streda 1. júla 2015

Komix / Ako Medzinárodný menový fond (IMF) pomohol Argentíne

AMPERSAND | amptoons.com


Alebo ako pomohol Grécku? Preložil (so súhlasom autora): Martin K., zdroj: amptoons

3 komentáre:

 1. ... a ako komunisti pomohli východnej európe vidíme všade okolo seba ...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. tak tak...za to pred komunistami bola vych. Europa rajom na Zemi a 25r. po nich je tiez, co dokresluje aj malicky pocet vystahovanych a nezamestnanych...P.

   Odstrániť
  2. Nepochopenie komiksu, škoda...
   Ale vysvetlíme... MMF a WB všade najprv dali pôžičky, pod podmienkami transformácie národnej ekonomiky na exportnú. No a keď to, čuduj sa svete, nevyšlo, namiesto platieb si zobrali nerastné suroviny. To je celá pointa komiksu. IMF a WB ako prostriedok presadzovania záujmov USA. A to nie je len môj výmysel, písalo o tom mnoho ľudí. Mimochodom aj Oxford Review of Economic Policy:
   http://oxrep.oxfordjournals.org/content/20/1/57.abstract

   A čo sa týka socializmu... Samozrejme to nebol raj ja zemi. Ale, ekonomické vysťahovalectvo, ktoré dnes Slovensko zažíva, je najmä dôsledkov nepodarenej privatizácie (teda neoliberalizmu). Ak sa pozrieme späť nezamestnanosť stúpala, ako sme sa časovo vzďaľovali od socializmu, pokiaľ viem... Samozrejme, socializmus nebol raj na zemi, to isto nie. Ale, uvedomte si už konečne, že ten luxus a prepych Západu, ktorý tak naivne pričítate kapitalizmu, bol možný len vďaka utrpeniu 3. sveta. Vďaka ich lacnej otrockej práci a surovinám. Bez toho by na Západe taká vysoká životná úroveň nebola. A k tomuto presunu bohatstva z Východu na Západ dopomáhal IMF a WB značne... Chápeme už pointu?

   Odstrániť