utorok 25. augusta 2015

Minulosť hreje, súčasnosť mrazí

IVAN DUBOVSKÝ | Nezávislí

Hoci od prevratu v roku 1989 sa na Slovensku rodí o polovicu menej detí, chýbajú v jasliach a materských školách tisícky miest. Po zmene spoločenského systému sa privatizovali stovky zariadení predškolského veku.
Začali sa problémy, ktoré sme za socializmu nepoznali. V škôlkach a jasliach boli zriadené bufety, obchody, krčmy a erotické salóny... Za socializmu sa do týchto zariadení dostali všetky deti. Dnes len časť. Denný pobyt stál rodiča 1 – 2 koruny. V súčasnosti je mesačný poplatok v štátnej škôlke 350€ a k tomu ešte za stravu až 3€ denne. V štátnych jasliach stojí mesačný pobyt od 230 – 260€. K tomu treba zaplatiť za stravu mesačne 40 – 50€. V privátnych školách zaplatia rodičia mesačne až 400 – 500€. Kapitalizmus vrhol rodičov a ich potomstvo do ťažkej a neriešiteľnej situácie. Potvrdzujú to slová diskutérky na internete: „ Moja známa aj s manželom bola u nás, mali sme oslavovať jej 30 rokov. Bolo to však smutné stretnutie. Takmer celý večer preplakala. Od malička snívala, že bude mať veľkú rodinu. Vzlykajúc sa sťažovala, že majú len jedno dieťa, ale ani to pre malý príjem nedokážu slušne uživiť.“ Jej sen o početnej rodine zabil zločinný kapitalizmus zodpovedný za otrasnú životnú úroveň na Slovensku.Je hanbou súčasných politikov, ktorí majú povinnosť vytvárať podmienky občanom krajiny na slušný život a zvyšovať populáciu. V súčasnosti však Slovensko vymiera a kupuje sa viac truhiel, ako kočíkov! Súčasnosť mrazí! Analytička Eva Sádovská to potvrdzuje: „ Až ¾ domácností na Slovensku sú schopné každý mesiac prežiť len na hrane... Teda s ťažkosťami!“Boli časy keď to tak nebolo! Všetci občania Slovenska pracovali, mali sociálne istoty, strechu nad hlavou, stály príjem! Nik nehladoval! O výchovu najmladšej generácie sa s rodičmi staral štát a jeho humánny politický systém. Nech mrazivú súčasnosť zohrejú aspoň fotografie z obdobia reálneho socializmu, keď na Slovensku všetci občania slušne žili.Text a foto: Ivan Dubovský

13 komentárov:

 1. ľudia by žili inak šťastne, ibaže "zločinný kapitalizmus spôsobil otrasnú životnú úroveň" :D ešteže je na čo sa vyhovoriť. autor žije vo vlastnej bubline mimo reality. ale keď je mu tam dobre...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. vy žijete kde?

   Odstrániť
  2. nechaj ho, ked bude mat deti tak zisti o com je rec..a ak je z BA, tak duplom

   Odstrániť
 2. Vzdávam sa. Máte pravdu. Aj ja žijem v bubline. A nemám deti, takže príde na mňa (psa) mráz. Budem ja ešte nariekať za škôlkami zadarmo. A teraz som bol kúpiť mlieko. Za 27 korún! Vtedy bolo za dve. Nie nie, dobre už bolo. Okradli nás.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Ja neviem či socializmus je ten správny systém. Je strašne veľa argumentov, prečo nie. Situáciu treba zmeniť, ale nie novou diktatúrou.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. veľmi nízka produktivita práce. napr.

   Odstrániť
  2. preco si socializmus automaticky spajas s diktaturou ? ..pre kapitalizmus je diktatura ovela prirodzenejsia

   Odstrániť
 4. výstižný článok. ďakujem

  OdpovedaťOdstrániť
 5. článok je hlúposť. za čsr bol kapitalizmus, kríza, bieda, aj vysťahovalectvo a detí sa rodilo plno. rozdiel bol možno v tom, že do zahraničia odchádzali skôr muži a dnes viac žien a tam aj zostanú a rodia malých anglánkov a germánkov.
  ak chcete zvýšiť pôrodnosť, vyvolajte vojnu a potom ukončite. po vyčistení spoločnosti sa po každej vojne zvyšuje pôrodnosť. to je známy fakt.
  táto problematika sa týka predovšetkým žien, to nie je primárne mužská záležitosť. žene stačí, aby si nahá ľahla pred krčmu a niekto ju už oplodní, ale muži nemajú maternice. preto sa pri nedostatku plodných žien propaguje homosexualita, aby si muži vybili libido medzi sebou a neboli agresívny ale pokojní otroci.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Husákove deti boli povojnové deti?
   Snažíte sa zakryť problém kapitalizmu za konšpiračné teórie.

   Odstrániť
 6. husákove deti boli pokrízové po 68, čo čiastočne nahradilo vojnu a boli to deti silných povojnových ročníkov.
  veď si všimnite napr. sýrskych migrantov na maďarských hraniciach. okrem toho, že využívajú svoje deti ako živé štíty a jedne sýrčanka tam začala po zásahu slzákom rodiť, tak je tam kopa detí mladších ako 4 roky. vojna v sýrii trvá od 2011.
  teda tia deti sa narodili vo vojne, alebo v utečeneckých táboroch v turecku. pochybujem, že tie deti sú len zo znásilnení tých žien islom.
  takže to je dôkaz, že utečenecké tábory a vojna majú na pôrodnosť blahodarný vplyv.
  porovnajte si to so sebou, koľko máte detí a či vôbec a či vôbec máte rodinu.
  alebo si myslíte, že nechať sa nahoniť a okotiť v utečeneckom tábore a potom pýtať azyl je zodpovedné?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nebudte cynicky! Utecenci utekaju aj s detmi, nenechali ich za sebou. Clanok je o tom, ze socializmus prial rodine aj detom, bez vojny.

   Odstrániť