnc.sagepub.com/). Tento žurnál je zaradený do oficiálnych štruktúr vedy, konkrétne do Web of Science. Myslíte si, že by sa takáto spoločnosť (na trhu dominantná, ja som všetky výskumy pre svoju dizertačnú prácu stiahol zo Sage) by sa kompromitovala publikovaním pochybných a neživých teórií, keby tieto neboli stále súčasťou vedeckého skúmania? Nie, nerobila by tak, rovnako ako nikto nepublikuje výskumy o telepatii, jasnozrivosti, ufo a podobne. Stratila by kredit. A to, že publikuje myšlienky vyrovnávajúce sa z odkazom Marxa, znamená, že tieto sú stále legitímnou súčasťou toho, čo nazývame vedecké skúmanie a uvažovanie. A sú aj iné vedecké časopisy:
   Capitalism, Nature, Socialism
   http://www.cnsjournal.org/
   Rethinking Marxism
   http://rethinkingmarxism.org/
   http://www.tandfonline.com/toc/rrmx20/current (Taylor& Francis je tiež silná spoločnosť publikujúca vedecké výskumy). Takže, nie je to tak, že neoliberáli doučujú ľavičiarov....

   Odstrániť
  2. re Anonymný1. júla 2015, 15:25....neviem ako Krugman, ale Stiglitz by hlasoval za opustenie
   http://www.theguardian.com/business/2015/jun/29/joseph-stiglitz-how-i-would-vote-in-the-greek-referendum
   .
   mozes nam povedat ako je grecky dlh (resp. aj ten globalny) realne splatitelny ? ako mozu Greci platit nejaky dlh, ked opatrenia ktore veritelia posledne roky serviruju (aj) ich ekonomiku este viac zabijaju ?.. a ty si akoze myslis, ze ked sa grecka oligarchia s tou europskou zbavia Tsiprasovej vlady, tak bude zrazu vsetko fajn a Grecko nejaky dlh, ak z neho vacsinu neodpisu akoze (pri zachovani demokracie) ma sancu aj splatit ?...zverejnili odpocuvania Angely z kedysi spred 4r, Americanmi, ta mysliac si ze ju nik nepocuje uz vtedy interne povedala, ze dlhodoba austerity kura pre Grekov nic normalne neporiesi..ja dodavam nieto este dnes ked maju dlh 180% hdp a su v jednej menovej unii s Nemeckom...tie kecy o marxizme si nechaj doma pre deturence, radsej povedz nieco k veci...P.
   http://finweb.hnonline.sk/spravy-zo-sveta-financii-126/novy-grecky-minister-pre-hn-je-skandal-ze-nam-slovaci-museli-dat-peniaze-642338

   Odstrániť
 6. Pán Chmelár nikdy neponúka riešenie, pretože žiadne nemá, jeho základným princípom je vždy oponovať, a ešte poúčať iných, viď článok p. Šebej

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Chmelár vs. Šebej, to je ako si vybrať mezi vypichnutím ľavého a pravého oka.

   Odstrániť