streda 24. júna 2015

Komix / Voľný obchod: Sloboda robiť to, čo americké korporácie vyžadujú

AMPERSAND | amptoons.com


Preložil (so súhlasom autora): Martin K., zdroj: amptoons

8 komentárov:

 1. Hej, v takom Singapure slobodný obchod preklínajú každý deň, nemať ho, tak si dodnes mohli užívať radosti tretieho sveta :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. aj v Káčerove sú šťastní

   Odstrániť
  2. v Singapure ? To je ten ten štátik 25 * 25 km, kde sa perú špinavé peniaze a kde sidlia banky ? To je podla teba zdroj prosperity ? Niečo ako Monaco v eu. a Belizee v Karibiku.

   Odstrániť
  3. Presne tak. Mal uviesť Hong Kong, lebo ten je na prvom mieste ekonomickej slobody. Singapur je "až" druhý. (http://www.heritage.org/index/)
   Bolo by zaujímavé vidieť ekonomický profil Singapuru, teda ktorá časť výrobného sektoru dominuje. Predpokladám, že Singapur nie je v prvej desiatke v ťažbe medi, hliníka, železa či uránu. Taktiež pochybujem, že má silnú exportnú ekonomiku s pridanou hodnotou ako Nemecko. V čom tkvie jeho tržná výhoda? Žeby v tom, že je zúčtovacím miestom korporácií, lebo im umožňuje platiť nízke dane z peňažných transferov?
   Celý ten argument "Singapur" je smiešny. Keby každá krajina prebrala monetárnu politiku Singapuru, nebol by žiadny Singapur. Chce to nevidieť si ďalej od nosa, aby sa argumentovalo takýmto spôsobom. Autor komentáru musí byť dobre platený zamestnanec finančného sektora. Pravdepodobne je tiež dostatočne oddelený od výrobnej sféry, ktorú vníma len prostredníctvom investičných indexov a burzových ukazovateľov. Zrejme mu uchádza, že keby bol každý z nás finančný špekulant na burze v Singapure, nemal by kto ani vyrábať tie počítače, na ktorých tie špekulácie uskutočňujú...
   Ale takéto uvedomenie nie je ťažké, len tie peniaze z výnosov a dividend ho robia takmer neuskutočniteľným...

   Odstrániť
  4. v Singapore robi 60% HDP statny sektor
   .
   na margo komixu...dost lacny..navyse, neviem preco prave ta narazka na americke korporacie, kedze ja v ich "narodnosti" nevidim ziadny rozdiel...P.

   Odstrániť
  5. 60% štátny sektor? To máš odkiaľ? Aktuálne je zastúpenie štátnych firiem na HDP Singapuru 27%, nie 60%.
   Zdroje:
   1. https://research.stlouisfed.org/fred2/series/DDEI08SGA156NWDB
   2. http://www.singstat.gov.sg/statistics/visualising-data/charts/share-of-gdp-by-industry
   A prečo americké korporácie? Minimálne pre tri veci:
   1. Majú svoj pôvod v USA, kde si ohýbajú legislatívu podľa svojich záujmov. Následne túto legislatívu vyvážajú do iných krajín v podobe NAFTA, TTIP, TPP a podobne.
   2. Využívajú geopolitický vplyv USA na presadzovanie svojich záujmov. Príklad: Monsanto využíva americké ambasády, aby tlačili na miestne vlády v smere prijatia GMO potravín.
   3. Americký občania majú najväčší podiel na spotrebe výrobkov korporácií. Teda, majú z toho najväčšie výhody. Samozrejme, strednej triede tam už odzvonilo, ale spotreba je udržiavaná dlhom. Ale je tam najväčšia spotreba, je to stále cieľový trh nezanedbateľnej časti výrobkov.
   Takže nabudúce, keď si niekde prečítaš múdru vetu typu: "Nadnárodné korporácie nemajú národnú identitu", treba tejto vete aj hlbšie porozumieť, nielen ju povrchne prevziať, dobre? Oni síce skutočne nemajú národnú identitu, ale USA ako geopolitického hegemóna využívajú prvotriedne. Preto USA korporácie. Už rozumieme?

   Odstrániť
  6. http://www.globaltenders.com/economy-singapore.htm
   hned druha veta... cez statny investicny holding Temasek stat nepriamo kontroluje 60% HDP, to jest stat si drzi znacne podiely v klucovych podnikoch (pristav, letisko, airolinky, telekom, developing..)...okrem toho napr. 80% bytov je v rukach statu..
   https://en.wikipedia.org/wiki/Public_housing_in_Singapore
   moj prispevok vyssie bol reakciou na ten prvy prispevok v diskusii...P: :)

   Odstrániť
  7. Aha... To je potom zvláštne, že Heritage Foundation dal Singapur na druhé miesto v ekonomickej slobode, keď je to tak štátom regulované. Ale tí podplatení apologéti kapitalizmu robia podobné omyly ako súčasť svojej práce. Len tak na okraj, tá stránka globaltrenders je dôveryhodná? Nehovorím, že nie je, len sa pýtam, či je...
   A americké korporácie využívajú USA ako prostriedok, ktorý narušuje "prirodzené regulačné mechanizmy trhovej ekonomiky" (úvodzovky sú tam preto, lebo to považujem za nezmysel), aby si namastili vrecká... Všakže?
   Ďakujem...

   Odstrániť