streda 10. júna 2015

Svet hovorí odpočúvaniu nie

EDWARD SNOWDEN | The New York Times

Sme svedkami vzostupu post-teroristickej generácie, takej, ktorá odmieta svetonázor odvodzovaný od jednej tragédie. Po prvýkrát od útokov z 11. septembra 2001 vidíme kontúry politiky, ktorá sa odvracia od púhej reakcie a strachu k neoblomnosti a racionalite.

Pred dvoma rokmi som bol na jednej hotelovej izbe v Hong Kongu spolu s tromi novinármi pohrúžený do práce a nervózne čakal na to, ako svet zareaguje na odhalenia Národnej bezpečnostnej agentúry, ktorá zaznamenávala takmer každý telefonický hovor v Spojených štátoch. V nasledujúcich dňoch títo a ďalší novinári publikovali dokumenty odhaľujúce skutočnosť, že demokratické vlády monitorujú súkromné aktivity bežných občanov, ktorí nič zlého nespravili.

Po niekoľkých dňoch vláda Spojených štátov odpovedala vznesením obvinenia voči mne, a to na základe zákonov o špionáži z obdobia prvej svetovej vojny. Spomínaným novinárom právnici poradili, že ak sa vrátia do Spojených štátov riskujú zatknutie alebo súdne predvolanie. Politici sa pretekali v tom, kto odsúdi naše úsilie ako neamerické, ba dokonca protištátne.

Za seba poviem, že boli chvíle, keď som sa bál, že sme ohrozili svoje životy zbytočne – že verejnosť na tieto odhalenia zareaguje ľahostajne, či naučeným cynizmom.

Nikdy som nebol vďačnejší za to, že som sa mýlil.

Za dva roky je rozdiel neporovnateľný. V priebehu mesiaca bol agresívny program NSA odpočúvania hovorov vyhlásený súdmi za nezákonný a odmietnutý Kongresom. Po šetrení kontrolnej komisie zvolanej Bielym domom, ktoré zistilo, že tento program nezastavil ani jeden teroristický útok, nariadil prezident, ktorý kedysi bránil jeho náležitosť a kritizoval jeho odhalenia, jeho zrušenie.

Taká je moc informovanej verejnosti.

Ukončenie masového sledovania súkromných hovorov vyplývajúceho z Patriot Act je historickým víťazstvom práv každého občana, no je zatiaľ posledným výsledkom vývoja svetového povedomia. Od roku 2013 inštitúcie po celej Európe odsúdili podobné zákony a operácie ako nezákonné a zaviedli nové obmedzenia na podobné činnosti v budúcnosti. Organizácia spojených národov vyhlásila masové odpočúvanie za porušovanie ľudských práv.

V Latinskej Amerike viedlo úsilie občanov v Brazílii k spísaniu Marco Civil, listiny práv týkajúcej sa používania internetu. Uznaním dôležitej roly, ktorú predstavujú informovaní občania pri naprávaní prehreškov vlády vyzvala Rada Európy k novým zákonom na obranu informátorov.

Mimo legislatívnych hraníc sa pokrok dostavil ešte rýchlejšie. Technológovia neúnavne pracovali na tom, aby zdokonalili bezpečnosť zariadení, ktoré nás obklopujú, ako aj jazyk samotného internetu. V prenosovej infraštruktúre boli nájdené a napravené tajné medzery, ktoré vlády využívali na vykonávanie masového sledovania. Základné technické štandardy ako šifrovanie -kedysi považované za nezvyklé a nepotrebné- sú zavádzané automaticky do produktov prvých priekopníckych firiem ako Apple, čím sa zabezpečuje, že ak keď vám ukradnú telefón, váš súkromný život takým aj ostane. Tieto technologické zmeny na štrukturálnej úrovni dokážu zabezpečiť prístup k základnej bezpečnosti za hranicami, čím uchránia bežných občanov od ľubovoľných zákonov proti ochrane osobných údajov ako sú tie, ktoré teraz dopadajú v Rusku.

I keď sme prešli dlhú cestu, právo na súkromie -základ práv zakotvených v Listene slobôd Spojených štátov- ostáva ohrozené. Jedny z najpopulárnejších online služieb sveta sú uvádzané ako partneri programov masového sledovania NSA, zatiaľ čo na technologické spoločnosti po celom svete je tlačené vládami, aby pracovali voči svojim zákazníkom než pre nich. Naďalej sa uchovávajú miliardy záznamov o polohách mobilných telefónov bez ohľadu na vinu či nevinu dotknutých osôb. Dozvedeli sme sa, že naše vlády zámerne oslabujú základnú bezpečnosť internetu “zadnými vrátkami”, ktoré robia zo súkromných životov otvorené knihy. Naďalej sa v historicky bezprecedentnej miere uchovávajú a monitorujú metadáta, ktoré odhaľujú osobné prepojenia a záujmy bežných používateľov internetu: keď toto čítate online, vláda Spojených štátov si to zaznamenáva.

Šéfovia špionáží v Austrálii, Kanade a Francúzsku zneužívali nedávne nešťastia, aby sa dostali k novej, agresívnej forme moci napriek dôkazom, že takéto programy by útokom nezabránili. Ministerský predseda Británie, David Cameron, sa nedávno zamyslel, “Či chceme dovoliť také prostriedky komunikácie medzi ľuďmi, ktoré nie je možné čítať?” Neskôr nato našiel odpoveď, keď povedal, že “dlhú dobu sme boli pasívne tolerantnou spoločnosťou, ktorá svojim občanom hovorila: Pokiaľ dodržiavate zákon, necháme vás na pokoji.”

Na prelome milénia si len málo ľudí myslelo, že občania rozvinutých demokratických režimov budú čoskoro musieť brániť koncept otvorenej spoločnosti voči svojim vlastným lídrom.

Avšak, rovnováha moci sa začína posúvať. Sme svedkami vzostupu post-teroristickej generácie, takej, ktorá odmieta svetonázor odvodzovaný od jednej tragédie. Po prvýkrát od útokov z 11. septembra 2001 vidíme kontúry politiky, ktorá sa odvracia od púhej reakcie a strachu k neoblomnosti a racionalite. S každým víťazstvom na súde, s každou zmenou zákona, demonštrujeme to, že fakty sú presvedčivejšie ako strach. Ako spoločnosť sa znova vraciame k poznaniu, že hodnota práv nie je v tom, čo je skryté, ale v tom, čo ochraňujú.

Zdroj: The New York Times

3 komentáre:

 1. off topic...dnes som bol po dlhsej dobe na demokraticko-megahumanistickom jetotak.sk, ale kedze akakolvek diskusia je tam uz davnejsie megademokraticky-slobodno umlcana, a neda sa reagovat, chcem sa opytat, neviete niekto, ten Lukas Makovicky, co tam aktualne pise, to je co za podivyhodny pripad benjamina buttona ?...totiz precital som si nielen ten aktualny Blafomet, ale aj tie jeho predchadzajuce clanky a este vtedy mozne diskusie k nim...priznam sa, ze taky husty gulas zbytocnosti okoreneny citaciami z este hustejsich gulasov o tom, ci je voda mokra a trava zelena, som este nikde nepocul a nevidel...v jednej diskusii si to tam specialne chcel akoze "rozdat" s M. Vitkovicom, ten mu 2x naznacil aby sa od taranin vratil do reality - citujem " That the world after several millennia of steady individual saving, is so poor as it is in accumulated capital- assets , is to be explained , in my opinion, neither by the improvident propensities of mankind , nor even by the destruction of war , but by the high liquidity- premiums formerly attaching to the ownership of land and now attaching to money . " a chlapec to aj tak nepochopil a priadol dalej ako pavuk...a vyzera, ze ho to vobec neopusta a upriadol uz taku, ze nevie kde ma zaciatok...kua, fuh..heavy olovrant dnes :) ...P.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. jetotak.sk by sa mohol cely premenovat na blafomet.sk

   Odstrániť
  2. Čo si o tom myslieť? Oprie sa do voľne zdieľaného videa, ale ostatným nedá priestor vyjadriť sa. Tak dlho a veľmi o niečom presviedčal až nadobudol dojem, že už niet, čo dodať. Možno sa tešil na plnohodnotú reakciu, ale kto s ním bude strácať čas..? Zatiaľ čo ostatní citujú a dajú najavo svoje ideové východiská, on sa skrýva za zamlčaného Deleuza. Jeho sa už údajne netýka delenie na my vs. oni, má niečo rafinovanejšie: my, intelektuáli, čo nerobíme delenia vs. ostatní obmedzenci, čo delia, takže je ešte mentorskejší a poučujúcejší než to, pred čím varuje. Takže, zatiaľ čo si bude ironizovať, chopia sa aktívnej časti naštvaných más pravicoví "intelektuáli" (alebo učitelia informatiky), ktorí mu ukážu deleuzovské telo bez orgánov z mäsa a kostí. PT

   Odstrániť