piatok 5. júna 2015

Nerovnosť na podnose

TOBY MORRIS | The Wireless

Stretávate ľudí, ktorí nevidia nerovnosť, v ktorej žijeme? Venujte im tento komix, hoci aj na podnose.
zdroj prekladu: idealiste.cz
pôvodný komix: thewireless.co.nz

5 komentárov:

 1. pravdivé len čiastočne, reálne je to zložitejšie.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. @ Anonymný 6. júna 2015, 18:15
  Máte aj nemáte pravdu. Podľa uhľa pohľadu.
  Treba si uvedomiť, že daný komiks je nakreslený pre podmienky USA.
  V tom kontexte je totálne pravdivý.
  Tam, kde jestvujú súkromné základné školy, platené vysoké školy a platené individuálne zdravotné poistenie je tento príbeh absolútne pravdivý. Ba dokonca by tie rozdiely mohli byť ešte ostrejšie.
  V kontexte Slovenska to je, ako ste správne napísal, o čosi zložitejšie. Ale základný vzorec je jasný: podmienky Vášho detstva určujú vašu ďalšiu dráhu. Nenadarmo je súčasťou sociologických výskumov otázka:
  "Koľko ste mali doma kníh, keď ste bol dieťa?"
  A tiež:
  "Aké je najvyššie dosiahnuté vzdelanie Vašich rodičov?".
  Tieto faktory podmieňujú budúci úspech.
  Sú silnými prediktormi, ale nie determinatmi.
  Je o tom kopec štúdií...
  Napríklad:
  http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/00221325.1995.9914830

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. marián vitkovič7. júna 2015, 12:30

   priateľu - na rovinu , henten comics ja dnes univerzálne o.k. a ilustratívne je fajn pre " broader masses ... " . Nemám čas ani chuť tu teraz prácne klepať 3 - 4 prednášky k tomu s 88 odkazmi na relevantnú / empirickú literatúru ktorá " vyšla včera " . Poštudujte trebárs aspoň toto / shocking ! ... akože / , popremýšľajte, potrápte your globule - a poprosím , posuňte sa aspoň o 4 levely dalej :

   http://www.hha.dk/nat/wper/10-17_gustb.pdf

   ... celý marazmus týchto pseudodebát, " kritík " , akože " vyvážených " odborných protiargumentácií v takej krajinke ako je táto je v podstate v tom že v momente svojho vzniku sú / najmenej / " 20 rokov za opicami " - popravde , a o to je to deptrimujúcejšie , nie je to dnes takto len v takýchto " krajinkách " ... Bez diskusie - globálna / i lokálna / nerovnosť príležitostí je dnes absolútne deterministická alokačno - distribučne endogenizovaná mašina , volajme to hoci " feudalizmus s iPfonom " , " oligarcho- kapitofašizmus " ... alebo trebárs v podstate komicky primitívny " slovenský za 5 euro udržiavaný posteštebákizmus ... " - je to úplne jedno . Hlavne by ste mali preradiť z 1 aspoň na 4 , ... inak si časom nevšimnete ani vlastnú smrť . Teda , samozrejme - nielen Vy ktorý sa tu snažíte v podstate vecne argumentovať , ... ale všetci .

   ... iked , starý dobrý Plechanov / Uľjanov : " ... čím horšie , tým lepšie ... " bude napokon , tak či tak , jediná možná terapia . Pekný deň vospolok .

   Odstrániť
  2. marián vitkovič7. júna 2015, 13:02

   len na skompletizovanie - ten prvý link bol k USA / 30 pct gains from assortative marriage / ... toto je ešte " fajnovejšie " - a od toho istého autora - 50 % gains from assortative marriage - v / čum hev " sociálna demokracio " !!! / " sakramentsky ľavicovom, s obrovskými daňami a redistribúciou historicky zápasiacom ... " Dánskom kráľovstve :

   http://mit.econ.au.dk/vip_htm/gbruze/Returns.pdf

   ... tak už len príjemné čítanie , premýšľanie , etc prajem .

   Odstrániť
  3. marián vitkovič: Na to, aky si "inteligentny", mas strasne debilny styl prezentacie. Bez urazky. Co tak s tym nieco spravit, nech ti rozumeju aj ludia?

   Odstrániť