streda 30. septembra 2015

Na Marse je možno tečúca voda. Ale je na Zemi inteligentný život?

GEORGE MONBIOT | The Guardian

Kým sa unášame objavmi NASA, ničíme naše nenahraditeľné prírodné zdroje – aby sme si tak mohli kúpiť olúpané banány a smartfóny pre psy.

Dôkaz o tečúcej vode na Marse: to otvára možnosti pre život, zázraky, ktoré si zatiaľ nevieme ani predstaviť. Tento objav je ohromujúcim úspechom. A zatiaľ marťanskí vedci pokračujú vo svojom hľadaní inteligentného života na Zemi.

Môžeme byť uchvátení predstavou organizmov na inej planéte, ale zdá sa, že sme stratili záujem o naše vlastné. Z Oxfordského Junior slovníka vypadávajú míľniky živého sveta. Zmija, černice, zvončeky, gaštany, cezmína, straky, čereble, vydry, prvosienky, drozdy, lasice a žaby sú dnes nadbytočné.

V posledných štyroch desaťročiach svet stratil 50% voľne žijúcich stavovcov. No v druhej polovici tohto obdobia sa prudko znížilo i mediálne pokrytie. Podľa štúdie z Cardiffskej univerzity, bol v roku 2014 odvysielaný rovnaký počet mediálnych správ BBC a ITV o Madeleleine McCann (ktorá zmizla v 2007) ako bolo o celej plejáde environmentálnych tém.

Predstavte si, ako by to vyzeralo, keby sme si cenili pozemskú vodu tak, ako si ceníme možnosť, že je voda na Marse. Len 3% vody na planéte sú pitné; a z nich dve tretiny sú zamrznuté. Napriek tomu plytváme s dostupným množstvom. Šesťdesiat percent vody používanej v poľnohospodárstve je zbytočne vyplytvaných nedbalým zavlažovaním. Rieky, jazerá a zásobníky sú vyprahnuté, kým voda, čo ostala, je zväčša znečistená a tak ohrozuje životy tých, čo ju pijú. V Spojenom kráľovstve je domáci dopyt taký, že počas leta miznú horné toky mnohých riek. A napriek tomu stále montujeme staré toalety a sprchy, z ktorých odteká voda vodopádom.

Ľudskú vynaliezavosť vidieť na blikajúcich displejoch NASA, ktoré vydali tie ohromujúce obrázky. Ale nevidno ju ak príde rad na politiku. K tej istej slanej vode, ktorá nás vzrušuje, keď ju nájdeme na Marse, na Zemi vyjadrujeme svoj pozitívny vzťah šialenou deštrukciou. Najnovšie správy udávajú, že počty rýb sa znížili o polovicu od roku 1970. Tichomorský tuniak modroplutvý, ktorý kedysi brázdil moria v nevídaných množstvách, bol zredukovaný na približne 40 tisíc kusov, a aj tak je stále lovený. Koralové útesy sú pod takým tlakom, že väčšina môže zmiznúť do roku 2050. A v našom vlastnom hlbokom vesmíre naša túžba po exotických rybách zjazvuje svet, ktorý poznáme sotva lepšie ako povrch červenej planéty. Rybárske lode dnes lovia v dvetisíc metrových hĺbkach. Môžeme len hádať, čo takýmto spôsobom ničia.

Niekoľko hodín pred tým ako bol oznámený objav na Marse, spoločnosť Shell ukončila svoj prieskum v Čukotskom mori. Pre akcionárov firmy je to menšia katastrofa: strata 4 miliárd $; pre tých, ktorí milujú planétu a život, ktorý uchováva, je to záchvat veľkého šťastia. Stalo sa tak iba preto, že spoločnosť nedokázala zohnať dostatočné zdroje. Ak by bol Shell úspešný, vystavil by tak jedno z najzraniteľnejších miest na Zemi znečisteniu, ktorému sa takmer nedá vyhnúť a zabezpečenie voči úniku je takmer nemožné. Ponecháme takéto záležitosti na náhodu?

Začiatkom septembra, dva týždne po tom ako odobril povolenie ťažiť pre Shell v Čukotskom mori, Barack Obama odcestoval na Aljašku, aby varoval Američanov pred ničivými dopadmi klimatických zmien spôsobených spaľovaním fosílnych palív, pre ktoré by Arktída mohla byť katalyzátorom. „Už nestačí len hovoriť,“ povedal im. „Musíme robiť kroky.“ Mali by sme „použiť ľudskú vynaliezavosť, ktorá by s tým mohla niečo urobiť.“ Ľudskú vynaliezavosť vidieť na blikajúcich displejoch NASA, ktoré vydali tie ohromujúce obrázky. Ale nevidno ju ak príde rad na politiku.

Nechajme rozhodnúť trh: to je spôsob, akým sa vláda snaží vyriešiť planetárnu deštrukciu. Nechajme to na svedomí konzumentov, kým je umŕtvené a zmätené reklamou a korporátnymi lžami. Takmer bez akýchkoľvek informácií sme ponechaní na rozhodovanie, čo si vziať od iných druhov a ľudí, a čo by sme si mali utrhnúť pre nás, či ponechať ďalším generáciám. Samozrejme, sú niektoré zdroje a miesta – ako napríklad Arktída, či hlbočiny v moriach – ktorých využitie by sa malo jednoducho zastaviť?

Všetko to vŕtanie a kopanie a lovenie a vyhadzovanie a otravovanie – na čo vlastne slúži? Obohacuje človeka, alebo ho potláča? Pred pár týždňami som rozbehol hashtagovú kampaň #extremecivilisation a vyzval k návrhom. Začali sa valiť. Tu je len zopár produktov, ktoré mi zaslali. Všetky z nich, pokiaľ viem, sú reálne.

Zásobník na vajíčka vo vašej chladničke, ktorý je prepojený s vašim telefónom, aby ste vedeli, koľko ich ostáva. Zariadenie, ktoré ich zamieša už v škrupinke. Parochne pre bábätká, ktoré umožnia „malým dievčatkám s málo, či žiadnymi vlasmi mať prekrásny realistický účes.“ Takzvaný iPott, ktorý umožňuje batoľatám hrať sa s ich iPadmi počas učenia sa používať nočník. Šopa odolná proti pavúkom za 2000 libier. Snežná sauna, ktorú predávajú v Spojených arabských emirátoch, v ktorej viete vytvoriť zimnú atmosféru stlačením gombíka. Chladiaci obal na melóny na kolieskach: nevyhnutný pre pikniky – alebo aj nie, keďže váži viac ako samotný melón. Krém na bielenie konečníku, ktorý slúži na... úprimne, nechcem vedieť. Automatický „naťahovač hodín“, ktorý vám ušetrí starosti s naťahovaním vašich luxusných náramkových miláčikov. Smartfón pre psy, s ktorým si môžu robiť selfie fotky. Olúpané banány na polystyrénových podnosoch obalené vo fólii; stačí olúpať obal.

Každý rok sú uvádzané nové spôsoby plytvania vecami a každým rokom si viac privykáme na nezmyslené konzumovanie vzácnych svetových zdrojov. S každou nepatrnou intenzifikáciou sa posúva prah citlivosti toho, čo je normálne. Niet divu, že čím je krajina bohatšia, tým menej sa ľudia zaujímajú o ich vplyv na živú planétu.

Naše odcudzenie sa od zázrakov sveta, ku ktorému sme dospeli, sa len zosilnilo, odkedy David Bowie opísal dievča potkýnajúce sa cez „rozplynutý sen“ (sunken dream) na jej ceste k tomu byť „chytená strieborným plátnom“ (hooked to the silver screen), kde ju dlhý rad rozptýlení odvádza od najdôležitejších otázok života. Pieseň sa samozrejme volá Život na Marse (Life on Mars).

zdroj: theguardian.com

David Bowie / Life on Mars?


1 komentár:

  1. Finančný prielom

    Život je naozaj milosť, i ' am Daan Sophia v súčasnosti v Kalifornii USA. Chcel by som sa podeliť o svoje skúsenosti s vami o tom, ako som dostal pôžičku $185 000,00 USD na jasné mojej banky návrhu a začať novú firmu. Všetko to začalo, keď som stratil svoj domov a veci vzhľadom k návrhu banky som vzal na vyrovnanie niektorých účtov a niektoré osobné potreby. Stal som sa tak zúfalý a začal hľadať prostriedky vo všetkých prostriedkoch. Našťastie pre mňa som počul môj kolega hovorí o tejto spoločnosti, mám záujem, aj keď som sa bál, že sú scammed, bol som nútený mojej situácii a nemal inú možnosť, ako sa snažiť poradiť od môjho priateľa, pokiaľ ide o túto veľmi spoločnosť a dostal ich kontakt znecitlivenie r, ako sa InTouch s nimi naozaj ma skeptický kvôli mojej minulej skúsenosti s on-line veritelia, málo som vedel, že to veľmi spoločnosť "progresívna pôžička Inc bol godsent pre mňa a moju rodinu a celý internetový svet, táto spoločnosť bola veľkou pomocou pre mňa a som e môjho kolegu a dnes som hrdým vlastníkom dobre organizovanej podnikania a zodpovednosti sú dobre spracované všetky vďaka Josef Lewis z (progresiveloan@yahoo.com).. Takže ak naozaj ste skutočne potrebujú pôžičku buď rozšíriť alebo začať svoj vlastný podnik alebo v akejkoľvek forme finančných ťažkostí, radím vám dať pán Josef Lewis progresívny úver možnosť finančnej povznášajúci vo vašom živote email : progresiveloan@yahoo.com alebo volajte/text + 1 (603) 786-7565 a nie obetí online podvod v mene získanie úveru. vďaka


    ...

    OdpovedaťOdstrániť