utorok 15. septembra 2015

Medziľudské vzťahy na bode mrazu

IVAN DUBOVSKÝ | Nezávislí

Dve desaťročia kapitalizmu priviedli medziľudské vzťahy k bodu mrazu. Základné spoločenské pravidlá sa stávajú minulosťou. Mladá generácia sa niekedy správa akoby vyrastala v džungli. V prostriedkoch hromadnej prepravy mládež drzo sedí a starí ľudia musia stáť. Nevšímavosť, neúcta, netolerancia a arogancia otriasa spoločnosťou.

Každý každého uráža, odstrkuje. Jeden druhého klame. Nadutosť, chamtivosť, pýcha, závisť prevažuje. Každý každého ponižuje a vykorisťuje. Tieto a ďalšie neduhy sa tiahnu ako pavučina celou spoločnosťou. Ľudia už neveria nikomu a ničomu. Statočnosť, solidarita, priateľstvo, etika, morálka, slušnosť, česť, charakter, dobré medziľudské vzťahy vymreli.

V spoločnosti panujú obrovské sociálne rozdiely a mafiánsko-korupčné móresy. Kapitalizmus ju rozdelil na neobmedzených pánov a bezmocných bedárov. Menšina, ktorej modlou je zlaté teľa vládne surovo a cynicky väčšine bojujúcej o holé prežitie. „Mám pocit“ povedal istý občan „že ľudia v súčasnosti u nás lepšie zaobchádzajú so psami, ako s ľuďmi.“

Tomu zodpovedá nálada ľudí na pracoviskách, ktorá je na bode mrazu. Ľudia sa boja povedať kritický názor, pretože by stratili miesto. Krédom zamestnávateľov je veta: „Ak sa ti nepáči, môžeš ísť!“ Pracujúci musia držať hubu a krok...

Seriózne medziľudské vzťahy v kapitalizme neexistujú. Človek sa stal človeku vlkom. A následky? Slovensko sa už stalo súčasťou „vyspelých demokracií“. Aj u nás sa už poľuje na ľudí za bieleho dňa.

Foto a text: Ivan Dubovský

7 komentárov:

 1. Pán Dubovský, ľudia sú nepochybne uzavretejší a opatrnejší. Avšak napriek tomu nemôžem s Vami celkom súhlasiť.
  Ja sám dôverujem viacerým ľuďom a viem, že aj mnoho ľudí okolo mňa má svoju skupinu tých, ktorým dôverujú. Takže generalizovať nedôveru považujem za nesprávne. Nepleťme si nedôveru k politikom s nedôverou k obyčajným ľuďom.
  Tiež som presvedčený, že ľudia sa k sebe vedia aj dnes správať pekne. Sám s potešením pomôžem starším okolo seba, ak to potrebujú, a nemusím ich poznať. A tiež denne vídam, ako si ľudia pomôžu v maličkostiach, vychádzajú si v ústrety alebo sa na seba milo usmejú. Nepochybne je veľ prípadov, keď sa ľudia k sebe správajú nepekne, ale treba si všímať aj to pozitívne.
  O vzťahoch zamestnancov a zamestnávateľov hovoriť nechcem. Sám zamestnávam len svoju sestru a máme vzťahy skvelé. A viem aj o tom, že veľ "šéfov" sa zaujíma o to, ako sa darí zamestnancom a robí často rozhodnutia s ohľadom na zamestnancov a to občas aj na vlastný úkor. Že existuje veľ situácií, keď sa najmä k zamestnancom s nižším postavením či vzdelaním správajú ich šéfovia nepekne? No hej, to je fakt. Je asi zbytočné viesť diskusie o tom, prečo tomu tak je a v koľkých prípadoch majú aj zamestnanci svojím prístupom k práci podiel na nedôvere šéfa, ale faktom zostáva, že tu často vznikajú problémy vo vzťahoch. Asi preto, že ide v zamestnaneckom pomere a podnikaní ide často najmä o peniaze a výkon ... a už menej o vzťahy.
  V globále ale musím povedať, že Váš pohľad na dnešnú spoločnosť nezdieľam. A možno práve slovo pohľad je to najdôležitejšie. Kam upriamite svoj pohľad, to uvidíte. Takže skúste sa pre zmenu zamerať na to pekné, čo si ľudia navzájom robia. Skúsme to všetci. A hneď potom sa začnú diať zázraky, pretože keď uvidíme to pekné, čo si ľudia navzájom robia, budeme aj my všetci uvoľnenejší a príjemnejší na ostatných, prejavíme viac dôvery. A svet bude zase o čosi lepší.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Boli takí aj v nacistickom Nemecku, ktorí sa pozerali správnym smerom a všímali si len to dobré?

   Odstrániť
  2. Ak mali problém so správaním mládeže už v nacistickom nemecku, to potom logicky znamená že že autor článku skôr opisuje svoje predsudky voči mládeži ako realitu.

   Odstrániť
 2. ..to co zo znosku sprostosti tu pisete... 40 rokov ste robili z ludi hovada a vy sa teraz cudujete ked ti ludia dostali slobodu, ze sa ako tie hovada spravaju ? tak primitivne obmedzena znoska nezmyslov, to tu veru este nikto nenapisal :) .. pekny den aj Vam zatrpknutym StBkom :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. dnes z teba robia neporovnatelne vacsie hovado..vsetko biznis, zisk, vysachovanie supera, pretvarka, siroke lakte...zijes mimo reality, preto taras mimo pointy

   Odstrániť
 3. Kapitalizmus je zameraný na na konkurenčné správanie. Logicky je to zriadenie, v ktorom sú "úspešní" tí, ktorí sa neobzerajú na druhého.

  Slovo "úspešný" som dala do úvodzoviek. Pretože prevalcovať iných a tým sa uplatniť - nepovažujem za ideál.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Autor má pravdu. Mne sa to zdá rovnako. A to som mladý, môžem porovnávať iba s 90. rokmi. Dnes sa ide skutočne cez mŕtvoly. Veď si len zoberte príklad, s čím sa stretne maturant ako s prvým bodom na trhu práce ? No s MLM - multi level marketing. Kde sa prednáša ako legalizovane podvádzať, klamať, okrádať a ako si vyhliadnuť toho najslabšieho a zároveň ako sa naučiť nepripúšťať si pocit viny za svoju podlosť. Toto sú prednášky pre ešte stále dospievajúcich. Dodnes to tak frčí na desattisíce po celom SVK.

  OdpovedaťOdstrániť