piatok 28. augusta 2015

Vyzývať v kapitalizme k ľudskosti

XEBICHE | Nezávislí

Je to ako v tom filme Babel, kde sa strieda niekoľko zdanlivo nesúvisiacich príbehov vo vzdialených kútoch sveta, aby sa nakoniec spojili v jednom bode, jednom výstrele, smrti.

Vidím to pred sebou, na plátne, prestrihy v televízii. Po 89. prišiel kapitalizmus aj do Rumunska, bolo sa treba postarať o rodinu. Tak sa snažil ako vedel - otec rodiny. Potom ho vyhodili z práce, trh rozhodol. Zohnal si dodávku, ktorá vozila mrazené kuratá.

Politik stojí pred rečníckym pultíkom. Perfektne oblečený, pripravený na otázky novinárov. Vysvetľuje, prečo treba vojensky podporiť zvrhnutie ďalšieho diktátora. Pôsobí presvedčivo. Na čítačke mu ubieha text. Pár predvídateľných otázok, pohotové reakcie, trochu emócií. Reflektory hasnú.

Akcionár veľkej korporácie sleduje obrazovku. Zvuk je vypnutý, zaujíma ho spodná lišta. Tam bežia čísla, niektoré stúpajú, iné klesajú. Na obrazovke sa striedajú zábery katastrof. Vojny, suchá, povodne, veľryby umierajúce na brehu, streľba v priamom prenose. On sa usmeje, jeho čísla stúpajú.

Sýrsky chlapček sa hrával s kamarátmi na ulici pred ich domom. Vojna sa približovala. Strýkovi minulý rok odrezali hlavu. Posledný kamarát odišiel túto jar aj s rodinou. Oni sa vydali na cestu len toto leto. Prešli si niekoľkými tábormi a hranicami, až sa dostali do Maďarska, tam ich naložili do chladiaceho boxu malej dodávky.

V reklamnej agentúre majú poradu. Na stole krabica s pizzou. Tabuľa popísaná nápadmi. "Čo dnes fičí?" "Imigranti." "Imigranti ako kuratá z dovozu natlačené v chladiarenskom boxe malej dodávky, to je výborné!" "Spravíme aj samostatnú stránku - imigranti.sk." "Ohyzdné, ale funguje, schvaľujem!"

Dodávka sa pohla. Plná kuriat, mŕtvych, mrazených. Neboli zo Slovenska. Našli ich, keď z dodávky odstavenej na rakúskej diaľnici vytekala tekutina. Asi sa topili.

3 komentáre:

  1. Tí sú na podporu imigrantov schopní vykopať aj niekoľko cintorínov v opustených osadách niekde v Rumunsku, a v starej mraziarenskej dodávke ich vyložiť niekde v protestujúcom Rakúsku. Ešte že ich nezavliekli až do Nemecka, to asi mali aj v pláne, ale vierolomný rumun nechal dodávku v Rakúsku a zdupkal.

    OdpovedaťOdstrániť