piatok 11. septembra 2015

Grécko počas obdobia vlády Syrizy 1/3

KAPITANNAKIS SPYROS | Nezávislí

Zatvorenie bánk koncom júna a obmedzenia výberu peňazí nevyvolali medzi Grékmi ani najmenší incident. Ľudia stáli trpezlivo v radoch pri bankomatoch a často mladší pomáhali starším, ktorí po prvýkrat pracovali s bankomatom. Niekedy sa stávalo, že niekto v rade začal kritizovať vládu ale hneď sa ozývali iní, ktorí vládu obhajovali. Ani v obchodoch nedochádzalo k žiadnej panike, neboli zaznamenané žiadne nedostatky, napriek pokusom súkromných televíznych staníc vyvolať takúto paniku.

Všeobecne, v celej tej dobe od januára, nedochádzalo k žiadnym pouličným výtržnostiam alebo protestným zhromaždeniam, s malou výnimkou niektorých incidentíkov umelo vyvolaných anarchistami a zopár demonštrácii Komunistickej strany Grécka a Antarsye, ktoré mali skôr charakter ceremoniálu.

To všetko vyzerá ako prejav sympatie (alebo tolerancie) k vláde zo strany radových občanov, bez ohľadu na ich politickú príslušnosť. Potvrdzuje to aj výsledok referenda, ku ktorému sa ešte vrátime. (Vo vláde má tiež účasť jedna pravicová strana - Nezávislí Gréci- ktorá riadi Ministerstvo obrany).

Verejný obraz vlády bol sformovaný asi takto:

- Päť mesiacov vláda tvrdo vyjednáva s "trojkou", aby uzavrela pre krajinu dôstojný dohovor a neprijíma hneď, lojálne, opatrenia nadiktované zahraničím, ako to robili predchádzajúce vlády.
- Vláda zrušila niektoré príspevky a privilégia poslancov.
- V podmienkach finančného hrdúsenia sa jej podarilo prijať aké-také opatrenia, ktoré urobili život viacerých občanov o čosi ľahší: zrušenie vstupného 5-eur do nemocníc, znovuprijatie do práce niekoľko skupín nezákonne prepustenych pracujúcich, zavedenie možnosti vyplatiť dane vo viacerých splátkach, obnovenie štátnej televízie a rozhlasu a dalšie.
- Vláda rozvíja mnohostrannú zahraničnú politiku a nadväzuje seriózne styky s Ruskou federáciou (napr. dohoda o plynovode na severe, perspektíva stať sa členom BRICS-u atď) a s inými krajinami.
- Vláda nemá skúsenosti v spravovaní a v rokovaniach. Preto robí aj chyby. Ale to vyvolávalo u viacerych ľudí skôr sympatiu. Skúsených podvodníkov, ktori viedli krajinu do krachu bolo dosť.
- Predseda vlády (Tsipras - absolvent stavebnej fakulty) je veľmi inteligentný, reaguje na otázky pohotovo a seriózne, vyzerá, že ovláda "umenie politiky". A zároveň žije v jednej asi chudobnej štvrti centra Atén, v jednej obyčajnej bytovke. Podľa istej reportáže ho jeho susedia niekedy vidia vyhadzovať smeti do kontajnera, alebo vidia jeho manželku vešať bielizeň na balkóne.

Protivládna aktivita

Pred januárovými voľbami a po voľbách sa súkromné masmédiá spolu s predstaviteľmi opozície snažili strašiť občanov, že Syriza dovedie krajinu do bankrotu, že zmiznú vklady a že nebudeme mať ani na ...toaletný papier.

Počas kritických vyjednávaní súkromné televízne stanice každý deň ukazovali v "správach", ako sa suma vkladov znížila za deň či týžden. Tým vyvolávali strach a tlačili ľudí do bánk vyberať svoje vklady. Zadusenie bankového systemu v konkrétnom období bolo dielom práve súkromných médií.

Medzi dalšie udalosti, ktoré spôsobovali vláde a krajine problémy, možno zaradiť:

- nepodarené snahy istých žurnalistov osočovat ministrov a poslancov Syrizy,
- bezdôvodné napätie vyvolávané skupinami "anarchistov" - hneď po voľbách začali útoky proti hliadkovým vozidlám polície, bez dôvodu obsadili budovu rektorátu polytechnickej školy a provokovali políciu, každý druhý deň hádzali kamene z vnútra školy. Počas incidentov bolo zatknutých aj niekoľko zahraničných osôb. Polícia mala pokyny postupovať pozorne a opatrne a nebol tak zranený ani jeden človek.
- veľké požiare pri Aténach a inde - následok podpaľačstva
- obrovský prílev utečencov na grécke ostrovy, prechádzajúcich cez Turecko.

(pokračovanie nabudúce)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára